Bozuk bir PDF dosyasından verileri onarma veya kurtarma

Bozuk bir PDF dosyasından verileri onarma veya kurtarma

/ Okuma süresi: 5 dk, 35 sn / Yorum (1)
A A A

PDF'yi açamıyorsanız bunun nedeni bozuk dosya olabilir. Verilerinizi yedeklemediyseniz, bozuk bir dosya ile uğraşmak bir kabus olabilir. Bu makalede PDF'nizi araçlar ve Windows teknikleriyle düzeltmenize yardımcı olacağız.

İlginizi Çekebilir
PDF Dosyası PowerPoint Sunumuna Nasıl Dönüştürülür

PDF Dosyası PowerPoint Sunumuna Nasıl Dönüştürülür

PowerPonit sunumuna dönüşmeyi düşündüğünüz bir PDF dosyanız varsa, okumaya devam edin. Bir PDF dosyasını bir PowerPoint dosyasına nasıl dönüştürebileceğinizi gösterecek ve ardından da düzenlemeniz için birkaç biçimlendirme ipucu sunacağız...

Tüm PDF'yi tam olarak geri yüklemek, onu özgün durumuna geri yüklemek mümkün olabilir, ya da yalnızca öğeleri ayıklayabilir ve geri kalanını yeniden oluşturabilirsiniz.

PDF Okuyucunuzu Hatalar İçin Kontrol Edin
Sorunun PDF dosyasında olduğundan emin misiniz? Bunun yerine, yalnızca PDF'yi görüntülemek için kullandığınız programın hatası olabilir.

Adobe Acrobat Reader'ı Onar
En yaygın PDF görüntüleyici Adobe Acrobat Reader'dır. Bu zorunlu olarak Adobe'nin en iyi programı sunması değil, çoğu kişinin formatla ilişkilendirdiği şey olması. PDF dosya türü, 1990'larda Adobe tarafından oluşturuldu ve 2008'de açık bir standart haline geldi. Adobe Acrobat Reader'ı kullanıyorsanız, bazı hızlı sorun giderme işlemleri yapalım.

İlk olarak programın en son sürümü çalıştırıp çalıştırmadığını kontrol edin ve Yardım> Güncellemeleri Denetle'ye gidin. Programa güncel olduğu veya yüklenecek güncellemeler olduğu söylenir. Varsa devam edin ve yükleyin. PDF'nizi şimdi açmayı deneyin.

Bu işe yaramazsa Adobe Acrobat Reader'ı açık tutun ve Yardım> Kurulumu Onar'a gidin. Programın çalıştırmaya dayanan dosyaları bozulmuş hale gelmiş olabilir ve bu yöntem onları yamaya çalışacaktır.

Hala olmadı mı? Windows tuşu + I’ye basın ve Uygulamalar’ı tıklayın. Adobe Acrobat Reader'da arama yapın, listede tıklayın ve Kaldır'a tıklayın. Son sürümü indirmek ve kurmak için Adobe web sitesine gidin. PDF'niz bundan sonra hala açılmıyorsa, Adobe’in programını sorun olarak güvenle reddedebiliriz.

Alternatif Okuyucu Kullanmayı Deneyin
Adobe Acrobat Reader, PDF'leri görüntülemek için tek seçenek değildir. PDF’yi açıp açamayacağını görmek için farklı bir program denemeye değer.

En iyi seçeneklerden ücretsiz ikisi, Foxit Reader ve Sumatra PDF'dir. Bunları indirin ve PDF'ni bunlarla açmaya çalışın.

Ayrıca, Okular ve Evince'nin, diğer yazılımlar yapamadığı zaman PDF dosyanızı okuyabildiğini de görebilirsiniz. Bunun nedeni, PDF'leri görüntülemek için farklı bir oluşturma yöntemi kullanmalarıdır.

Sorun yaşamaya devam ediyorsanız, PDF dosyasının kendisini onarmaya odaklanmaya veya en azından kaydettiğiniz öğeler için kurtarma işlemine başlayın.

PDF Dosyasını Onarma veya Kurtarma

PDF'leri onarmak için dosyanın önceki sürümlerini arıyor ve üçüncü taraf uygulamaları kullanabiliriz.

Önceki Dosya Sürümünü Geri Yükle
PDF'niz bozulmuşsa, eski bir sürümü geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Windows 10, yardımcı olabilecek yerleşik bir yedekleme tesisine sahiptir. Windows tuşu + I tuşlarına basarak ve Güncelleme ve Güvenlik> Yedekleme'ye giderek erişebilirsiniz.

Yedekleme özelliğini kullanmıyorsanız, PDF'nizi geri yüklemek için geriye dönük olarak kullanamazsınız. Yine de, şimdi bunu etkinleştirmek akıllıca olabilir.

Eğer etkinleştirdiysen, PDF'nizi önceki bir sürüme geri almak için Dosya Geçmişi özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Dosya Gezgini'ni açın ve PDF'nize gidin. Sağ tıklayıp Önceki sürümleri geri yükle'yi tıklayın.

Bu, yedeklemenizde bulunan dosyanın eski sürümlerinin bir listesini getirir. Onları kontrol etmek için kopyaları açabilir ve sonra tekrar hayata döndürmek için Geri Yükle düğmesini kullanabilirsiniz.

Benzer bir teknik, sürücünüzü tarayacak ve sisteminizden silinmiş eski dosyaları arayacak olan Recuva gibi bir veri kurtarma programı kullanmak olacaktır. Kaldırdığınız PDF dosyasının eski bir kopyası varsa bu teknik verimli olabilir.

PDF Onarım Uygulamaları ve Yardımcı Programlarını Kullanmayı Deneyin
PDF'nizi tamir etmeye çalışacak uygulamalar var. Bunlardan bazıları, herhangi bir yazılımı indirmenizi gerektirmez ve PDFaidRepair PDF ve PDF Tools Online gibi tarayıcıda çalıştırılabilir. Bunlara bir şans verin, ancak bozulma fazla ise yardımcı olamayabilirler.
FileRepair1 gibi uzman dosya onarım programlarını da deneyebilirsiniz. Bu PDF'yi tarar, arızayı tespit eder ve ne yapabileceğini söyleyecektir. Her durumda her zaman başarılı olmaz, ancak yardımcı olabilir.

Verileri PDF Dosyasından Ayıkla
Tüm PDF'yi onaramazsanız bile metin ve görüntüler gibi öğeleri ayıklayabilirsiniz.

Metin için, PDF'nizi bir Word dosyasına dönüştürecek ve metni bu şekilde almanızı sağlayacak programları kullanabilirsiniz. Ancak, en iyi araçlardan birini bulmak Nitro tarafından sunulan PDF to Word Converter, Word için çevrimiçi uygulamalardan.

PDF'niz resimler içeriyorsa, PDF'den görüntülerin nasıl çıkarılacağı konusunda kılavuzumuzu takip etmeyi deneyin. Yine, bu durum bozulma seviyesine bağlı olarak çeşitli sonuçlar doğurabilir, ancak neyin dışarı çekilebileceğini kesinlikle görmeye değer.

Bozuk PDF Belgenizi Kaydedin!
Umarım bu yöntemler PDF'nizi kurtarmada yararlı olmuştur. Her şeyi kurtaramayabilirsiniz, fakat en azından dosyaya ait unsurları kaydetmiş olabilirsiniz.

Unutmayın, bozuk verilerin dünyanızı karartmasına izin vermemek için her zaman kararlı bir Windows yedekleme planına sahip olmalısınız. Böylece her zaman geri yüklenecek ikincil bir kopyanız var.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 1
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1516 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar (1)

  avatar

  halo331

  Teşekkürler
  11 Mar 2019
  0 0 Cevapla

Yorum Yaz

" Bozuk bir PDF dosyasından verileri onarma veya kurtarma konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bozuk bir PDF dosyasından verileri onarma veya kurtarma ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bozuk bir PDF dosyasından verileri onarma veya kurtarma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.