Ogznet.com

Google Chrome, yeni sekme sayfasını kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar için bazı temel özelleştirme seçenekleri.

Sıklıkla aynı siteleri ziyaret ediyorsanız Chrome'un Yeni Sekme sayfası oldukça kullanışlı olabilir, ancak varsayılan yapılandırması herkes için ideal olmayabilir.

Varsayılan olarak, Yeni Sekme sayfası kısayolları en son ziyaret edilen web sitelerine dayalı olarak doldurulur. Bir siteyi listeden kaldırmak, küçük resim üzerine fareyi gezinerek sağ üst köşedeki "X" işaretini çıkarıp tıklamak kadar kolaydır. Bir siteyi yanlışlıkla kaldırmanız durumunda, yalnızca "Geri Al" ı veya "Tümünü geri yükle" yi tıkladığınızda, son düzenlemeyi geri alabilir veya yeni temiz başlangıç yapabilirsiniz.

Chrome

Sitenin küçük ekran görüntüsünü kapatmanın göz atma geçmişinizi etkilemeyeceğini söylemek gerekiyor.

Boş Sekme veya Varsayılan Yeni Sayfa Ekle

Tarama geçmişinizi, Yeni Sekme sayfasında gösterilmesinden endişeleniyorsanız, sayfayı her zaman boş açabilirsiniz. Bu, Chrome Web Mağazası'ndan Empty New Tab Page veya Blank New Tab Page gibi uzantılar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Yada geçmişinizi sürekli olarak silmek veya Gizli Mod'da sörf yapmak bunun için bir alternatif olabilir.

İsteğe bağlı olarak, Yeni Sekme Sayfasını Replace New Tab Page gibi bir uzantı kullanarak seçtiğiniz bir web sitesiyle değiştirebilirsiniz. Kurulum basittir ve yapılandırıldıktan sonra, her yeni sekmede belirttiğiniz web sitesini açacaktır.

google sekme

Kendin Yap

Yeni Sekme sayfasını değiştiren ve her türlü ek işlevselliği ekleyen çok sayıda ek Chrome uzantısı vardır. Bunları bulmak eklenti sayfasında ne kadar gezineceğinize bağlı. Ancak göz atma alışkanlıklarına bağlı olarak, tek bir tıklama ile bu eklentileri yükleyebilmek tarayıcı kullanım verimliliğinize büyük katkıda bulunur.

Momentum, yeni sekme sayfanızın yerine, günlük olarak kullanabileceğiniz harika duvar kağıtları, hava durumu bilgisi, arama, ilham verici bir teklif ve Wunderlist, Trello veya Google Görevler hesabınıza bağlı olabilecek bir yapılacaklar listesi getiren, basit ancak güçlü ve özelleştirilebilir bir sayfa ile değiştirir. Dream Afar da, Momentum'a biraz benziyor, kolay ve özelleştirilebilir, ancak aramaya daha fazla vurgu yapıyor ve sayfanın alt kısmında göze batmayan bir hızlı arama yapıyor.

momentum

Dayboard, yeni sekme sayfanızı yerine getirilmesi zorunlu bir listeyle değiştiren popüler bir eklentidir. Yani bir nevi yapılacaklar listesi gibi. Dayboard ilerlemenizi göstermek için bir geçmişi saklar ve yapılacak görevleri farklı cihazlara senkronize edebilir.

dayboard

İlginizi
çekebilir
Chrome'u Daha Hızlı Çalıştırın

İstediğiniz şey kesin olarak bir Hızlı Arama eklentisiyse, bir sürü eklenti var bu konuda. TabMark (aşağıdaki ekran görüntüsü olan) ve Speed Dial 2 popüler ve iyi birer örnektir.

tabmark

Google'ın Earth View from Google Earth eklentisi her yeni bir sekme açtığınızda Google Earth'ten güzel bir uydu resmi görüntüler. Ayrıca masaüstü duvar kağıdı olarak ta kullanabileceğiniz bu görüntüleri kaydetmenize izin verir.

earth

Bazı uzantıların isteyeceği izinlere dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Örneğin, yüklemenizi önermediğimiz "Speed Dial 3" adlı başka bir uzantı, uygulamalarınıza, yer imlerine ve geçmişinize hızlı erişim sunar ve ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyup değiştirebilir, tarama işlemini okur ve değiştirebilir. Geçmişi, yer imlerini okur ve değiştirir. Belirli bir uzantıyı eklemeden önce eklentinin ne gibi izinleri kullandığını görün sonra kendinizi ne gibi bir şeye bulaştırdığınızın farkına varamazsınız.

speed dial 3

Bir Tema Ekle

Google'ın kullanışlı kendi Yeni Sekme sayfasını kullanmayı tercih ederseniz, karma uygulamaya gerek kalmadan arka planları ve ek stilleri uygulayacak temalar edinebilirsiniz. Bir tema denemek, onu Chrome Web Mağazası'ndan yüklemek kadar basittir; Beğenmediyseniz, Chrome'daki Ayarlar menüsüne gidin ve "Varsayılan temaya sıfırla" yı tıklayın.

bir tema ekle

Öte yandan, işleri basitleştirmek nadiren kötü bir fikir olsa da, Google'ın Yeni Sekme sayfası arayüzüne doğrudan daha fazla özelleştirme seçeneği sunması gerekir diye düşünüyorum. Ek esneklik sağlamak için seçeneklerle dolu bir eklenti mağazası olsa da bunların hangisine güveneceğiz.

İlginizi
çekebilir
En İyi Ücretsiz Chrome VPN Uzantıları 2020