Ogznet.com
Ogznet.com
image from Youtube ScreenShot

Android ve iPhone için En İyi 10 Bitki Tanımlama Uygulaması

Herhangi bir ortamda hiç ilginç bir bitki veya ağaca rastladınız mı? dünya üzerinde 360.000’den fazla bitki türü var ve sadece birkaç yüzünü bilmek ve ismini hatırlamak kolay değildir. Bir bitki hakkında birçok bilgi sunan birçok fotoğraftan bitki tanıma uygulaması vardır. İşte, en iyi bitki tanımlama uygulamalardan bazıları burada.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. PlantSnap - Bitki, Çiçek ve Ağaçları tanıyın

 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
 • iOS | Android

PlantSnap - Bitki, Çiçek ve Ağaçları tanıyın

Dünyanın her yerinde, her türlü bitkiyi anında tanımlayın! Earth.com tarafından çiçek, bitki ve ağaçları tanımlamanıza yardımcı olmak için tasarlanan PlantSnap mobil uygulaması ile çiçekler, ağaçlar, sulu meyveler, mantarlar ve daha fazlası hızlı bir şekilde tarafından tanınabilir.

PlantSnap'ın büyük veritabanı dünyadaki her yeri kapsar, böylece nerede olursanız olun bitkileri anında tanımlayabilirsiniz! Doğayı keşfedin ve yakınlardaki veya bütün dünyadaki bitkileri haritada bulun.

Diğer en iyi bitki tanımlama uygulamalarında olduğu gibi, PlantSnap, hangi bitkiyi veya ağacı tanımlamak istediğinizi anında anlar. Bir eşleşme bulmak için veritabanınında arama yapar. Burada, eşleşen çiçeklerin, bitkilerin, meyvelerin, ağaçların ve dilediğiniz her şeyin tam listesi vardır.

Aslında, PlantSnap 600.000'den fazla meyve, kaktüs, mantar, ağaç ve diğer türlerini tanıyabilir. Uygulamada, bir tıklamayla güzel bitki fotoğrafları ve daha fazlasıyla 200'den fazla ülkeye yayılan 200 milyondan fazla doğa sever var.

Dünyadaki tüm bitki türlerinin %90'ını tanımlayan bir geçmişe sahiptir. Uygulama, size bitki türleri ve bunlara nasıl bakılacağı hakkında ayrıntılı bir açıklama sunar.

Bitki koleksiyonu, size bir arada aradığınız tüm bitki ve ağaçların bir listesini verir. Bitkileri belirledikten sonra, onları HTA sertifikalı bir fidanlık aracılığıyla satın alabilirsiniz.

2. PlantNet Plant Identification

PlantNet, bitkileri sadece bunları akıllı telefonunuzla fotoğraflayarak tanımlamanızı sağlayan bir uygulamadır.

PlantNet, bitkileri sadece akıllı telefonunuzla fotoğraflayarak tanımlamanızı sağlayan bir uygulamadır. Çevrenizde danışabileceğiniz bir botanikçi yokken çok yararlı bir bitki tanıma programıdır. PlantNet aynı zamanda büyük bir topluluk bilim projesidir: fotoğrafladığınız tüm bitkiler bitki biyoçeşitliliğinin gelişimini daha iyi anlamak ve daha iyi korumak için dünyadaki bilim adamları tarafından toplanır ve analiz edilir.

PlantNet Plant Identification uygulaması, 20.000'den fazla türe yayılan bir veritabanına sahiptir. Bu, çimenlerden, ağaçlardan, bitkilerden, yabani salatalardan, kozalaklı ağaçlara kadar her şeyi içerir.

Kullanımı kolaydır, yaprakların, çiçeklerin, meyvelerin veya ağaç kabuğunun (belirtildiği gibi) fotoğrafını çekmeniz gerekir. Uygulama, bir eşleşme bulmak için fotoğrafı veritabanındaki öğeler ile eşleştirir.

3. PictureThis: Bitki, Çiçek, Yabancı Ot ve Daha Fazlasını Tanımlayın

 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
 • iOS | Android

PictureThis: Bitki, Çiçek, Yabancı Ot ve Daha Fazlasını Tanımlayın

Bitkileri anında tanımlayın. Doğru, hızlı ve zengin içerikli bitki tanıma programı. Açıklama ve bitki bakımı ipuçlarına ek olarak, dünyanın her yerinden güzel bitki resimlerinin keyfini çıkarın.

PictureThis, 30.000.000'den fazla kullanıcının her tür bitkiyi tanımlamasına ve öğrenmesine yardımcı olur: çiçekler, ağaçlar, meyveler, kaktüsler ve daha fazlası!

PictureThis, bir eşleşme bulmak için 10.000'den fazla türden oluşan devasa veritabanında arama yapan mükemmel bir bitki tanımlama uygulamasıdır. Kullanıcıların herhangi bir bitki, ağaç, çiçek veya her neyse bir çırpıda çekmesine izin vererek çalışır.

Fotoğraf yüklendikten sonra, PictureThis onu tanımak için gelişmiş yapay zeka uygulamasını kullanır. Uygulama %98 oranında doğruluk oranına sahiptir.

4. iNaturalist

Dünya'nın en bilinen doğa uygulamalarından biri, iNaturalist çevrenizdeki bitkileri ve hayvanları tanımlamanıza yardımcı olur.

Dünya'nın en çok bilinen doğa uygulamalarından biri, iNaturalist çevrenizdeki bitkileri ve hayvanları tanımlamanıza yardımcı olur. Doğayla ilgili daha çok bilgi edinmenize yardımcı olabilecek 400.000'den fazla bilim insanı ve doğacıyla bağlantı kurun! Dahası, gözlemlerinizi kaydedip paylaşarak, doğayı daha iyi anlamak ve korumak için çalışan bilim insanları için araştırma niteliği verileri oluşturacaksınız. iNaturalist, Kaliforniya Bilim Akademisi ve National Geographic Topluluğu'nun ortak bir girişimdir.

Berkeley'deki California Üniversitesi tarafından geliştirilen uygulama, bitki türlerini doğru bir şekilde tanıyabilir. Ayrıca, hepsi bir arada uygulama böcekleri, kuşları ve hayvanları tanımlayabilir.

iNaturalist, kullanıcıların soru sorarak etkileşimde bulunabileceği 400.000'den fazla bilim adamından oluşan bir topluluğa sahiptir. Uygulama, hem yakın hem de uzaktaki bitki ve ağaç türlerini belirleyebilir.

Herhangi bir bitkiyi tanımak için, kameranızı ona doğrultmanız ve girdiyi azaltıp ilgili sonuçları vermesini beklemeniz yeterlidir.

5. LeafSnap - Plant Identification

 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
 • iOS | Android

LeafSnap şu anda Dünya'daki her ülkede karşılaşacağınız türlerin çoğunu kapsayan, bilinen tüm bitki ve ağaç türlerinin %90'ını tanıyabilir.

LeafSnap şu anda Dünya'daki her ülkede karşılaşacağınız türlerin çoğunu kapsayan, bilinen tüm bitki ve ağaç türlerinin %90'ını tanıyabilir.

LeafSnap bitki ve yaprak tanımlama uygulaması, yeni ağaç, yaprak, ağaç kabuğu, çalı ve diğer türlerini keşfetmenin hızlı bir yoludur. LeafSnap, gelişmiş yapay zeka kullanarak binlerce ağaç, meyve ve diğer türlerini belirleyebilir.

Özellikleri:

 • Gelişmiş yapay zeka ile binlerce bitki, çiçek, meyve ve ağacı anında tanımlayın
 • Bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Bitkileri, çiçekleri, ağaçları ve daha fazlasını hemen tanımlayın. Sürekli öğrenen ve yeni bitki türleri hakkında bilgi ekleyen büyük bir Bitki Veritabanına anında erişin.

Bu uygulama, herhangi bir yaprak, bitki, meyve veya başka bir şeyin fotoğrafını çektiğinizde, ilgili tüm türleri tanımlayacaktır. Bilgiler, cinsin adını, ailesini, ortak adını, Latince adını ve diğerlerini içerir.

6. Garden Answers Plant Identifier

 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
 • iOS | Android

Garden Answers, 20.000'den fazla bitkiyi anında tanımlayan ve size bu konuda doğru ve ayrıntılı bilgi veren devrim niteliğindeki bitki tanımlama uygulamasıdır.

Garden Answers, 20.000'den fazla bitkiyi anında tanımlayan ve size bu konuda doğru ve ayrıntılı bilgi veren devrim niteliğindeki bitki tanımlama uygulamasıdır.

Denemeniz gereken bir diğer popüler bitki, ağaç ve çiçek tanımlama uygulaması olan Garden Answers Plant Identifier, burada listelenen diğer uygulamalar gibi herhangi bir bitkinin fotoğrafını çekmenize ve bir eşleşme bulmak için veri tabanında arama yapmanıza izin verir.

Uygulama, bir eşleşme bulmak için Google'da arama yapmamak için 20.000'den fazla bitkiyi tanımlayabilir. Ayrıca, daha fazla bilgi edinmek için okunabilecek 200.000 sık sorulan bitki sorusuna sahiptir.

Tüm bilgiler bahçe uzmanları ve bahçıvanlar tarafından hazırlanmaktadır. Uygulamanın herhangi bir bitkiyi tanımlaması ve sonuçları göstermesi birkaç saniye sürer. İhtiyacınız olan herhangi bir bilgiyi bulmak için veritabanını inceleyebilirsiniz.

7. Seek by iNaturalist

 

National Geographic Topluluğu ve California Bilimler Akademisi'nin ortak girişimiyle geliştirilen bu, mutlaka denenmesi gereken bir bitki tanımlama uygulamasıdır. Uygulama, bitki türlerini keşfetmenin veya tanımlamanın harika bir yoludur. Ayrıca kuşları, amfibileri, böcekleri ve diğer türleri tanımlayabilir.

Görüntü tanıma teknolojisinin gücünü kullanarak etrafındaki bitki ve hayvanları tanımlar. Farklı bitki türleri, kuşlar, mantarlar ve daha çoğunu görmek için rozetler kazanın! Yaşam ağacını kullanarak organizmaları tanımlamak için çevreyi Seek Camera ile tara. Farklı türleri gözlemlerine ekle ve bu sırada onlar hakkında bol bol öğren! Ne kadar çok gözlem yaparsan o kadar çok rozet kazanırsın!

Topluluk ve uzmanlar tarafından iNaturalist’in web sitesinde kaydedilen gözlemlerden tüm verileri alır. Bu aynı zamanda tür türlerini tanımak ve keşfetmek için büyük bir veritabanı olmasını sağlar.

Herhangi bir kullanıcı verisi toplamadığı ve herhangi bir kayıt istemediği için çocuklar için güvenlidir. Uygulama, kullanıcıların daha yeni bitki türlerini ve diğer canlı organizmaları kontrol edebilecekleri bir Keşfet özelliğine sahiptir.

8. Plant Lens - Bitki ve Çiçek Tanımlama

 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
 • iOS | Android

Plant Lens, akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz başka bir bitki tanımlama uygulamasıdır.

Plant Lens, akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz başka bir bitki tanımlama uygulamasıdır. Doğada veya nerede olursanız olun, dünyanın herhangi bir yerinde bulduğunuz bitkinin bir fotoğrafını çekin ve Plant Lens size saniyeler içinde hangi bitki olduğunu söyleyecektir. Kullanıcıların tanımak istedikleri bitki veya çiçeğin fotoğrafını çekmelerine ve eşleşmeleri bulmak için 60.000 türden oluşan bir veri tabanında arama yapar.

Uygulama herhangi bir bitkiyi tanıdığında, cinsi ve ailesi, ona nasıl bakılacağı ve diğer hakkındaki tüm bilgileri gösterecektir.

Plant Lens, bitkileri, çiçekleri, ağaçları, yaprakları, mantarları, kaktüsleri, meyveleri ve diğerlerini tanımlayabilir. En popüler uygulama olmasa da oldukça hızlı çalışıyor.

9. Agrobase - Zararli ot, hastalıklar, böcek

 • Ücretsiz · Reklam İçeriyor · Uygulama içi satın alma içeriyor
 • iOS | Android

Agrobase - Zararli ot, hastalıklar, böcek

Agrobase, en popüler bitki, çiçek, ağaç tanımlama uygulamasıdır. Ziraatçılara ve çiftçilere yardım etmeye odaklanmasıyla birlikte, sıradan kullanıcılara da hizmet ediyor.

Tarlalarınızdaki yabani otları, hastalıkları ve böcekleri veya zararlıları kolayca tespit edin ve hangi koruma ürününün çiftçilik sorunlarını çözmenize yardımcı olacağını kontrol edin ve böcek ilacı, mantar ilacı veya herbisit üzerinde daha az harcama ile iyi verim sağlayacak şekilde büyütün.

Agrobase, iyi hububat verimiyle daha iyi tarım verimliliğine ulaşmak için bitki, sebze, meyve ve fıstık, bahçe bitkileri, hayvancılık çiftçileri arasında kullanılır.

Agrobase, böcekleri, hastalıkları, yabani otları, zararlıları ve daha fazlasını kolayca tanımlayabilir. Bu, kullanıcının herhangi bir sorunu tanımlamasına ve doğrudan uygulamanın kendisinde bir düzeltme bulmasına yardımcı olur.

Agrobase'in muazzam bir veritabanı vardır ve günlük olarak güncellenerek kullanıcıların çiçekleri, ekinleri ve diğer bitkileri tanımlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda çiftçilerin mahsullerde neyin yanlış gittiğini anlamalarına yardımcı olur ve onları olası bir çözüme yönlendirir.

Bu hepsi bir arada bitki tanımlayıcı uygulaması, böcekler, pestisit tanımlama uygulamasıdır. Bir botanikçi veya çiftçi veya benzeri iseniz, bu uygulamayı hemen indirin.

10. Google Lens - Bitkileri ve hayvanları tanımlayın

Bitkileri ve hayvanları tanımlayın

Google Lens sayesinde yalnızca kameranızı veya daha önce çektiğiniz bir fotoğrafı kullanarak, gördüklerinizi arayabilir, işleri hızla halledebilir ve etrafınızdaki dünyayı anlayabilirsiniz. Bu uygulama ile genel olarak tüm nesne ve bitkileri devasa Google veritabanında arayabilirsiniz. 

Bu listede yer almasının sebebi ise bitkileri ve hayvanları fotoğraftan tanımlama özelliğidir. Arkadaşınızın evinde hangi bitkinin olduğunu veya parkta ne tür bir köpek gördüğünüzü hemen öğrenin.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz