Akıllı telefonunuz bir tarayıcıyla geliyor ve muhtemelen bunu hiç değiştirmeden kullanıyorsunuz. Ancak bu, başka tarayıcı uygulamalarını denemediyseniz çok daha iyi bir web deneyimi kaçırdığınız anlamına gelebilir. Ancak Chrome'un ötesine bakın. Dışarıda internet deneyiminizi tamamen değiştirebilecek başka mobil tarayıcılar var.

Birçok kişi için Google Chrome varsayılan mobil tarayıcıdır. En yeni Chrome 66 güncellemesi yeni bir kullanıcı arayüzü tanıttı ve medya oynatıcıyı değiştirdi. Android'de Chrome'u düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapabilirsiniz. iOS sürümünde de Safari'ye mükemmel bir alternatiftir.

1. Smooz (Android, iOS): Hareketlerle Tek Taraflı Tarama

Genellikle akıllı telefonunuzdaki göz atma işlemi iki el gerektirir. Telefonunuzu bir elle tutun, diğeriyle kaydırın. Çoğu tarayıcı, başparmağınızın tüm çalışmalarını yaptığı gibi tek elle iyi bir deneyim sağlamaz. Çoğu tarayıcı da Smooz değildir.

Smooz, bir tarayıcıdaki en yaygın görevler için akıllı hareketler kullanır. Örneğin, yeni bir sekmede açmak için bir bağlantıya dokunun ve basılı tutun. Bir sekmeden diğerine geçmek için kaydırın. Özel bir hareketle sekmeleri sabitleyin, böylece yanlışlıkla kapatmayın veya göz atmayın. Oldukça sezgisel ve deneyime bayılacaksınız.

Tabii ki, bir elinizle de yazmanız gerekecek. Bunun için, tek elle modu ile Android'de Gboard klavyesini kullanın veya iPhone'da tek elle nasıl yazılacağını öğrenin.

2. Cake (Android, iOS): Hızlı Yükleme İle Daha İyi Arama Deneyimi

Cake, mevcut mobil tarayıcının masaüstü tarayıcısının minyatür bir versiyonu olduğunu düşünüyor. Bu yüzden ekip, akıllı telefon için bir tarayıcı oluşturmaya başladı. İşleri kolayca bulmanıza ve göz atmanıza yardımcı olmaya odaklanır.

Cake, aramanın tarayıcıda (Google, Bing, DuckDuckGo veya başka bir şekilde) nasıl çalıştığını değiştirmek için benzersizdir. Normal arama sonuçları sayfası yerine, ilk organik arama sonucunu otomatik olarak açar. Önceden açılan bir sonraki sayfaya gitmek için sağa kaydırın. Sahne arkasında, Cake en hızlı siteleri ön yükleme ile ilgilenir, böylece pürüzsüz ve akıcı bir deneyim olur.

Tarayıcı ayrıca derin özelleştirme sunar. Web araması için Google, resimler için Giphy, videolar için YouTube ve benzeri gibi farklı amaçlarla farklı arama motorları kullanabilirsiniz. Ayrıca, en iyi modern mobil tarayıcılarda reklam engelleme, pop-up engelleme ve diğer özelliklerin birçoğu vardır.

3. Internet by Amazon (Android): Haber Beslemeli Hafif, Hızlı Tarayıcı

Internet by Amazon (Android)

Daha hızlı ve hafif uygulamalara ihtiyaç duyan Android kullanıcıları, sizin için yeni bir tarayıcı var. Ve Amazon tarafından yapılmıştır.

5MB'den daha az depolama alanı alır. Ayrıca hızlı ve en yaygın tarayıcılar gibi davranır. Bazı diğer hafif tarayıcıların eksik olduğu bir “özel mod” da var. Ve Amazon, Google'ın Chrome'u gibi hissettirmek için bir şeyler içeriyor: bir haber kaynağı.

Uygulamayı açın ve en sık ziyaret edilen sitelerinizle ve ilginizi çeken konularla ilgili güncel haberleri içeren, mobil cihazlarda Chrome gibi bir sayfayla karşılaşırsınız.

Amazon ayrıca bunun özel bir tarayıcı olduğunu iddia ediyor, ancak bunun nasıl veya neden olduğu belirsiz. Uygulama, fotoğraflarınıza / ortamınıza / dosyalarınıza, bellek depolamanıza ve tam ağ erişimine izin ister. Bu, Chrome kadar müdahaleci değildir, ancak Amazon'un gizlilikle ilgili bazı sorunları olduğu için 'özel' etiketini dikkate alın.

Tarayıcı şu anda yalnızca Hindistan'da kullanılabilmektedir, ancak APK'yı indirerek yükleyebilirsiniz.

4. Samsung İnternet Tarayıcısı (Android): Garip ama İlginç Bir Seçim

Genel olarak tavsiyemiz, Samsung uygulamalarını daha iyi alternatiflerle değiştirmektir. Ancak bu durumda, normal tarayıcınız yerine Samsung internet tarayıcısını değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Samsung internet, Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Bu nedenle, çoğu özellik Google Chrome’da alacağınız özelliklerdir. Ancak bunu bir kez kullanın ve hemen hız farkına varacaksınız. Samsung internet çok daha hızlı hissediyor. Ayrıca, indirme yöneticisi gibi Chrome'da da sınırlayıcı bulabileceğiniz pek çok şeyde daha iyidir. Ve sürpriz bir hareketle, Samsung internet tarayıcısı aslında Chrome'dan da çok daha az pil kullanıyor.

Son olarak, Samsung, Chrome'un hala yapmadığı bir şey yaptı: uzantılar. Henüz çok sayıda uzantı yok.

  • İndir: Samsung İnternet Android (Ücretsiz)

5. DuckDuckGo Privacy Browser  (Android, iOS): İlk önce Gizlilik, sonra Tarama

duckduckgo
Bu, herkesin internette ne kadar izlendiğimizi merak ettiği bir zamandır. DuckDuckGo, gizlilik odaklı bir arama motoru olarak isim yaptı. Artık internette gezinirken sizi korumak için yeni tarayıcılar var.

Varsayılan olarak, DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı, site ile şifrelenmiş bir bağlantıda olduğunuzdan emin olmanızı sağlar ve yaygın zararlı izleyicileri de engeller. Her bir web sitesi buna göre bir gizlilik derecesi alır, böylece verilerinizi tehlikeye atabilecek bir sitede olup olmadığını bilirsiniz. Herhangi bir noktada, tüm tarama verilerinizi silmek için “Fire” logosuna dokunabilirsiniz.

Bunun dışında, Chrome gibi büyük tarayıcıların sunduğu her şeyi sunan basit bir web tarayıcısıdır.

  • İndir: DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcı Android | iOS (Ücretsiz)

Tarayıcıların Gizliliğinizi Nasıl Koruduğunu Bilin
Telefonunuzla birlikte gelen tarayıcıyı kullanıyorsanız, bunun muhtemelen gizliliğinizden ödün vermediğini bilmek önemlidir. Telefonunuzu satan veya tarayıcıyı yapan veya her ikisini de satan şirket, sizi ziyaret ettiğiniz sitelerde takip edecektir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 928 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Chrome ve Safari'ye Alternatif 5 Yeni Mobil Tarayıcı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Chrome ve Safari'ye Alternatif 5 Yeni Mobil Tarayıcı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome ve Safari'ye Alternatif 5 Yeni Mobil Tarayıcı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "