Bulut Şekilleri ve Anlamları

Bulut Şekilleri ve Anlamları

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün Uluslararası Bulut Atlası'na göre 100'den fazla bulut türü var. Ancak çok fazla varyasyon olmasına rağmen, her biri gökyüzündeki genel şekline ve yüksekliğine bağlı olarak on temel türden birine ayrılabilir. Gökyüzündeki yüksekliklerine göre bölünmüş olan on çeşit bulut vardır.

  • 6,500 feet altında bulunan düşük seviyeli bulutlar (cumulus, stratus, stratocumulus);
  • 6,500 ila 20,000 feet arasında oluşan orta bulutlar (altocumulus, nimbostratus, altostratus);
  • 20.000 feet yukarıda oluşan yüksek seviyeli bulutlar (cirrus, cirrocumulus, cirrostratus);
  • alçak, orta ve üst atmosfere sahip olan cumulonimbus.

İster bulut izlemeyle ilgileniyor olun ister sadece bulutların ne olduğunu bilmek isteyin, onları nasıl tanıyacağınızı ve her birinden ne tür bir hava beklediğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Cumulus

cumulus

Cumulus bulutları, erken yaşta çizmeyi öğrendiğiniz ve tüm bulutların sembolü olarak kullanılan bulutlardır (kar tanecikleri kışı sembolize eder). Altları düz ve nispeten karanlık iken, üstleri yuvarlak, kabarık ve parlak güneşli bir beyazdır.

Cumulus genelde güneşli günlerde görünür. Sabahın geç saatlerinde ortaya çıkar, büyür, sonra akşam akar.

2. Stratus

stratus

Stratus, düz, özelliksiz bir şekilde gökyüzüne asılı grimsi bulutun tekdüze tabakası. Ufka (yerde değil) sarılmış olan sislere benzemektedir.

Stratus bulutlu günlerde görülür ve hafif sis veya çiseleme ile ilişkilidir.

3. Stratocumulus

Stratocumulus

Hayali bir bıçağı alıp gökyüzünde bulutları birbirine karıştırdıysanız, ama düz bir tabakaya (stratus gibi) girmeyin, aralarında görünür mavi gökyüzü bulunan yamalar halinde oluşan düşük, kabarık, grimsi veya beyazımsı bulutlar. Alttan bakıldığında stratokumulusun koyu petek görünümü vardır.

Çoğunlukla bulutlu günlerde stratokumulus göreceksiniz. Atmosferde zayıf konveksiyon olduğunda oluşurlar.

4. Altocumulus

Altocumulus

Altocumulus bulutları orta atmosferin en yaygın bulutlarıdır. Onları, büyük yuvarlak kütlelerde gökyüzünü noktalayan veya paralel bantlarla hizalanmış beyaz veya gri lekeler olarak tanıyacaksınız. Koyun yünü ya da uskumru balığı ölçeklerine benziyorlar, bu yüzden onların "koyun sırtları" ve "uskumru gökyüzü" lakaplarını anılıyorlar.

Altocumulus ve stratocumulus sıklıkla karıştırılır. Altocumulus'un gökyüzünde daha yüksek olmasının yanı sıra, onları birbirinden ayırmanın başka bir yolu da kendi bulut höyüklerinin boyutudur.
Elinizi gökyüzüne ve bulut yönünde yerleştirin; Höyük baş parmağınızın büyüklüğü ise, bu altocumulus. (Yumruk boyutuna daha yakınsa, muhtemelen stratokümusdur.)

Altocumulus genellikle yaz aylarında sıcak ve nemli sabahlarda görülür. Günün ilerleyen saatlerinde fırtınaların geleceğini bildirebilirler.
Bunları soğuk cephelerden de görebilirsiniz, bu durumda daha soğuk sıcaklıkların başlangıcını gösterirler.

5. Nimbostratus

Nimbostratus

Nimbostratus bulutları gökyüzünü koyu gri bir tabakada örter. Atmosferin alçak ve orta katmanlarından uzayabilirler ve güneşi temizlemek için yeterince kalındırlar.
Nimbostratus, özlü yağmur bulutudır. Yaygın bir alanda sürekli yağmur veya kar yağdığında (ya da düşeceği tahmin ediliyorsa) göreceksiniz.

6. Altostratus

Altostratus

Altostratus, gökyüzünü orta seviyelerde kısmen veya tamamen örten gri veya mavimsi gri yaprak bulutları olarak görünür.
Gökyüzünü örtseler bile, genellikle güneşi arkalarında az ışıklı bir disk olarak görebiliyorsunuz, ancak yerdeki cisimleri gölgelemek için yeterli ışık gelmez.

Altostratus, sıcak veya tıkalı bir cepheden önce oluşma eğilimindedir. Soğuk cephede cumulus ile birlikte de oluşabilir.

7. Cirrocumulus

Cirrocumulus

Cirrocumulus bulutları, genellikle yüksek irtifalarda yaşayan ve buz kristallerinden oluşan sıralar halinde dizilmiş küçük, beyaz renkli yamalardır. "Bulutluklar" olarak adlandırılan, sirokululusun tekil bulut höyükleri altocumulus ve stratokümülünkinden çok daha küçüktür ve genellikle tahıllar gibi görünür.

Cirrocumulus bulutları nadirdir ve nispeten kısa ömürlüdür, ancak onları konveksiyon olarak görürsünüz.

8. Cirrostratus

Cirrostratus

Cirrostratus bulutlar, neredeyse tüm gökyüzünü örten şeffaf, beyazımsı bulutlardır.

Cirrostratus'u ayırt etmek için güneş veya ay etrafında bir "halo" (bir halka veya ışık çemberi) aramaktır.

Cirrostratus, üst atmosferde büyük miktarda nem bulunduğunu gösterir. Ayrıca genellikle sıcak cephelere yaklaşıyorlar.

9. Cirrus

cirrus

İsimleri gibi (Latince'de "saç kıvrımı"), cirrus, gökyüzünün dört bir yanından geçen, beyaz, incecik bulutlardır. Çünkü 20.000 ft (6000 m) üzerindeki cirrus bulutları - düşük sıcaklıkların ve düşük su buharının olduğu bir rakım - su damlacıklarından çok küçük buz kristallerinden oluşur.

Cirrus genellikle açık havalarda görülür. Ayrıca sıcak cepheler, tropik siklonlar gibi büyük ölçekli fırtınalar da oluşturabilirler ... bu yüzden onları görmek fırtınaların yakında gelebileceğini de gösterebilir!

10. Cumulonimbus

Cumulonimbus

Cumulonimbus bulutları, alçak, orta ve yüksek katmanları kapsayan birkaç buluttan biridir.
Karnabahar gibi görünen şişkin üst kısımları olan kulelere çıkmaları dışında, büyüdükleri kümülüs bulutlarına benziyorlar. Cumulonimbus bulut üstleri genellikle bir örs veya tüy şeklinde her zaman düzleşir. Dipleri sıklıkla puslu ve karanlıktır.

Cumulonimbus bulutları fırtına bulutlarıdır. Eğer bir tane görürseniz, yakındaki bir şiddetli hava tehdidi olduğundan emin olabilirsiniz (kısa ama yoğun yağışlar, dolu ve muhtemelen tornado dönemleri).

 

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile