Cilt Bakımında Mucize Etkisi Yaratan C Vitamini

Cilt Bakımında Mucize Etkisi Yaratan C Vitamini

Cilt Bakımında Mucize Etkisi Yaratan C Vitamini

Daha parlak, daha sıkı ve pürüzsüz bir cilt mi istiyorsunuz? Bunun cevabı; C vitaminidir. Yapılan klinik çalışmalarda, C vitamininin, düzensiz pigmentasyona ve iltihaplanmaya karşı olan güçlü etkileri kanıtlanmıştır. Ayrıca C vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. Serbest radikaller nötralize edilmezse, vücutta oksidatif stres meydana gelir. Serbest radikaller, Dna, lipidler ve proteinleri olumsuz etkileyebilir, çeşitli hastalıklara neden olur, hücre yapısını bozarak, vücudun kendi kendini onarma mekanizmasına hasar verir. Bu tip bir hasara karşı, bu mucizeden en iyi şekilde faydalanmak için C vitamini serumu geliştirilmiştir.

Uzmanlar, günlük cilt bakım rutinine C vitamininin mutlaka eklenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Yapılan çalışmalarda, topikal olarak cilde uygulanan C vitamininin, pürüzsüz ve sıkı bir cilt elde edilmesine yardımcı olduğu ve oral yolla alınan C vitamininden daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Dermatologlar ve kozmetik uzmanları, C vitamini serumu hakkında olumlu görüşler belirtirler. Ancak cilt bakımında mucizeler yaratan C vitamini serumu ile ilgili bilginin az olduğu konusunda da hemfikirler.

C vitamini serumu kolajen üretimini destekleyen ve güneşin verdiği hasarı onararak, yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Yıllar içinde, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan cilt problemlerini engellemeye yardımcı olur. C vitamini serumu, daha parlak, daha sıkı, daha pürüzsüz bir cilt elde etmenizi sağlar. İnce çizgiler ve kırışıklıklar ile mücadele eder. Yaşlanma ile birlikte azalan kolajen üretimini destekleyerek, artmasını sağlar.

C vitamini serumu, tirosinaz enzimini inhibe ederek, aşırı melanin üretimini engeller ve oluşabilecek pigmentasyonun önüne geçer. Ciltteki koyu bölgeleri aydınlatarak, eşit bir cilt tonu elde edilmesini sağlar.

C vitamini, iltihaplanmaya karşı etkilidir. Böylece C vitamini serumu hem akneyi iyileştirir, hem de ciltte iz kalmamasını sağlar. Kolajen ve proelastin etkisi ile C vitamini serumu, akne izlerini azaltır. C vitamini serumu, peeling işleminin ardından kullanıldığında, sivilce ile mücadelede harika sonuçlar elde etmenizi sağlar.

C vitamini serumu, hyaluronik asit, peptidler ve B5 ile kombine edildiğinde, mükemmel bir cilt bakımı elde edebilirsiniz. Fakat C vitamini serumunu, niasinamid içeren bakım ürünleri ile birlikte kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü niasinamid, C vitamini ile karıştığında niasine dönüşür. Ciltte ciddi bir hasara yol açmaz ancak, hassas ciltlerde kısa süreli kızarıklığa ve tahrişe yol açabilir. C vitamini serumu, cildi temizledikten sonra, parmak uçları ile masaj yaparak uygulanabilir.

İyi bir C vitamini serumu seçerken, içeriğe dikkat etmek gereklidir. Etikette yazan içerikler kısmında yazan ilk bileşen C vitamini olmalıdır. Bunun yanı sıra, C vitamini oranı yüzde 15 ila 30 arasında olmalıdır.

C vitamini dayanıksızdır bu yüzden zamanla etkinliğini kaybeder. Isı, ışık ve hava ile etkileşime girmesi, bu süreci hızlandırır. Bu yüzden C vitamini serumu alırken, hava geçirmeyen şişe olmasına dikkat etmelisiniz.

Askorbik asit, magnezyum askorbil fosfat ve sodyum askorbil fosfat da dahil olmak üzere, birçok farklı C vitamini türevi vardır. Bu yüzden deneyerek, cildiniz için en iyi etkiyi sağlayan ve tahrişe yol açmayan C vitamini serumunu seçebilirsiniz. L-askorbik asit, C vitamininin en sık kullanılan formudur ve daha az tahrişe neden olur. C vitamini serumu alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta; ferulik asit içeren ürünleri tercih etmeniz gerektiğidir. Ferulik asit, vitaminleri stabilize eder ve ideal bir ph dengesi oluşturmaya yardımcı olur.

Eğer cildiniz kuru ve cansızsa, harika bir nemlendirici olan hyaluronik asit içeren C vitamini serumu tercih edebilirsiniz. C vitamini serumu, nemlendirici ve yenileyici özellikleri ile, cilt bakım rutininizin vazgeçilmezi olacaktır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile