Yıl sonu yaklaştıkça Black Friday yada Türkçe'si ile Kara Cuma nedir sorusu sorulmaya başlandı. Alışveriş çılgınlığı olarak geçen Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir.

Black Friday 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilen tüketim çılgınlığının bir parçasıdır aslında. Büyük mağazalar çok erken saatlerde açılır ve inanılmaz oranlarda indirimli satışlar gerçekleştirirler. Black Friday resmi tatil değildir. İlk olarak Amerika'da başlayan Black Friday Kanada ve Ingiltere'de de vardır. Dünya genelinde Amazon, Türkiye' ise Hepsiburada, N11 gibi internet üzerinden satış yapan çeşitli firmalar bu günde büyük indirimlerle satış yaparlar.

Black Friday yani Kara Cuma alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde rastlanmıştır. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve izdiham nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu bir sonuç doğurmuştur. Birçok ünlü mağaza her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmakta ve birçok indirimler uygulamaktadırlar.

Black Friday gününde, indirimli ürün almak pahasına aşırı kalabalıktan dolayı birçok kaza olmaktadır. Bu yüzden bu güne Kara Cuma denmektedir. 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri girip, çalışanların yaralanmalarına sebep olmuşlar, 2008'de ise, ABD'nin New York şehrinde sabah 5'deki açılışı bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girmeye çalışırken kapıları kırıp 34 yaşındaki bir çalışanı ezerek, ölümüne sebep oldular. Kısaca Black Friday yada Kara Cuma denmesinin sebebi bu alışveriş çılgınlığının yaralanmalara hatta ölümlere sebep olmasıdır. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.

Ancak son yıllarda sadece Amerika'da değil ülkemiz de dahil olmaz üzere birçok ülkede Black Friday gününde birçok üründe anormal indirimler uygulanmaktadır. Black Friday Türkiye 2017 indirimleri bu yıl 24 Kasım Cuma gününe denk geliyor. Türkiye’deki yüzlerce perakende ve online mağazada bu günde indirim ve kampanya yarışına katılacağı şimdiden belli oluyor.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 749 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "