Ogznet.com
9 Adımda Blog Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Arttırma Paylaş:

9 Adımda Blog Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Arttırma

9 Adımda Blog Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Arttırma

Web Sitemin Ziyaretçi Sayısını Nasıl Artırabilirim

İnternet üzerinde kişisel olarak açılan sitelerin çoğu blog kategorisindedir. Bu durumda aktif blogcu sayısının 2020 yılına kadar 31 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Yani bu alanda çok büyük bir rekabet var ve olacakta. Peki, yazdıklarını okumaları için kendi blog sitenize daha fazla insanı nasıl çekeceksiniz? Blogunuzu nasıl büyüteceğinizi ve nasıl daha büyük bir ziyaretçi sayısına ulaşacağınızı merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Size web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için gerçekten işe yarayan 9 yöntem göstereceğiz!

1. Blog Yazılarını Kısa Tutun

Ortalama olarak, okuyucular bir blog yazısını okumak için sadece 37 saniyelerini harcarlar. Uzun bir blog yazısı, ilgi çekici ve ilginç olsa da, zorla kazandığınız ziyaretçiler sitenizde birkaç dakikadan fazla zaman harcamayacaktır.

Ayrıca, okurların neredeyse yarısı tamamen okumak yerine bu blog yazılarına sadece şöyle bir göz atmaktadırlar.

Bir blog yazısı yazmak çok zaman alabilir ve insanların ilgi alanlarına hitap edebilir. Ancak kendinize bir iyilik yapın ve uzun blog yazılarından kaçınıp kısa ve öz yazıları tercih edin.

2. Başlıkları Düşünerek Koyun

Başlıklarınız yalnızca birkaç kelime olabilir, ancak blog yazılarınızdaki en önemli kelimeler onlardır. Yeterince ilginç değillerse, hedef kitleniz gerçek metninizi okumak için bile tıklamazlar.

Hemen, ilk aklına gelen herhangi bir başlığı yazına ekleme. İlgi çekici hale getirin (cevaplarını bilmek istedikleri bir soru sorun) veya başlığınızda bir liste kullanın (insanlar listeleri sever)!

3. Formatlamanın Doğru Yapıldığından Emin Olun

Harika içeriğiniz olabilir, ancak WordPress sitenizin biçimlendirmesi doğru şekilde yapılmazsa, bu durum okuyucularınızı sıkar ve sayfayı hemen kapatır.

Yalnızca WordPress temalarını yüklemekle kalmayıp, kullanmayı da öğrendiğinizden emin olun. Bu, sadece, blogunuzun tüm cihazlarda iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, sitenize, okuyucular için kişisel bir dokunuş da sunar.

4. Diğer Bloglarda Paylaşımlar Yapın

Varlığınızı diğer bloglarda (özellikle daha büyük olanlarda) duyurursanız, okuyucular tarafından fark edilir ve bu da size ek trafik kazandırabilir. Ziyaretçilerle etkileşime geçmek ve kişisel etkileşimler yapmak için harika bir yol.

Ancak, burada dikkat etmeniz gereken şey, her blogu ziyaret etmeyin ve bir cümle uzunluğunda anlamsız yorumlar yazmayın. Bu spam olarak algılanır ve kendi blogunuz için ilgi çekmeye çalıştığınız açıktır.

Hangi yorumları yazdığınıza ve gönderiye değer kattığına emin olun.

5. Düzenli Aralıklarla Blog Yazın

Biliyoruz ki, kişisel hayatınızı, işinizi ve blogunuzu aynı anda idare etmek zordur. Bazen, bilgisayarın başına bir oturuşta 5 blog yazmak için zamanınız olabilir ve bazen de ayda yalnızca 1 blog yazmak için zamanınız olabilir.

Ancak, blog yazıp yayınlarken tutarlı olmak gerekiyor. Hedef kitleniz, sunmak istediğiniz şeyi severse, onları bundan mahrum etmek istemezsiniz; bunu yapmazsanız blogunuza olan ilgilerini kaybedebilirler.

Daha fazla zamanınız olduğunda, tüm blog yayınlarınızı yazıp zamanlayın; bir blog sitesi, daha sonraki bir tarihte yayınlanacak yayınları planlama seçeneğine sahip olmalıdır.

Bu şekilde, bir süre aktif olarak yazmasanız bile, her hafta yeni bir blog yazısı yayınlamış olacaksınız.

6. Blogunuzu Sosyal Medyada Tanıtın

Sosyal medya, kullanımı ücretsiz olan güçlü bir tanıtım aracıdır ve bundan sonuna kadar faydalanmak gerekir. Yeni bir blog yayınladığınızda bunu, Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarınızda paylaşın. LinkedIn'de de sayfanız varsa ve yayınınız profesyonel bir yazı ise orada da paylaşın.

Ayrıca eski yayınları da paylaşabilirsiniz. Bazı insanlar bu yayınları ilk defa görmüş olabilir.

7. Arama Motoru Optimizasyonu kullanın (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek için sitenizdeki stratejik anahtar kelimeleri kullanma pratiğidir.

Örneğin, yemek pişirme hakkında yazıyorsanız, “mutfak” anahtar kelimesine odaklanmak isteyebilirsiniz. Ancak, bunu yaparken tüm siteyi bu anahtar kelime ile doldurmamak gerekiyor.

Bunun yerine, bu anahtar kelimeyi doğal olarak sayfanın geneline yerleştirin. Ayrıca başlığınızda, meta başlığınızda, meta tanımlamanızda ve grafiklerinizin alt resim etiketlerinde de kullanabilirsiniz.

8. Tanıtım Yazıları Alın

Trafiğinizi büyütmenin bir başka yolu, diğer insanların kitlelerini “ödünç almak” tır. Diğer Blog sitelerinden sizin sitenizdeki bir içerik için bir tanıtım yazısı yayınlamalarını isteyin.

Bunun için isterseniz ücret ödeyebilir veya karşılıklı olarak blog sitelerinizde tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz. Böylece her iki blog sitesi de karlı çıkacak ve birbirleri üzerinden daha fazla insana ulaşabilecektir.

9. Faydalı Dış Bağlantılardan Yararlanın

Sayfanızdaki ziyaretçilerin dış bağlantıları tıklayarak sitenizden kopacağını düşünebilirsiniz. Ancak dış bağlantıları kullanmamak aslında blog sitenizin kalitesini düşürür. Okuyucularınız için birkaç faydalı dış link bağlarsanız bundan çeşitli şekillerde faydalanabilirsiniz.

Öncelikle, işini bilen ve yardımcı olan biri olarak popülerliğiniz artacaktır. İkincisi, saygın sitelere link verirseniz arama motoru algoritmaları sizin lehinize çalıştıracaktır.

Ve son olarak, bu siteler onlarla bağlantı kurulduğunu görürlerse, okuyucularını da sana doğru yönlendirmeye başlayabilirler.

İlginizi çekebilir

Web Sitenize Ziyaretçi Çekmenin 4 Yolu

Ziyaretçilerinizin birçoğunu web sitenize ilk kez girdiklerinde satışa dönüştürmek önemlidir, çünkü bu sizin tek şansınız olabilir. Web sitesi ziyaretçilerinizi..

Sonuç
Blogunuzu nasıl büyüteceğinizi bilmeden daha fazla ziyateçiye ulaşamazsınız. Önerilerden bazıları sizin siteniz için diğerlerinden daha iyi olabilir, bu nedenle sizin için en iyi olanı denemek ve görmek zorundasınız.

Blogunuzun ziyaretçi sayısını artırmak için en önemli şey yeni fikirlere açık olmak ve bunları test etmektir. Stratejilerinizi sürekli olarak değiştirmiyorsanız, blogunuz ıssızlaşabilir ve çok fazla okurunuz kalmaz.

Bu yüzden bu ipuçlarını kullanmaya başlayın ve test etmeyi ve öğrenmeyi unutmayın!

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!