Ogznet.com
Chrome’un Yeni Sekme Sayfasını Özelleştirme Paylaş:

Chrome’un Yeni Sekme Sayfasını Özelleştirme

Chrome’un Yeni Sekme Sayfasını Özelleştirme

Google Chrome, yeni sekme sayfasını kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar için bazı temel özelleştirme seçenekleri sunar.

Sıklıkla aynı siteleri ziyaret ediyorsanız Chrome'un Yeni Sekme sayfası oldukça kullanışlı olabilir, ancak varsayılan yapılandırması herkes için ideal olmayabilir.

Varsayılan olarak, Yeni Sekme sayfası kısayolları en son ziyaret edilen web sitelerine dayalı olarak doldurulur. Bir siteyi listeden kaldırmak, küçük resim üzerine fareyi gezinerek sağ üst köşedeki "X" işaretini çıkarıp tıklamak kadar kolaydır. Bir siteyi yanlışlıkla kaldırmanız durumunda, yalnızca "Geri Al" ı veya "Tümünü geri yükle" yi tıkladığınızda, son düzenlemeyi geri alabilir veya yeni temiz başlangıç yapabilirsiniz.

Sitenin küçük ekran görüntüsünü kapatmanın göz atma geçmişinizi etkilemeyeceğini söylemek gerekiyor.

Boş Sekme veya Varsayılan Yeni Sayfa Ekle

Tarama geçmişinizi, Yeni Sekme sayfasında gösterilmesinden endişeleniyorsanız, sayfayı her zaman boş açabilirsiniz. Bu, Chrome Web Mağazası'ndan Empty New Tab Page veya Blank New Tab Page gibi uzantılar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Empty New Tab Page - Bu uzantıyla, yeni sekmeler, küçük resimler içeren normal yeni sekme sayfası yerine boş bir sayfa görüntüler.

Yada geçmişinizi sürekli olarak silmek veya Gizli Mod'da sörf yapmak bunun için bir alternatif olabilir.

Chrome'un Yeni Sekme Sayfasını Özelleştir

Yeni Sekme sayfasını değiştiren ve her türlü ek işlevselliği ekleyen çok sayıda ek Chrome uzantısı vardır. Bunları bulmak eklenti sayfasında ne kadar gezineceğinize bağlı. Ancak göz atma alışkanlıklarına bağlı olarak, tek bir tıklama ile bu eklentileri yükleyebilmek tarayıcı kullanım verimliliğinize büyük katkıda bulunur.

Momentum - Yeni sekme sayfasını yapılacaklar, hava durumu ve ilham içeren kişisel bir gösterge panosuyla değiştirin.

Momentum, yeni sekme sayfanızın yerine, günlük olarak kullanabileceğiniz harika duvar kağıtları, hava durumu bilgisi, arama, ilham verici bir teklif ve Wunderlist, Trello veya Google Görevler hesabınıza bağlı olabilecek bir yapılacaklar listesi getiren, basit ancak güçlü ve özelleştirilebilir bir sayfa ile değiştirir.

İlginizi çekebilir

Google Chrome RAM Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Chrome'u daha hızlı çalıştırın ve RAM kullanımını azaltın. Chrome web tarayıcınız çok fazla ram tüketiyorsa, bu eklentiler ve ayarlar ile Chrome bellek kullanım..

İstediğiniz şey kesin olarak bir Hızlı Arama eklentisiyse, bir sürü eklenti var bu konuda. TabMark (aşağıdaki ekran görüntüsü olan) ve Speed Dial 2 popüler ve iyi birer örnektir.

TabMark - Hızlı aramalar ve arama kutusuyla Yeni Sekme sayfasının en iyi yedeği

Google'ın Earth View from Google Earth eklentisi her yeni bir sekme açtığınızda Google Earth'ten güzel bir uydu resmi görüntüler. Ayrıca masaüstü duvar kağıdı olarak ta kullanabileceğiniz bu görüntüleri kaydetmenize izin verir.

Bazı uzantıların isteyeceği izinlere dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Örneğin, yüklemenizi önermediğimiz "Speed Dial 3" adlı başka bir uzantı, uygulamalarınıza, yer imlerine ve geçmişinize hızlı erişim sunar ve ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyup değiştirebilir, tarama işlemini okur ve değiştirebilir. Geçmişi, yer imlerini okur ve değiştirir. Belirli bir uzantıyı eklemeden önce eklentinin ne gibi izinleri kullandığını görün sonra kendinizi ne gibi bir şeye bulaştırdığınızın farkına varamazsınız.

Bir Tema Ekle

Google'ın kullanışlı kendi Yeni Sekme sayfasını kullanmayı tercih ederseniz, karma uygulamaya gerek kalmadan arka planları ve ek stilleri uygulayacak temalar edinebilirsiniz. Bir tema denemek, onu Chrome Web Mağazası'ndan yüklemek kadar basittir; Beğenmediyseniz, Chrome'daki Ayarlar menüsüne gidin ve "Varsayılan temaya sıfırla" yı tıklayın.

Öte yandan, işleri basitleştirmek nadiren kötü bir fikir olsa da, Google'ın Yeni Sekme sayfası arayüzüne doğrudan daha fazla özelleştirme seçeneği sunması gerekir diye düşünüyorum. Ek esneklik sağlamak için seçeneklerle dolu bir eklenti mağazası olsa da bunların hangisine güveneceğiz.

İlginizi çekebilir

En İyi Ücretsiz Chrome VPN Uzantıları 2020

Chrome için ücretsiz bir VPN kullanmayı düşünüyor musunuz? Chrome için en iyi ücretsiz VPN eklentisini yükleyerek engellenen sitelere kısıtlama olmadan erişim s..

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!