Çin Sitelerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenilir?

Çin Sitelerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenilir?

/ Okuma süresi: 4 dk, 0 sn / Yorum (0)
A A A

Çin Sitelerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenilir?

İnsanların Çin’le ticaret ilişkisine girmesinin en büyük nedeni ülkemizde vergilerin çok yüksek olmasıdır. Vergilerin yüksek olması nedeniyle yurtdışında 5 dolara satılan bir ürün ülkemizde 10-15 dolara çıkabilmektedir. Çin nüfusça kalabalık olan, işçilik ücretlerinin çok düşük olduğu, refah seviyesinin yüksek olmadığı bir ülkedir. 2015 yılında ‘dünyanın en müreffeh ülkeleri’ dağılımı yapılırken 4 farklı refahlık seviyesi öngörülmüştür. Refahlık seviyesi yüksek, orta yüksek, orta alt, düşük olarak gruplandırılmıştır. Dünyada İskandinavya ve birkaç Afrika ülkesi yüksek gelir dağılımında yer alırken; Çin orta yüksek kategorisinde yer almıştır.

Çin Hükümeti, Çin’den kargo gönderilerinin ücretsiz olmasını sağlamaktadır. Örneğin Çin merkezli aliexpress.com sitesinden alışveriş yaptığınızda kargo ücreti ödemeden ürün adresinize kadar ücretsiz gelir. Bu da Çin Hükümeti’nin yaptı destekle olmaktadır. Aliexpress.com, en büyük alışveriş sitelerinden biridir ve Alibaba Group bünyesinde bulunmaktadır.

Çin Sitelerinde Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi ülke olursa olsun alışveriş yaptığınız sitenin tanınırlığı o sitenin güvenirliğini belirleyen faktörlerin başında gelir. Alışveriş yaptığınız site ne kadar popüler olursa müşterilerinin mağdur etmemek için ellerinden geleni yapacaklardır. Güvenilir çin alışveriş siteleri için şu adresi inceleyebilirsiniz: https://piyasaanketi.com/guvenilir-alisveris-siteleri/

Bir diğer faktör ise sitedeki satıcıların puanlarıdır. Aliexpress sitesinde ürün satın almak istiyorsanız öncelikle satıcının feedback inin en az %95 olmasına özen gösterin. Bu oran satıcıdan ürün alan müşterilerin memnuniyet düzeyini vereceklerdir. Bunun dışında satıcının en az 500 satış yapıp yapmadığına da dikkat edin. Çünkü yüksek satışı olan  satıcılar onlara kötü puan vermenizi asla istemezler. Yorum kısmına kötü bir yorum yazarsanız onların ticari hayatını sonlandırabilirsiniz.

Bunların yanında Şunlara da dikkat etmelisiniz;

 • Olumlu görüş almayan bir satıcıdan asla alışveriş yapmamalısınız.
 • Takip kodu ile gönderilmeyen ürünleri tercih etmemelisiniz.
 • 2019 yılı içn 22 euro dan fazla olan ürünleri almamalısınız. Satın almanız durumunda gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Ürünlerin gönderim süreleri 1 ayı bulabilir bunu göze alarak bir ürünü satın almalısınız.
 • Bozuk gelen bir ürün varsa o ürünün iadesi için size tanınan sürede bir itiraz formu doldurmaya özen göstermelisiniz. Bu süreyi aşarsanız ürünün iadesini yapamayabilirsiniz.
 • Toplu halde ürün almamalısınız

Çin'den Alışveriş Ne kadar Güvenli?

Şimdi gelelim asıl sorumuz olan çinden alışveriş ne kadar güvenli sorusuna. Özetlersek Çin’den alışveriş yapmak istediğinizde belirli siteleri kullanmanız durumunda, oldukça güvenilir olduklarını söyleyebiliriz.

Çin’den alışveriş siteleri dahil, internetten alışveriş yaptığınızda kredi kartının orijinalini asla kullanmamalısınız. İnternet alışverişlerinde eğer kredi kartı kullanacaksanız sitenin güvenlik sertifikasını sorgulamanız gerekir. Ancak en emin yol, sanal kartla alışveriş yapmaktır. Alışveriş yapacağınız tutarı sanal karta aktarırsınız ve sanal kart zaten tek kullanımlık olduğundan sonradan imha olacaktır. Böylelikle uluslar arası boyutta yaşanacak bir kredi kartı dolandırıcılığından kendinizi korumuş olursunuz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 1
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 62 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Çin Sitelerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenilir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Çin Sitelerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenilir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Sitelerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.