Ogznet.com
Yaygın Cilt Sorunları ve Çözümleri Paylaş:

Yaygın Cilt Sorunları ve Çözümleri

Yaygın Cilt Sorunları ve Çözümleri

En Sık Görülen Cilt Sorunları ve Çözümleri

En sık görülen cilt hastalıklarının belirtilerini ve semptomlarını öğrenmek için okumaya devam edin ve bunları nasıl tanımlayacağınızı öğrenin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Cilt problemleri?

Cildinizde kaşıntı, sızlama veya döküntü mü var? Benler, sedef hastalığı, kurdeşen ve egzama, dermatolojide bilinen 3.000'den fazla cilt rahatsızlığından sadece birkaçıdır. Renk veya dokudaki değişiklikler, vücudun herhangi bir yerinde iltihaplanma, enfeksiyon veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir. Bazı cilt sorunları geçicidir ve kolayca tedavi edilebilir, bazıları ise çok ciddiye alınmalıdır çünkü hayatı tehdit edici olabilir.

Zona (Herpes Zoster)

Herpes zoster olarak da bilinen zona, su çiçeği enfeksiyonunun geri dönüşünden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır.

Omurilik veya beyindeki latent olarak enfekte olmuş sinir hücrelerinin bir su çiçeği enfeksiyonunun geri dönüşünden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Genellikle kas-iskelet sistemi hasarı veya hatta kalp krizi ile karıştırılan acı veren bir his olarak başlar. Kısa bir süre sonra bir veya iki gün içinde bir duyusal sinir (dermatome) tarafından sağlanan cilde dağıtılan kırmızı, kabarcıklı tek taraflı döküntü ile takip edilir. Zoster yaşlılarda daha sık ortaya çıkma eğilimindedir ve bir aşı ile büyük ölçüde önlenebilir veya tahribatı daha az seviyeye getirilebilir. Etkilerin başlangıcından sonraki 48 saat içinde antiviral ilaçlarla tedavi, etkinin görüldüğü bölgede kalıcı, şiddetli bir ağrı (nevralji) gelişimini sınırlayabilir.

Kurdeşen (Ürtiker)

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen, en yaygın alerjik cilt sorunlarından biridir. En sık, kan akışındaki yabancı maddeleri tanıyan antikorlar nedeniyle oluşur. Bu cilt sorunu vücudun herhangi bir yerinde aniden görünür ve şiddetli kaşıntılı bir kızarıklık ile beraber kabarık çıkıntılara neden olur. Pek çok lezyon olabilir, ancak her biri yalnızca sekiz ila 12 saat boyunca mevcuttur. Eskileri düzeldikçe, yenileri gelişebilir. Çoğu zaman, ürtiker sekiz hafta içinde kendiliğinden düzelir ve semptomatik rahatlama için oral antihistaminikler ile tedavi edilir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, hastaların plaklara dönüşen pullu kırmızı yumrular geliştirdiği kronik, inflamatuar bir genetik durumdur. Sedef hastalığı semptomları tipik olarak, kafa derisi, dirsek ve dizlerde görülür ancak bunlarla sınırlı değildir.

Sedef hastalığı tedavi edilemez; etkiler kendiliğinden gelir ve gider. Topikal kremlerden ve ultraviyole ışığa maruz kalmaya, oral ilaçlara ve enjekte edilebilir ilaçlara kadar değişen sorunun ciddiyetine ve derecesine bağlı olarak çeşitli tedaviler vardır. Sedef hastalığı olan hastalar daha yaygın olarak, sistem genelinde enflamasyona atfedilebilecek kardiyovasküler hastalık ve diyabet geliştirir.

Egzama (Dermatit)

Egzama (bazen "dermatit" olarak adlandırılır) kaşıntılı, kuru cilt ile ilişkili genetik bir durumdur. Genellikle erken çocukluk döneminde kronik kaşıntılı, döküntülü ve sızıntılı yaralar semptomlarıyla gelişir. Egzama, dirseğin karşısındaki kol kırışıklıkları ve diz karşısındaki bacak kırışıklıkları üzerinde bulunur.

Birçok egzama hastalarında astım ve saman nezlesi gibi inhalant alerjileri de vardır. Egzama yaşla birlikte gelişir. Tedavi, ıslak cilde nemlendiriciler uygulamak ve topikal steroidleri kullanmayı içerir.

Egzama Çeşitleri

Birçok egzama türü vardır ve birçok türü "dermatit" kelimesini içerir (dermatolojide dermatit, egzama için başka bir adlandırmadır). Örneğin, egzama tipleri arasında staz dermatiti ve didrotik egzama bulunur. Bir dermatolog, ne tür egzama sorununuz olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. En yaygın türlerden ikisi:

  • Atopik dermatit
  • Kontakt dermatit

Rosacea (Gül Hastalığı)

Rosacea, kızarıklık, dilate kan damarları, papüller, püstüller ve bazen de nazal bağ dokusunun (rinofima) aşırı büyümesi ile karakterize olan yüzün kronik bir enflamatuar durumudur. Yüzeysel olarak genç sivilceleri andırır, ancak yetişkinlerde görülür. Kalıcı yüz kızarması, cildin doğal olarak üretilen bazı enflamatuar kimyasallara karşı kontrolsüz hassasiyetinin erken bir işaretidir. Rosaceanın tedavisi topikal ve oral ilaçları içerir.

Uçuk

Dudak uçuğu (Herpes Labialis) herpes simpleks virüsünden kaynaklanır. Uçuklar genellikle dudağın kenarında görülür. Bu virüs, omurilik sinir hücrelerinde hareketsiz bir durumda bulunur ve bir güneş yanığı veya soğuk gibi bazı çevresel tetikleyicilerden sonra, virüs, periferik bir sinir boyunca tekrar tekrar aynı cilt bölgesine seyahat etmek üzere uyarılır. Erüpsiyon yaklaşık yedi ile 10 gün arasında bir süre ile sınırlıdır, bu yüzden erüpsiyon çok sık olmadıkça tedaviye gerek kalmaz.

Bitkisel Döküntüler

Alerjik bireylerde, lineer bir kabarcık erüpsiyonunun gelişimi, zehirli sarmaşık veya zehirli meşe bitki ailesinin bir üyesine maruz kalmasından 24-48 saat içinde meydana gelir. Bitki yüksek oranda alerjik kimyasallar içerdiğinden, çoğu kişi tek bir ilk kullanıma maruz kaldıktan sonra alerjik hale gelecektir. Erüpsiyon üç hafta içinde çözülecek, ancak cild bitki ile bir daha temasa geçtiğinde tekrar meydana gelecektir.

Bitki Döküntülerini Tedavi Etme

Soğuk ıslak kompreslerin tekrar tekrar uygulanması ile su kabarcıklarının sönmesinin ardından suyun buharlaştırılması, yatıştırıcı bir etki ve hızlı iyileşme sağlayabilir. Şiddetli vakalarda steroid kremleri veya hatta oral steroidlerle tedavi gerekebilir. Bir insanın bir kez alerjisi ortaya çıktıysa, bu kalıcıdır; bu bitki ailesini titizlikle önlemek önemlidir, böylece bu çok hoş olmayan alerjik reaksiyon tekrarlanmayacaktır. Zehirli sarmaşık veya zehirli meşe (Toxicodendron) alerjisi olanların birçoğu mango cildi ve kaju fıstığı yağına karşı hassastır.

Traş Makinesinin Neden Olduğu Tahrişleri

Bu cilt sorunu yakın zamanda kılların kesildiği veya çıkarıldığı alanlarda ortaya çıkar. Bu genellikle çok sıkı sarmal kıllı bireylerin sakal alanında bulunur. Sakallar kesildiğinde veya foliküler gözenek seviyesinin altına çekildiğinde folikülün kenarına kıvrılma ve iltihaplı bir şişkinliğe neden olma eğilimindedir. Bu cilt durumunu önlemede jilet gibi malzemelerle sinek kaydı tıraş olmamak çok önemlidir.

Et Beni (Skin Tags)

Et benleri, vücudumuzun çeşitli yerlerinde çıkan yumuşak, ten rengi deri çıkıntılarıdır. Sık sık ovuşturulmadıkça ya da bükülmedikçe genellikle ağrı yapmaz, tıbbi açıdan tehdit oluşturmazlar. Çoğu doktor, giderme niyetin yoksa et benlerinle uğraşmamanı önerir. Et benlerini gidermek istiyorsan, seçeneklerini konuşmak için bir doktora gidebilirsin.

Sivilce veya Akne

Sivilce ergenlik dönemi ilerledikçe tüm gençlerde görülür. Akne genellikle yüzde ve bazen de göğüste ve sırtta papüllerin ve püstüllerin (irinle dolu kabarcıklar) bulaşıcı olmayan bir patlamasıdır. Komedon (siyah nokta) ve enflamatuar papüller ve püstüller gibi semptomların hepsi aynı anda görülür.

Aksine söylentilere rağmen, akne kirli ciltten kaynaklanmaz. Bunun yerine, ergenlik ve aşırı sebum veya yağ üretimi sırasında dolaşmaya başlayan hormonlar aracılık eder. Durum genellikle 20-30 yaş civarında kaybolur, ancak şiddetli ise ve tedavi edilmezse yara izi kalabilir.

Ayak Mantarı

En sık görülen cilt sorunlarından biri de ayak mantarıdır. Ayak mantarının en yaygın sebeplerinden biri, stratum korneum adı verilen cildin ölü yüzeysel tabakasının dermatofit olarak adlandırılan bir mantar küfüyle (tinea pedis) enfeksiyonudur.

Enflamatuar ise, bu durum oldukça kaşıntılı olan sıvı dolu kabarcıklara neden olabilir. Enflamatuar olmayan tinea pedis pullu, kuru cilt üretir. Genellikle bu sadece hafif tahriş edicidir. Tinea pedis, soyunma odalarında çıplak ayakla yürüyen kişilerde sık görünür. Topikal antifungal kremler bulunur ve bu cilt enfeksiyonunun tedavisinde yardımcı olabilir. Bir dermatolog tarafından daha güçlü ilaçlar verilebilir.

Benler

Ben terimi çeşitli farklı cilt büyümelerini kapsayabilmesine rağmen, çoğunlukla melanosit denilen lokalize bir pigment üreten hücre birikimi anlamına gelir. Bunlar genellikle renkli ve tek biçimlidir. Dermatolojide benler bazen benign neoplazmalar olarak bilinir.

Melanositik nevüs (ben) siyahla bej rengi arasında değişir, bunlar genellikle güneşe maruz kalan deri üzerinde yer almaktadır. Bunlar iyi huylu lezyonlardır ancak çeşitli pigmentli cilt kanserleri ile karıştırılabilirler. Kaşıntı, kanama veya üreyen pigmente lezyonlar endişe kaynağı olabilir.

Yaşlılık veya Karaciğer Lekeleri

Karaciğer lekeleri (yaşlılık lekeleri olarak da bilinir) tipik olarak yaşlı bireylerin yüzünde ve kollarının ön tarafında görülen yaygın bir cilt hastalığıdır. Bu düz kahverengi lekeler semptomlara yol açmasa da, hastalar çirkin görünümleri yüzünden onlardan tiksiniyorlar. Çeşitli şekillerde tedavi edilebilirler, ancak tedavi tıbbi olarak gerekli değildir.

Pityriasis Rosea (Gül hastalığı)

Pityriasis rosea somon renginde ovallere neden olur ve kollarda, bacaklarda, sırtta, göğüste ve karında ve bazen de boyunda görülür. Bu kızarıklık genellikle genç bir yetişkinde tek bir kabarma ya da yama şeklinde başlar ve daha sonra gövdenin çoğunu, elips şeklindeki birçok pullu lekeyle kaplar. Sadece ara sıra tedavi gerektiren mütevazı kaşıntılarla ilişkilidirler. Bu durum genellikle toplamda yaklaşık 6-8 hafta sürer.

Melazma

Melazma sık karşılaşılan bir diğer cilt hastalığıdır. Başlıca belirtiler kahverengi cilt lekeleridir. Bu lekeler tipik olarak yüzünüzde bulunur.

Bu durum en sık çocuk doğurma çağındaki kadınlarda görülür ve sıklıkla hamilelik veya oral kontraseptif ilaç alımı ile ilişkilidir. Bu düz kahverengimsi pigmentasyon alın, yanaklar ve üst dudağın bıyık bölgesinde meydana gelir. Genellikle gebelikten sonra veya doğum kontrolü sona erdikten sonra devam eder. Güneş ışığı daha koyu hale getirir. Başarılı tedavi kolay değildir ve güneşten korumak bir zorunluluktur.

Siğiller

Derinin küçük keratotik tümörlerinin gelişimine, insan papilloma virüsü grubunun yaklaşık 200 üyesinden biri neden olur. Genellikle kendiliğinden kaybolurlar, ancak özellikle inatçı siğiller tıbbi müdahale gerektirebilir. Çeşitli tedavilerin çoğalması, başarı oranının çoğunlukla hastanın bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olduğu gerçeğini gösterir. Bir doktora görünmeden önce denenmesi gereken reçetesiz çeşitli tedaviler vardır.

Seboreik Keratozlar

Bu, insanlar yaşlandıkça ortaya çıkan ve en yaygın görülen mevcut en iyi huylu yumru. (İyi huylu olması cilt kanseri olmadığı anlamına gelir). Lezyonlar vücutta herhangi bir yerde bulunabilir ve genellikle semptom üretmezler. Cilde "yapıştırılmış" bir görünüm veren siyah, kahverengi veya sarı inişli çıkışlı lezyonlar olarak görünürler. Pigmente cilt kanserleri ile ara sıra karıştırıldığı gerçeğinden başka tıbbi bir önemi yoktur.

Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit, yetişkinlerde en sık görülen döküntülerdir. Bebeklik çağında ortaya çıktığında, genellikle beşik kapağı denir. Yetişkinlerde; kafa derisini, kulakların arkasındaki cildi, alnı, kaşları, yüzdeki nazolabial kıvrımları, göğsün orta kısmını ve göğsün üstünde, kaşıntılı, kırmızı bir dermatit oluşturur. Kafa derisindeki kızarma kepek üreterek kendini gösterebilir. Bu durumun nedeni belirsizdir, ancak topikal steroidlere ve topikal antifungal kremlere iyi yanıt verir. Katran, selenyum sülfit ve çinko piriyon içeren ilaçlı şampuanlar genellikle etkilidir. Bu durum genellikle kendiliğinden düzelir ancak nihayetinde tekrar eder. Tedavisi yoktur, bu yüzden tedavi süresiz olarak devam etmelidir.

Önemli not: Burada verilen bilgiler, bilgi vermek amaçlı olup sağlığınızla ilgili konuları mutlaka doktorunuza danışın. Bu sitedeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis yada tedavi amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!