Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman?

Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman?

/ Okuma süresi: 2 dk, 31 sn / Yorum (0)
A A A

Yıl sonu yaklaştıkça Black Friday yada Türkçe'si ile Kara Cuma nedir sorusu sorulmaya başlandı. Alışveriş çılgınlığı olarak geçen Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir.

Black Friday 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilen tüketim çılgınlığının bir parçasıdır aslında. Büyük mağazalar çok erken saatlerde açılır ve inanılmaz oranlarda indirimli satışlar gerçekleştirirler. Black Friday resmi tatil değildir. İlk olarak Amerika'da başlayan Black Friday Kanada ve Ingiltere'de de vardır. Dünya genelinde Amazon, Türkiye' ise Hepsiburada, N11 gibi internet üzerinden satış yapan çeşitli firmalar bu günde büyük indirimlerle satış yaparlar.

Black Friday yani Kara Cuma alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde rastlanmıştır. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve izdiham nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu bir sonuç doğurmuştur. Birçok ünlü mağaza her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmakta ve birçok indirimler uygulamaktadırlar.

Black Friday gününde, indirimli ürün almak pahasına aşırı kalabalıktan dolayı birçok kaza olmaktadır. Bu yüzden bu güne Kara Cuma denmektedir. 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri girip, çalışanların yaralanmalarına sebep olmuşlar, 2008'de ise, ABD'nin New York şehrinde sabah 5'deki açılışı bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girmeye çalışırken kapıları kırıp 34 yaşındaki bir çalışanı ezerek, ölümüne sebep oldular. Kısaca Black Friday yada Kara Cuma denmesinin sebebi bu alışveriş çılgınlığının yaralanmalara hatta ölümlere sebep olmasıdır. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.

Ancak son yıllarda sadece Amerika'da değil ülkemiz de dahil olmaz üzere birçok ülkede Black Friday gününde birçok üründe anormal indirimler uygulanmaktadır. Black Friday Türkiye 2017 indirimleri bu yıl 24 Kasım Cuma gününe denk geliyor. Türkiye’deki yüzlerce perakende ve online mağazada bu günde indirim ve kampanya yarışına katılacağı şimdiden belli oluyor.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 770 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.