Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman?

Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman?

Yıl sonu yaklaştıkça Black Friday yada Türkçe'si ile Kara Cuma nedir sorusu sorulmaya başlandı. Alışveriş çılgınlığı olarak geçen Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir.

::

0 Yorum ::

Genel ::

18 Kas 2017

Black Friday 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilen tüketim çılgınlığının bir parçasıdır aslında. Büyük mağazalar çok erken saatlerde açılır ve inanılmaz oranlarda indirimli satışlar gerçekleştirirler. Black Friday resmi tatil değildir. İlk olarak Amerika'da başlayan Black Friday Kanada ve Ingiltere'de de vardır. Dünya genelinde Amazon, Türkiye' ise Hepsiburada, N11 gibi internet üzerinden satış yapan çeşitli firmalar bu günde büyük indirimlerle satış yaparlar.

Black Friday yani Kara Cuma alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde rastlanmıştır. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve izdiham nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu bir sonuç doğurmuştur. Birçok ünlü mağaza her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmakta ve birçok indirimler uygulamaktadırlar.

Black Friday gününde, indirimli ürün almak pahasına aşırı kalabalıktan dolayı birçok kaza olmaktadır. Bu yüzden bu güne Kara Cuma denmektedir. 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri girip, çalışanların yaralanmalarına sebep olmuşlar, 2008'de ise, ABD'nin New York şehrinde sabah 5'deki açılışı bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girmeye çalışırken kapıları kırıp 34 yaşındaki bir çalışanı ezerek, ölümüne sebep oldular. Kısaca Black Friday yada Kara Cuma denmesinin sebebi bu alışveriş çılgınlığının yaralanmalara hatta ölümlere sebep olmasıdır. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.

Ancak son yıllarda sadece Amerika'da değil ülkemiz de dahil olmaz üzere birçok ülkede Black Friday gününde birçok üründe anormal indirimler uygulanmaktadır. Black Friday Türkiye 2017 indirimleri bu yıl 24 Kasım Cuma gününe denk geliyor. Türkiye’deki yüzlerce perakende ve online mağazada bu günde indirim ve kampanya yarışına katılacağı şimdiden belli oluyor.


Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?


Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.Etiketler:


Bu yazı daha önce 129 kez okundu.

Ogznet.com

Zaman buldukça siteye yeni ve faydalı yazılar yazmaya çalışıyorum. 2004'ten bu yana web siteler yapıp yönetiyorum.

Benzer Konular

2018 MTV fiyatları ve zam oranları
29 Kas 2017

2018 MTV fiyatları ve zam oranları

2018 MTV fiyatları, torba yasanın çıkmasıyla birlikte belli oldu. MTV hesaplama 2018 yılında ne kadar olacak? Yeni yılda MTV fiyatları ne kadar?

Doğum Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?
06 Eyl 2017

Doğum Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?

Doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımı parası başvurusu nereye ve nasıl yapılıyor? Doğum yardımı parası için kimler başvurabilir? Memur olan anne veya baba varsa doğum yardımı için nereye başvuracak?

Hem Serinleyin, Hem de Enerji Tasarrufu Yapın
18 Ağ 2017

Hem Serinleyin, Hem de Enerji Tasarrufu Yapın

Eğer bu sıcak havalarda vantilatör ile serinlemeye çalışıyorsanız baştan söyleyeyim: Boşuna uğraşıyorsunuz. Sıcak havayı bir noktadan diğerine taşımak, serinlemenizi sağlamıyor ve vantilatörler de tam olarak bu şekilde çalışıyor.

25 Güzel ve Ücretsiz Kartvizit Şablonu
28 Tem 2017

25 Güzel ve Ücretsiz Kartvizit Şablonu

İnternet üzerinden sunulan en iyi kartvizit tasarımlarından oluşan ve zengin bir seçim olanağı sunan ücretsiz kartvizit şablonlarına sahip bu müthiş yazıyı mutlaka inceleyin.

Facebook Yorum Yaz

Yorum Yaz

guvenlik

Hemen mail adresinle kaydol

Yeni Yazılardan İlk Senin Haberin Olsun

feedburner
stats
Engelleyiciyi kapattım!