Ogznet.com
Blog Yazarak Para Kazanmak! Peki, Nasıl Yapılır? Paylaş:

Blog Yazarak Para Kazanmak! Peki, Nasıl Yapılır?

Blog Yazarak Para Kazanmak! Peki, Nasıl Yapılır?

Blog yazarak para kazanmak mı istiyorsunuz? İnternetten para kazanmak birçok insanın hayali. Ancak, gerçekte kolay bir iş olmadığını bilmelisiniz. Şüphesiz, blog yazarak para kazanmak, fiziki olarak yapılacak bir çok işten daha hızlıdır, ancak başka herhangi bir işte yaptığınız gibi, çok fazla zaman ve enerji harcamak zorundasınız.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Dünyada iki tür blog yazarı vardır, bunlardan biri tutkuyla ve başkaları için faydalı bloglar yazan insanlar ve diğeri sadece para kazanmak için büyük bir fikri olmadığı halde blog sitesi açan insanlar.

Blog yazma tutkunuz varsa ve blog sitenizde, tutarlı bir şekilde insanlara faydalı bloglar paylaşıyorsanız, blog yazarak para kazanmaya başlamanın ilk adımlarını attınız demektir.

Blog yazarak ilk kazancınızı elde ettiğiniz zaman, daha fazla kazanma arzusu olacağını tahmin edersiniz. Bu, blogcuların hissettiği en güzel duygulardan biridir.

Hayatın gerçekleri; yaşamınız için bir işte çalışıp para kazanmak zorunda olmanızdır. Para, amaçlara ulaşmak için önemli bir araçtır ve severek yaptığınız bir işten kazanılması önemli bir nüans noktasıdır.

Bu yüzden makalemize başlayalım ve blog yazarak internetten para kazanmanın yollarını tartışalım.

Blog Yazarak Para Kazanmak için 5 Yöntem

Blog Yazarak Para Kazanmak - Reklam Yayınlama
Business vector created by vectorjuice - www.freepik.com

1. Reklam Yayınlama ile Blogdan Para Kazanma

Web site sahiplerinin çoğu için reklam, blogdan para kazanmanın en iyi yollarından biridir ve aynı zamanda, bloğunuzdan sabit miktarda para kazanmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Ayrıca, bloğunuz aracılığıyla para kazanmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Birçok büyük ve popüler web sitesi reklam gelirlerine bağlıdır. Reklam yayınlama ile web sitenizde reklamverene bir alan satarsınız ve web sitenize koyduğunuz reklamlar size basit bir şekilde para kazandırır.

PPC, PPA, PPI ve diğerleri gibi birçok reklam yayınlama yöntemi vardır, ancak bu üçü en çok kullanılan reklam yayınlanma yöntemleridir.

Reklam Yöntemleri:

PPC (Tıklama Başına Ödeme)

PPC veya Tıklama Başına Ödeme, bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ödeme alacağınız yani tıklama başına ödeme alabildiğiniz reklam türüdür.

PPA (İşlem Başına Ödeme)

PPA veya İşlem Başına Ödeme, ziyaretçilerin sitenizdeki reklamı kullanarak gittikleri yerde kaydolacakları ve her seferinde para kazanamayacağınız yani bir işlem yapıldığında para kazanacağınız anlamına gelen reklam türüdür. Para kazanmak PPC kadar kolay değildir, ancak diğer reklam yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha fazla para kazanabileceğiniz bir reklam yayınlama türüdür.

PPI (Gösterim Başına Ödeme)

PPI veya Gösterim Başına Ödeme, web sitenize reklam koyduğunuzda ve kullanıcıya gösterildiği anda para kazandığınız ve PPC ve PPA'ya kıyasla çok düşük bir gelirden dolayı yaygın olarak kullanılmayan bir yöntemdir.

Artık reklam yöntemlerinin neler olduğunu farklı reklam türleri üzerinden konuşalım.

Banner Reklamcılığı, Metin Reklamcılığı, Video Reklamcılığı gibi birçok reklam türü vardır ve blog yazarları tarafından kullanılmaktadır.

Reklam Türleri:

Banner reklam

Banner Reklamcılık, görüntülü reklamcılığa dayalı reklamcılık türlerinden biridir.

Metin Reklamcılığı

Metin Reklamcılık da çok popülerdir ve bu tür reklamlarda birçok popüler web sitesinin reklam gelirlerinin çoğunluğunu içerebilir. Reklamlar, web sayfanızda herhangi bir yere koymanız gereken metin biçimindedir.

Video Reklamcılığı

Video Reklamcılık, Banner ve Metin reklamcılığına kıyasla çok popülerdir, bununla birlikte web sayfanıza reklam veren tarafından sağlanan bir video yerleştirmeniz gerekir.

Reklam Alma Yolları:

Reklam Ağları

Reklam Ağı, web siteniz için reklam aldığınız reklam sitesidir. İçeriğinizi tanıtmanız gerekiyorsa reklam ağı web sitesi hem reklamverenler hem de yayıncılar içindir, o halde bir reklamverensiniz ve blogunuz için reklam istiyorsanız, yayıncılar tarafındasınızdır.

Reklamlar blog veya web sitesinden para kazanmanın en iyi ve kolay yollarından biridir. Herhangi bir Reklam Ağı'ndan reklam alma işlemi çok basittir, sadece reklam vermek istediğiniz web sitesiyle bir hesap oluşturmanız ve ardından web siteniz için reklam kodları oluşturmanız ve istediğiniz yere yerleştirmeniz yeterlidir.

Blogunuza, Google Adsense vb. gibi reklam alabileceğiniz çok sayıda iyi Reklam Ağı vardır. Ancak kişisel favorim Google Adsense’dir ve dünyadaki en iyi reklam ağlarından biridir, ancak onay almak zor olabilir.

Doğrudan Reklamlar

Doğrudan reklamlar, reklamvereni bulup iletişime geçmeniz ve bloğunuzda reklam vermesi için ikna etmeniz gereken reklam türüdür.

Bu, tüm işleri kendinizin yapmak zorunda olduğu ve doğrudan reklam geliri elde ettiğiniz bir yöntemdir.

Ancak blog sitenizi yeni açtıysanız, doğrudan reklam almanız çok düşük ihtimaldir. Çünkü, iyi bir web sitesi trafiğiniz yoksa veya blogunuz yeniyse, reklam vereni ikna etmek ve iyi bir reklam kazancı elde etmek imkansız gibidir. Bu yüzden blogunuzdan para kazanmak için öncelikle Reklam Ağlarına yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Ancak, blog siteniz 500 binden fazla trafik alıyorsa, o zaman reklam alanınızı doğrudan satmaya ve reklam verenleri ikna etmeye çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Blog Sitesi Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açma Rehberi

Blog sitesi nasıl açılır? Bu bloglama alanında en çok sorulan soru. Aşağıdaki makaleye geçmeden önce blogunuzda yapacaklarınız için bir planınız var mı? Veya bl..

Satış Ortaklığı ile Blogdan Para Kazanma
Character vector created by vectorjuice - www.freepik.com

2. Satış Ortaklığı ile Blogdan Para Kazanma

Satış ortaklığı, online para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Eminim siz de, satış ortaklığının ne olduğunu merak ediyorsunuzdur.

Satış ortaklığı, web sitenizde veya blogunuzda, bir ürünü tanıtma ve satışına aracı olma anlanına gelir. Satış ortaklığı herkes için faydalı olmayabilir. Bu, blogunuzda ürünü tanıtmak ve satmak için gerekli bir sanattır, herkes satış ortaklığı konusunda başarılı olamaz.

Satış ortaklığı için bağlantılı ürünleri, okuyucularınızı rahatsız etmeden çok dikkatli bir şekilde tanıtmak zorundasınız. Bunları doğru bir şekilde tanıtıyorsanız, çok para kazanabilirsiniz, daha önce söylediğim gibi herşey ürünü anlatabilmekle ilgilidir.

Satış ortaklığı ürünleri hakkında inceleme makalesi oluşturmak gibi blogunuzda bu ürünleri tanıtmanın birçok yolu vardır. Bu ürünlerle ilgili çok iyi karşılaştırma makaleleri yazabilir ve ürünlerinizi ilgili makalelerinize bağlayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı diğer adı ile Affiliate Reklam Rüründe Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Her zaman web sitenizle ilgili olan ürünleri seçin. Aksi takdirde, okuyucularınız ürünlerinizi ne kadar iyi olursa olsun veya ürünlerinizi blogunuzda ne kadar iyi tanıtıyor olursanız olun satın almayacaktır.
  • Kullanılabilirlik vb. gibi her açıdan çok iyi olan birkaç kaliteli ürünü seçin. Aksi takdirde para kazanamazsınız.
  • Sadece uzun ömürlü hizmet komisyonları içeren ürünleri seçmenizi öneririm, bu, mümkün olduğunda bu ürünü alan ziyaretçilerin her zaman olacağı anlamına gelir.
  • Ürünü tanıtmadan önce inceleyin, ürün hakkında kendinizden emin değilseniz, satışlar da iyi olmaz.
  • Satış ortaklığı ürünlerini doğrudan blogunuzun anasayfasından itibaren tanıtmayın. Blog kitlenizi ve sadık okuyucularınızı oluşturduktan sonra blog yazılarınızda tanıtın.
Sponsorlu Yayın ile Blogdan Para Kazanma
Website vector created by freepik - www.freepik.com

3. Sponsorlu Yayın ile Blogdan Para Kazanma

Sponsorlu gönderi, blogunuzda bir yazı yayınlayarak para kazanmanın basit bir yoludur. Makalenizde, reklamverenin tanıtmak istediği herhangi bir şeyin yayınlanması karşılığında ödeme alırsınız. Sponsorlu gönderi, satış ortaklığı pazarlamasına iyi bir alternatiftir.

Birçok blog yazarı, para kazanmak için sponsorlu gönderi yayınlar. Sponsorlu gönderi teklifleri blogunuzun iyi bir trafik elde etmesi durumuna bağlıdır. Bu oluşursa, reklam verenler sponsorlu yayın için otomatik olarak size ulaşır. Sponsorlu bir yazı yazmak, başka bir makale veya inceleme makalesi yazmak gibidir.

İlk olarak sponsorlu yazı yazmanız gereken ürünü veya hizmetleri kullanmalı ve daha sonra ürünü dürüstçe yazmalı ve ürünün tümüyle ilgili, artıları ve eksileri gibi her şeyi yazmalısınız.

Sponsorlu Makalede Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Web sitenizin tüm performans verilerini, trafik raporunu, ziyaretçi verilerini ve önceki ayın istatistiklerini toplayın. Bu, reklam verenin size ulaşması durumunda bu bilgiler çok iyi bir izlenim bırakacaktır.
  • Her zaman blogunuzla ilgili olan sponsorlu gönderiyi kabul edin. Aksi takdirde alakasız konular, blogunuzda olumsuz bir etki bırakacaktır ve blog ziyaretçilerinizi kesinlikle kaybedersiniz.
  • Her zaman ürünleri ya da hizmeti tamamlayın ya da sponsorluk incelemesini yazmadan önce bunları çalışın. Bu, size ve reklamverene uzun vadede faydalı olacak iyi bir sponsorlu yazı yazmanıza yardımcı olacaktır.
Tanıtım Yazısı ile Blogdan Para Kazanma
Blue vector created by stories - www.freepik.com

4. Misafir Blog Yazarlığı ile Para Kazanma

Misafir blog yazarlığı, online para kazanmak için yazarların ilk tercihi olmaktadır. Burada, başka bir blogda yazı yazarak ödeme alırsınız.

Blogcuların çoğu için ücretli blog, online para kazanmanın en etkili yoludur. Tek bir misafir yayını için para kazanabileceğiniz pek çok büyük web sitesi vardır, bu da sizin yazdığınız kaliteye ve önceki yayınlarınıza da bağlıdır.

Yazar olduğunuzda ve tecrübe kazandığınızda, her ay sadece konuk blog yazarlığından onlarca lira kazanabilirsiniz. Ücretli misafir blog yazarlığı için web site sahipleriyle iletişim kurmanın birçok yolu vardır. Ücretli misafir yayını alıp almamaları durumu için web sitelerine bakabilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Kendi Ürünlerinizi / Hizmetlerinizi Satarak Online Para Kazanmak
Business vector created by makyzz - www.freepik.com

5. Kendi Ürünlerinizi / Hizmetlerinizi Satarak Online Para Kazanmak

Blogunuzda kendi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmak, satış ortaklığı reklam türüne tam olarak benzemektedir. Tek farkı, kendi ürününüzü tanıtıp satmanızdır. Kendi ürününüz varsa veya blogunuzla ilgili bazı hizmetler sunuyorsanız ve blog okuyucularınızın ürünlerinizden veya hizmetlerinizden fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız, bunları blogunuzda tanıtmanız gerekir.

Ürününüzü veya hizmetlerinizi sattıktan sonra kazandığınız tüm paraya satış yüzdesi vermek zorunda kalmazsınız.

Blogunuzda ürün veya hizmet satmak, uzun vadede size yardımcı olacak ürün ve hizmetleriniz için bir marka adı oluşturmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, popüler bir ürününüz varsa veya ürünlerinizle veya blogunuzla ilgili hizmetler sunuyorsanız, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmanız gerekir. Herhangi bir ürününüz varsa ve ürünlerinizi blogunuzda tanıtmak istemiyorsanız, ürünlerinizi listeleyebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz herhangi bir çevrimiçi pazarı deneyebilirsiniz, ancak bu durumda web sitesinde satışa biraz pay vermeniz gerekir.


Blogunuz aracılığıyla para kazanmak, düşündüğünüz kadar kolay değildir. Blog yazarlığı ile iyi para kazanmak zaman gerektirdiği için biraz sabırlı olmanız gerekir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!