Chromium Nedir?

Chromium Nedir?

Hiç duymadığınız en iyi tarayıcı. Chromium, Chrome gibi ana tarayıcıların gelişimini artıran modern bir web tarayıcısıdır. Chromium, Google'ın Chrome tarayıcısını destekleyen açık kaynaklı bir projedir.

Proje açık kaynak olduğundan, hem Google hem de diğerleri Chromium kaynak kodunu oluşturabilir ve kullanabilir. Aslında, herkes Chromium'un kaynak kodunu indirebilir, derleyebilir ve düzenleyebilir.

Bir web tarayıcısı olarak Chromium, Chrome'dan doğal olarak daha az kararlıdır.
Yani daha sık çöker ve diğer istenmeyen davranış biçimlerini sergileyebilir. Bununla birlikte, Chrome tarayıcı uzantıları ile uyumludur ve çok benzer bir kullanıcı deneyimi sunar.

Chromium'un Chrome ile Benzerliği Nedir?

Chromium ve Chrome çok benzerlerve çok yakından ilişkilidir, çünkü Chrome Chromium'u temel alır. Oldukça basit bir şekilde, Chrome neredeyse tamamen Chromium'a dayanıyor. Google, Chrome'un yeni bir sürümünü yayınladığında Chromium projesinden kararlı kodlar alır ve otomatik güncellemeler gibi özellikleri uygulamak için kendi özel kodlarını ekler.

Bu yüzden, Chrome aslında bazı ekstra özelliklere sahip olan Chromium'dur.

Chromium Amacı Nedir?

Açık kaynaklı Chromium projesinin amacı, Google'ın açık kaynak kodlu olmayan Chrome tarayıcısının kaynak kodunu sağlamaktır. Bu, Google'ın dış kaynaklardan girdi almasına ve yeni fikirleri çok hızlı bir şekilde yinelemesine olanak tanır. Aslında, her gün yayınlanan Chromium tarayıcısının birkaç yeni yapısı vardır.

Chromium'u Kim, Neden Kullanır?

Chromium, resmi Chrome mağazasındaki uzantılar ile uyumludur. Chrome ve diğer tarayıcıların yerine veya bunlara ek olarak Chromium'u kullanmanın birkaç farklı nedeni vardır. Birincisi, geliştiricilerin, nasıl çalıştığını görmek için ne kullanması gerektiğini, ne yapılması gerektiğini anlamak ve farklı değişikliklerin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için. Hatalarla ilgili bir geliştirici değilseniz, aynı temel amaç için Chromium'u da kullanabilirsiniz.

Çoğu normal kullanıcının Chromium'u yüklemesinin temel nedeni, Google'a açık bağlantı olmadan Chrome'a ​​benzer bir tarama deneyimi sunmasıdır. Chromium, bilgilerinizin hiçbirini toplamaz ve Google'a sunmaz. Bu nedenle, bazı kullanıcılar gizlilik için istikrarı dengelemeye hazırdır.

Chrome gibi çalışmanın yanı sıra, Chromium da normal Google uzantılarıyla çalışma avantajına sahiptir. Bu, genellikle Chrome'dan Chromium'a geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir.

Hangi Tarayıcılar Chromium'a Tabanlıdır?

Chromium kaynak koduna dayanan ana web tarayıcısı Chrome'dur, ancak aynı temel yapı blokları üzerinde oluşturulmuş başka bir dizi tarayıcı vardır. Bu tarayıcılar Chromium kaynak kodunu alıp farklı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için kendi özel özelliklerini ve arayüzlerini ekliyor.

İşte, Chromium üzerinde oluşturulmuş daha popüler tarayıcılardan bazıları şunlardır:

 • Opera - Bu tarayıcı yaklaşık on yıllardır yayında ve eskiden kendi özel koduna dayanıyordu. 2013'ten beri, Chromium'a dayanan Blink'e güveniyor.
 • Yandex - Bu, aynı addaki arama motorundan gelen bir Rus menşeli tarayıcıdır ve Chrome, Opera ve diğer Chromium tabanlı tarayıcıları destekleyen aynı Blink motoruna dayanmaktadır.
 • Vivaldi - Bu Chromium tarayıcısı, aynı zamanda, Opera'nın ruhsal bir halefi olup, eski bir Opera CEO'su tarafından, bu tarayıcıdan kaldırılmış özellikler eklemek üzere oluşturulmuştur.
 • Brave - Bu tarayıcı, Mozilla kurucuları tarafından geliştirildi, ancak Chromium'a dayanıyor. Çıkış noktası, Brave’ın rahatsız edici reklamları kaldırması ve sitelerin herhangi bir eklentiye gerek kalmadan kullanıcı davranışlarını izlemesini engellemesidir. Ayrıca, favori içerik oluşturucularınızı reklamları görüntülemek yerine ücret ödemek için bir seçenek de içerir.
 • Epic - Bu, Chromium üzerinde oluşturulmuş gizlilik odaklı başka bir tarayıcıdır. Her zaman gizlilik modundadır, bu yüzden her kapattığınızda çerezleri proaktif olarak kaldırır ve önbelleğinizi ve tarama geçmişinizi temizler.

Bilgisayarınıza Chromium'u Nereden ve Nasıl Edinebilirsiniz?

Chromium'u birkaç tıklamayla kendiniz indirebilirsiniz. Web tarayıcınızın kararlılığı sizin için sorun değilse, Chromium'u yüklemek sandığınızdan daha kolaydır. İleri düzey kullanıcılar kaynak kodunu manuel olarak indirme ve derleme seçeneğine sahiptirler.
Geri kalanımız sadece birkaç tıklamayla yeni bir Chromium sürümünü indirip çalıştırabilir.

Chromium web tarayıcısına göz atmanın en kolay yolu:

 1. download-chromium.appspot.com adresine gidin.
 2. DESTEKLENEN PLATFORMLAR yazan yerden işletim sisteminizi seçin.
 3. İndirme düğmesini (download chromium) tıklayın.
 4. Sıkıştırılmış dosyayı çıkarın ve açın.

İşletim sisteminiz için uygun dosyayı bulun ve tıklayın. Windows kullanıcılarının chrome-win32.zip dosyasını açması ve ardından Chrome.exe'yi tıklaması gerekir.
Önemli: Chromium'u başlattığınızda, muhtemelen tanıdık olduğunuz Chrome tarayıcısı gibi göründüğünü ve hissedildiğini göreceksiniz. Tarayıcı deneyimini tamamen değiştirmek isteyebilisiniz, ancak Chromium'un ham yapılarının kararlı olmadığını unutmayın. Web tarayıcınızı gerçek iş yapmak için kullanırsanız, ya da önemli olan başka bir şey yapmak, her an çökebileceğinin farkında olmanız gerekir.

Chromium'un Güvenlik Sorunları Var mı?

Chromium, daha kararlı bir Chrome tarayıcısıyla aynı güvenlik özelliklerine ve zayıf yönlerine sahiptir. Chromium çok daha sık güncellendiği için, Chrome'dan önce aslında güvenlik yamaları alıyor.
Chromium ile ilgili sorun, herhangi bir otomatik güncelleme özelliği içermemesidir. Chrome, Firefox ve Edge gibi tarayıcıların tümü, kullanıcının düzenli bir güncellemeyi almasını ister. Bazı durumlarda, tarayıcı, aktarılan süre geçtikten sonra otomatik olarak indirilip güncellenebilir.

Chromium, kullanıcının kendi üzerlerinden yeni sürümleri indirmesini veya derlemesini ister. Bu nedenle, Chromium kaynak kodu Chrome'dan önce güvenlik düzeltme ekleri ve hata düzeltmeleri alsa da, bir kullanıcının farkında olmadan Chromium'un savunmasız bir sürümünü yayınlamaya devam etmesi de mümkündür.

Chromium kopyanızı düzenli olarak güncellerseniz, Chrome'dan daha az güvenli değildir.

Chromium bir virüs mü?

Chromium'u, bu makalede sunulan konumlar gibi saygın bir kaynaktan indirdiğinizde, hiçbir şekilde bir virüs veya kötü amaçlı yazılım içermeyen tamamen yasal bir tarayıcıdır. Chromium projesi açık kaynak olmasına rağmen, yalnızca güvenilir geliştiriciler kaynak kodunda değişiklik yapılmasına izin veriyor.
Birçok kullanıcının karşılaştığı sorun, kötü oyuncuların Chromium kaynak kodunu alması ve kötü amaçlı yazılım veya diğer kötü amaçlı kodlarla birleştirmesidir. Yanlışlıkla Chromium'un sahte bir sürümünü yüklüyorsanız, nispeten iyi bir sonuç size yüzeyde Chrome gibi görünen bir tarayıcı sağlayabilir, ancak ait olmadıkları yerlerde değişik pop-up reklamlar yayınlar.

Daha ciddi sorunlar arasında keylogging, veri hırsızlığı ve hatta bilgisayarınızı kötü amaçlı bir botnet'te bulabilirsiniz.

Chromium Nasıl Kaldırılır

Chromium nasıl kaldırılır

Sahte bir sürüm değilse, Chromium'u kaldırmak kolaydır. Chromium'u saygın bir kaynaktan indirdiyseniz ve meşru bir kopyanız varsa, bunu kaldırmak çok basit bir işlemdir. Genel prosedür, bilgisayarınızdaki diğer programların kaldırılmasıyla tamamen aynıdır.

Windows 10'da Chromium'u kaldırın:

 1. Windows tuşu + S'ye basın.
 2. Kaldır yazın.
 3. Program ekle veya kaldır'ı tıklayın.
 4. Chromium'u bulun ve Kaldır'ı tıklayın.

Not: Program ekle veya kaldır listesinde Chromium'u görüyorsanız ve Chromium'u download-chromium.appspot.com adresinden indirmişseniz, indirdiğiniz dosyaları Chromium'dan silecektir. Başka bir kaynaktan Chromium aldıysanız veya nerden yüklediğinizi hatırlamıyorsanız, kötü amaçlı yazılımlara yönelik bir sürümünüz olabilir.

Mac'te Chromium'u kaldırın:

 1. Dock'unuzdaki Finder'ı tıklayın.
 2. Chromium'u bulun ve sağ tıklayın.
 3. Çöp Kutusuna Taşı'yı tıklayın.

Chromium'u silemediğinizi veya yükleyemediğinizi tespit ettiğiniz durumlarda, Chromium veya kötü amaçlı kodlarla değiştirilmiş bir Chromium sürümü olarak gizlenmiş kötü amaçlı yazılımlarınız olabilir.

Virüslü bir Chromium sürümünüzün olduğundan şüpheleniyorsanız, kötü amaçlı yazılımları kaldırma kılavuzlarına göz atın.

Chromium Özellikleri'ni En Önce Almak için Daha Güvenli Bir Yol Var mı?

Chrome Canary

Chrome Canary, Chromium kadar düzenli olarak güncellenmez, ancak otomatik olarak güncellenir.
Chromium, onu saygın bir kaynaktan indirirseniz ve proaktif olarak düzenli bir şekilde güncellerseniz kullanmanız tamamen güvenlidir. Otomatik güncellemelerin güvenliğini tercih ederseniz, Chrome Canary, bu otomatik güvenlik özelliklerinden vazgeçmeden neredeyse Chromium kadar iyidir.

Chrome Canary, sık güncellemeleri görür. Bu nedenle, normal Chrome'dan daha hızlı yeni özellikler, yeni hatalar ve yeni güvenlik yamaları alır. Hala Chrome olduğu için, bu güncellemeleri otomatik olarak alıyor, bu nedenle, manuel güncellemeleri düzenli olarak gerçekleştirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Chrome Canary sürümü doğrudan Google'dan indirilebilir.

Uyarı: Chromium gibi, Canary de dengesizdir. Beklenmedik bir çökme nedeniyle işiniz veya ilerlemeniz herhangi bir zamanda kaybedilebileceğinden, önemli görevler için Chromium veya Canary kullanmayın.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.