Bulut teknolojisinin sağlamış olduğu en önemli ürünlerden bir tanesi olan bulut depolama, yakın bir zamanda çıkmış olmasına karşın çok sayıda insan tarafından etkin olarak kullanılmaktadır. Bulut depolamayı basit olarak, internet üzerindeki depolama alanı diye tanımlamak mümkündür.

Bulut Depolama Nedir?

İnternet üzerinden online olarak verilen depolama hizmeti, bulut depolama olarak tanımlanmaktadır. Kısa bir süre önce geliştirilen bu teknoloji, çok kısa bir zamanda yaygınlaşmayı başarmıştır. Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan bu teknoloji, kaydedilen dosyaya internetin olduğu her yerden erişim imkânı vermektedir.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketleri bu hizmeti bir süredir kullanıcılarına ücretsiz olarak veriyor. Ücretsiz kullanım genelde belli bir limite kadardır, yani sınırlı bir depolama alanı söz konusudur. Daha fazla depolama alanı isteyen kullanıcıların ücret ödemesi gerekiyor. Google ve Yandex bu alanda verdikleri hizmetle öne çıkan önemli şirketlerdir. Bu şirketler tarafından verilen Google Drive ve Yandex.disk, bulut depolama teknolojisine en güzel örneklerdir.

Bireysel kullanıcıların söz konusu teknolojiye erişimi son derece basittir. Fakat aynı durum kurumsal yapılar ve şirketler için geçerli değildir. Çünkü kurumsal yapıya sahip olan şirketlerin ihtiyaç duydukları depolama alanı çok daha fazladır ve bundan dolayı Google ya da Yandex gibi şirketlerle büyük anlaşmalar yaparak bu alanları kullanabilirler.

Bulut Depolamanın Sağladığı Kolaylıklar

İnsanlar bilgisayar üzerinde yaptıkları her işlemi kaydederler fakat söz konusu işleme devam etmeleri için mutlaka aynı bilgisayar üzerinden devam etmeleri gerekir. Bu durum bazen çok ciddi sıkıntılar çıkarabilir. Özellikle ekip çalışmalarında bu durum, kişilerin aynı ortamda olmasını zorunlu hale getiriyor. Çünkü yapılan işlemlerin farklı bir şekilde takibi neredeyse imkânsızdır. Bulut depolama sayesinde bu ve benzer sorunlar tarihe karışmış durumdadır. İşlem yapılan belgelere internet üzerinden erişim imkânı olması, ekip çalışmalarını çok daha kolay ve verimli bir hale getirmektedir.

İnternetin ve mobil cihazların gelişmesiyle birlikte, bilgisayarlarda yapılan işlemlerin önemli bir kısmı buradan da yapılmaya başlamıştır. İnsanlar işyerinde çalışma yaptıkları dosyaya yolculuk esnasında erişim imkânını bu teknoloji sayesinde bulabiliyorlar. Böylece istenilen her yerde dosyalar üzerinde çalışmak mümkün olmaktadır. Bulut depolama tarafından sağlanan bu imkânlar farklı alanlarda da benzer şekilde kullanılmaktadır.

Bulut Teknolojisini Kullanmanın Avantajları

Bulut teknolojisinin sağlamış olduğu farklı avantajlar vardır. Söz konusu avantajlardan dolayı bu teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Yukarıda bulut depolamanın sağladığı kolaylıklardan bazılarına yer verilmiştir. Bunlar aynı zamanda avantaj olarak da sayılabilir.

İnternet üzerinde yer alan depolama alanlarının en önemli avantajlarından bir tanesi her yerden erişimdir. İnternetin olduğu her yerden bu depolama alanına ulaşılabilir ve burada yer alan dosyalarda düzenleme yapılarak tekrar buraya kaydedilebilir.

İnternet üzerinde bir depolama alanının olması, depolama alanının sürekli insanların yanında olması gibidir. Böylece buraya kaydedilen dosyalara yolda, evde, işyerinde ya da farklı bir noktada erişim sağlanır ve böylece planlamalar buna göre yapılabilir. Bulut depolama, unutkanlığa da çok önemli bir çözümdür. Unutulan dosyalar ya da işlemlere buradan erişim sağlanarak gerekli olan düzenlemeler yapılabilir.

Bulut Depolama Ve Cihazları Koruma

Akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar günümüzde insanların en önemli yardımcılarıdır. Bazıları söz konusu cihazları sadece eğlence amacıyla kullanırken bazı kişiler ise çok önemli işlemlerini buradan takip etmektedir. Her halükarda insanlar için mobil cihazlar çok önemlidir. Dolayısıyla da bulut teknolojisi üzerine bunların yedeklenmesi, cihazların sürekli güvende olmasına neden olacaktır. Cihazlar kaybolsa ya da çalınsa dahi dosyalara buradan erişmek mümkün olacaktır.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 1 kez değerlendirilmiş ve ortalama 4 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 452 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bulut Depolama Nedir, Ne İşe Yarar? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bulut Depolama Nedir, Ne İşe Yarar? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bulut Depolama Nedir, Ne İşe Yarar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "