Ogznet.com
Böbreklere Zarar Veren 8 Besin Paylaş:

Böbreklere Zarar Veren 8 Besin

Böbreklere Zarar Veren 8 Besin

Böbreklerimiz vücudun detoksifikasyonunda hayati derecede önemli bir işleve sahiptir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, ortalama olarak böbreklerimiz günde 200 litre kan süzüyor ve yaklaşık 2 litre atık üretiyor. Bu süreçte, tüm bedensel süreçlerin işlevini sürdürmesi için gereken önemli besinler kan dolaşımına geri gönderilir. Böbrekler bizi sağlıklı tutmak için günün her saatinde çalışır ve hatta kan basıncında rol oynar.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Yediğimiz şeylerin kalitesi, böbreklerin bu görevleri yerine getirmesi için ne kadar çalışmaları gerektiğini çok etkiliyor. Bazı yiyecekler, bu fasulye şeklindeki organlara daha fazla baskı uygular. Bu yüzden böbrek hastalığının gelişmesini önlemek için ölçülü olarak tüketilmelidir. Ancak, böbrek rahatsızlığınız olsa bile, böbreklerinizin sağlığını iyileştirmek için asla geç değildir. (Tabii ki, bu noktada, doktorunuzun buna dahil olması gerekecektir.)

İşte böbrekleriniz için büyük bir yük oluşturan 8 yiyecek. Bazıları sağlık için belli bir oranda tüketilmeli, bazıları ise tamamen terkedilmeli. Böbrek dostu diyetin nasıl dengeleneceğini öğrenmek için aşağıdaki maddeleri okumaya devam edin.

Böbreklere zarar veren yiyecekler ve içecekler

1. Kırmızı et

Kırmızı et, önemli bir protein kaynağıdır. Vücudumuzdaki kasları beslemek ve büyütmek için proteine ​​ihtiyaç vardır, ancak böbreklerin metabolize olması zordur. Kırmızı et de doymuş yağ oranı oldukça yüksektir. Yine böbreklerimizin düzgün çalışması için biraz yağa ihtiyaç vardır, ancak çok fazlası böbrek dokusunda makrofaj denilen hücrelerin oluşumuna neden olabilir. Bu, sonuçta böbreklere zarar verir ve vücutta asidik tortu birikmesine neden olur.

Kırmızı et
Image by tomwieden from Pixabay

Kırmızı et, ürik asit üretimini uyaran pürin adı verilen yüksek miktarda bir şey içerir. Böbrekler tipik olarak ürik asidi işler, ancak çok fazla pürin aldığınızda ağrılı taşlar gelişir.

2. Alkol

Alkol temel olarak böbreklerinizin filtrelemesi gereken bir toksindir. Az içki içmek bu işi çok zorlaştırmaz, ama aşırı içki içmek onları çok zorlar. Çok fazla alkol, aslında beyninizin işlevini değiştirdiği gibi, böbreklerinizin işlevini değiştirir ve kanınızı etkili bir şekilde filtreleyememelerine neden olur.

Alkol de oldukça dehidre edicidir ve su, böbreklerin yanı sıra vücudumuzdaki her bir hücre için kritik öneme sahiptir. Bu iç mücadele, akşamdan kalmaların çok fazla acı çekmesinin bir nedenidir. Alkol tükettiğinizde bol miktarda su içmek gerçekten önemlidir.

3. Sofra tuzu

Sodyum aslında vücudumuzun doğru sıvı dengesini korumasına yardımcı olan önemli bir bileşendir. Potasyum ile birlikte çalışan sodyum, kanımızı böbreklerden etkili bir şekilde süzecek kadar nemli tutar. Ancak, diyetinizde çok fazla tuz bulunduğunda, böbrekler onu sulandırmak için daha fazla su tutmak zorunda kalır. Bu, sonuçta kan basıncını yükseltir ve böbreklerinizdeki gerçek filtreleme işini yapan mikroskobik yapılara zarar bile verebilir ve buna nefron denir.

Sofra Tuzu
Image by Bruno /Germany from Pixabay

Tuz, her çeşit işlenmiş gıdalara, hatta tatlı olanlara pozitif olarak sıkışır. Sodyum tüketiminizi sınırlamak için mümkün olduğunca taze hazırlanmış bütün yiyecekleri yiyin, böylece içeri giren tuz miktarını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, hidrasyon için çok kritik olan sodyum-potasyum dengesini iyileştirmek için bol miktarda potasyum açısından zengin gıdalar aldığınızdan emin olun.

4. Kafein

Sabahları işe gitmek için çoğumuzun günlük bir kafein alması gerektiğine ilaveten, geç saatlere kadar çalışmamız gerektiğinde bir veya iki doz almalıyız. Ancak kafein bir uyarıcı olduğundan, kan akışını hızlandırır ve kan basıncını artırabilir. Aynı zamanda hafif bir diüretiktir, yani böbreğin suyu emme kabiliyetini etkiler ve dehidrasyona neden olabilir.

Küçük miktarlarda kafein, böbreklerinize çok fazla baskı yapmaz. Ancak aşırı tüketim böbrek hastalığını kötüleştirebilir ve kronik dehidrasyon nedeniyle böbrek taşlarına neden olabilir. Günde 2 ya da 3 kafein içeceği içip, ara ara bol su içtiğiniz sürece, endişelenmenize gerek yoktur. Kafeini gazlı içecekler veya enerji içecekleri yerine kahve veya çaydan aldığınızdan emin olun.

İlginizi çekebilir

Kansere Neden Olabilecek 16 Yiyecek

Vücudumuz, çeşitli yiyecekler tüketerek gelişmek üzere tasarlanmıştır, bu nedenle yemekler ne kadar çok işlenirse, o kadar az sağlıklı olurlar. Katkı maddeleri,..

5. Gazlı içecekler ve enerji içecekleri

Tadı güzeldir ve bir enerji patlaması sağlar, ancak bu içecekler son derece problemlidir. Gazlı içecekler ve enerji içecekleri sağlık için gerekli değildir, bu yüzden onları diyetinizden tamamen çıkarmak, böbreklerinizdeki yükü hemen rahatlatmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Gazlı İçecekler ve Enerji İçecekleri
Image by Adriano Gadini from Pixabay

Bu içecekler sadece kafein ve şeker veya yapay tatlandırıcı içermez, ayrıca bazı tehlikeli renklendiriciler ve kimyasallarla doludur. Gazlı içecekler veya enerji içeceği ile tükettiğiniz şeker seviyesi, bir günlük alım için çok fazladır. Yüksek kan şekeri seviyeleri böbrek dokusuna zarar verir ve kanı süzme yeteneklerini etkiler.

6. Yapay tatlandırıcılar

Diyet gazlı içeceklerde bulunan yapay tatlandırıcılar, sağlıksız şekere olan bağımlılığımızı azaltmayı amaçlıyordu, ancak bu şekilde hiç işe yaramadı. Çalışmalar yapay tatlandırıcılı ürünler kullanmanın genel şeker tüketimimizi azaltmadığını gösteriyor.

Araştırma ayrıca günde sadece iki diyet gazozun böbrek fonksiyonlarında bir düşüşe yol açacağı sonucuna varmıştır. Gerçekten de, kola alışkanlığını bitirmek en iyisi. Şeker için hala daha iyi bir alternatif arıyorsanız, bal yemeyi deneyin.

7. Süt ürünleri

Süt ürünleri protein ve kalsiyum açısından zengindir. Diyetinize sağlıklı bir katkı olabilirler ancak fazla tüketilmemeleri gerekir. Çok fazla kalsiyum, böbrekleriniz fazlalığı idrarınızla atmaya çalışırken, böbrek taşlarına yol açabilir.

Çok çalışan böbrekler de protein atığını işleyemez ve vücudunuzda tehlikeli bir seviyeye ulaşır. Araştırmalar, böbrek hastalığı olan insanlar için süt tüketiminin sınırlandırılmasının, böbrekler yapamadığında kanı filtreleyen bir işlem olan diyaliz ihtiyacını geciktirebileceğini göstermiştir.

8. Organik olmayan gıdalar

Muhtemelen bile bile zehir yemezsiniz. Farkında olmadığınız şey, organik olmayan ürünlerde bulunan pestisit kalıntılarını yıkanarak çıkmasının neredeyse imkansız olmasıdır, çünkü gıdaya nüfuz eder. Yutulduğunda, vücudumuz bu kimyasalları işleyemez ve bu yüzden, bu kimyasalların seviyeleri yaşamımız vücudumuzda birikir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kronik böbrek hastalığı olan kişilerin, vücutlarında daha yüksek düzeyde böcek ilacı kalıntısına sahip olma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Böcek ilacı ve böbrek hastalığı arasındaki kesin bağlantı henüz bilinmemektedir, ancak araştırmacılar vücutta yüksek düzeyde bir böcek ilacı kalıntısının böbreklerde önemli oksidatif hasara neden olduğu düşünülmektedir.

Tüm bu bilgilerin kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz, ancak böbrek sağlığı için en önemli şey, gerçekten “orantılı olan her şey” dir. Böbrekleriniz güç santrallerini detoksifiye ediyorlar ve işlerinde başarılılar. Anahtar ipucu basit bir şekilde onlara aşırı yük yüklememektir. Elbette sabah kahvenizi yudumlayın, arada bir bifteğin tadını çıkarın ve bazen peynir sevginizi şımartmaktan çekinmeyin. Sadece olabildiğince organik yiyin ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın. Bu adımları attığınızda böbrekleriniz bunun için size teşekkür edecektir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!