Ogznet.com
Cnc Teknolojisi Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli? Paylaş:

Cnc Teknolojisi Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cnc Teknolojisi Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

CNC (Computer Numerical Control), Bilgisayar Sayısal Kontrol sistemi olarak; imalat ve makine sektörlerinde hizmet ağını genişletir ve operatör kullanımıyla üretim bazlı sıkıntıları ortadan kaldırır. Bilgisayar üzerinden aldığı sayısal komutlara bağlı olarak insan kaynaklı hata düzeyini minimum seviyesine düşüren tezgâhlar; hedefteki hızlı ve sorunsuz üretimi kolayca gerçekleştirir. Sanayide 90’lı yıllardan bu yana son derece önemli bir yer edinen bu son teknoloji, işe ait parçaları hassas ve aynı düzlemde çıkarmaya yardımcı oluyor. Makine bazında gelişime ve değişime açık olan CNC’ler, esneklik sağlayarak gerekli işlemleri hızla yerine getirmede değerli bir icattır. Tüm bu görüşler birleştirildiğinde ortaya çıkan tek maddenin, “sanayide üretim alanı için kullanım şartı gerekliliği” diyebilmekteyiz. Öyleyse, özellikle üretim alanında hizmet sağlamak isteyen firmaların makine teknolojisi altında kiralamalara olumlu bakması olasıdır. Ancak dikkat edilecek bazı maddelerin önemle incelenmesi ve bu doğrultuda gerekli imzaların atılması uyarısını yapmalıyız.

CNC Tezgâhları Tanıyalım

İkinci Dünya Savaşı’nda çıkan CNC tezgâhları, 1950’lili yıllarda nümerik programlama altında geliştirildi. Nümerik Kontrollü (NC-Numerical Control) adıyla bilinen tezgâhların uygulamaya sokulmasıyla birlikte seramik malzemeli takımlar kullanılmıştır. Kesme hızlarında ortaya çıkan değişimler, işleme kalitelerini iyileştirmiş ve büyük değerlere ulaşarak iki uygulamayı da son hızda dönüşümden geçirmiştir. Savaş sonrası toparlanan teknoloji alanı tezgâhlar üzerinde pim kontrolü, kopya kontrolü, tek ve çok aks gibi birçok yelpazeyi içinde barındırdı. Bilgisayarların ortaya çıkışı ve bilişim yönünden kaydedilen ilerlemeler, tezgâhları optimizasyon düzeyine getirmiştir. Bu sayede plastik, metal, ahşap, cam, köpük ve daha pek çok çeşitli malzemeyi kullanmaya olanak gösteren tezgâhlar; model tasarımını, dosyanın programa dönüştürme aşamasını, makinenin hazırlanmasını ve işlemin yürütülmesini kapsamakta.

Ayrıca üretim işlemlerinde üç kategori altına ayrılan türler; delme, freze ve torna şeklinde birbirinden ayrılıyor. Kendi aralarında belirli bir amaca hizmet eden kategorilerin silindirik delikler oluşturmaya, parçadan çıkarmaya ve parça üretme üzerine faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Ekipmanların ve destek yazılımların makinelere göre birbirinden ayrıldığını anımsayarak, sürece dair ne istediğinizi tam olarak bilmelisiniz. Bu, parça veya ürün üzerine geliştirilen hassasiyeti ve doğru sonucu almak için değerli bir bilgi aktarımıdır.

CNC Tezgâhları Tanıyalım
Man photo created by serhii_bobyk - www.freepik.com

Yüksek Maliyete Karşı Kiralama Modeli

Üretimde belirli bir kalite ve aynı oradan ürüne ulaşmak için yüksek maliyetli CNC makinelere ihtiyaç doğuyor. İster piyasaya yeni girerek tutunmaya çalışan bir firma, isterseniz gelişmiş ve kendi makinelerini barındıran bir firma olun… Kiralama her iki kısımda da düşünülen ve hayata geçirilen bir seçenektir. Piyasa konusunda kısıtlanmayan büyük isimler satın almak yerine, sürekli yenilenen ve kiralanabilen teknolojiye başvuruyorlar. Maliyetlerin düşmesi, üretimde yeni teknolojik destekler, performansın sıklıkla ölçümü ve esneklik konuları üzerine öne sürülen model, farklı sektörlerde de hizmet alanı oluşturdu. Uygulamanın henüz 4 yıl gibi kısa bir zaman diliminde başlamasına rağmen; 100’ü geçkin makine modele dahil edilerek kiralanmış ve optimum çözümlerle farkını yaratmıştır.

Kiralama Öncesi Sorulması Gereken Sorular

Model ve marka arasındaki değişimler üretim sürecine katkıda bulunmaktadır. Sürekli arıza çıkaran, eski bir modelin hızlı üretim yapamayacağı düşünülmeli, bu doğrultuda belirli proje için anlaşmaya gidilmelidir. Fakat yalnızca model üzerinden yapılan anlaşmalar yine üretim kısmındaki firma için olumlu kazançlar sağlamayacak. Bu yüzden belirli bir soru tablosu oluşturmalı ve oluşturulan soru tablosu mutlaka öncelik olmalıdır. Eğer piyasada ilk atılımını gerçekleştirmek isteyen bir firmaysanız güven, hız ve üretim şekilleri sizin için hayati riskler taşıyor da denilebilir. Müşteriye verilen kısa vadeli sözlerin sorunsuz bir şekilde yerine getirilebilmesi için kiralayan tarafa belirli sorular sorulmalı. Sorular genel itibariyle makinenin yeteneği, büyüklüğü, işletme koruması ve kiralama sürecinden oluşuyor. Bu kısımda minimum bir ay, maksimum 84 ay kiralama şansına sahip olabilmektesiniz. Anlaşma yapılan projenin sonuçlanmasıyla başka bir işe girişiyor ve daha komplike olduğunu düşünüyorsanız, teknoloji yenileme seçeneğini göz önüne alın.

Cnc Teknolojisi Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Technology photo created by cookie_studio - www.freepik.com

Üretim Sürecindeki Farklar

Türkiye’den çok daha öncesinde CNC teknolojilerinden yarar sağlayan birçok gelişmiş ülke bulunmaktadır. Teknoloji alanında yapılan yatırımları da göz önünde bulundurduğumuzda ülkemiz günümüzdeki gelişmeleri hızla yakaladı. Süreç kapsamında operasyonel kiralama hizmetlerine dahil olanlar imalatçı firmalara son teknoloji üretim fırsatı verirken, yatırım tarafındaki hizmetler tedarikçi tarafından karşılanır. Üretimde oluşan zincir tamamen pozitif bir dalga etkisi göstererek, finansal kiralama ve operasyonel kiralama arasında belli başlı farklara neden olur. Bu farklar; finansal kısmında mal sahibini kiracıya indirgeme şeklinde öne çıkarken, operasyonel kiralamalarda kiracıya verilen kullanım hakkı olarak değişimden geçer. Finansal kiralama hizmetlerinde kiracılar yatırımla ilgili amortisman sürecini elden geçirdiğinde, yatırımın değerini 10 yıl gibi bir süreçte tamamen sıfırlayabilir. Aynı durum operasyonel kiralamalarda farklılık yaratır ve firmaya bedelin yansıması hizmet faturası şeklinde olur. Makinenin bakım, onarım ve sigorta gibi kısımlarında ödenmesi gereken belirli bir miktar finansal kiralamalarda kredi olanağı sağlarken, operasyonelde peşinat talebi karşılanmaz. Ayrıca eğer finansal kısmında yer alıyorsanız, makineyi seçme hakkına sahipsiniz. Fakat bu durum operasyonelde belirli riskleri üzerinize almak ve riski kabul etmek anlamına geliyor.

Teknolojinin Yenilik Süresi ve Kiralama Fırsatları

Makine teknolojileri günümüzde minimum 4 veya 5 yıl içinde yenilenmektedir. Bu nedenle model ve markalar arasındaki seçimler, yeni gelişimlerin ışığında başka avantajlara sahip olabiliyor. Bu gelişimlerin temelindeki katkı kira ödeyerek katma değeri yükseltmektir. Kiralamalarda peşinatın gereksiz olduğu, kira faturalarının da gider olarak önünüze sunulduğunu hatırlatmalıyız. Genel anlamda maliyetler üretim kısmında bir araya getirilerek planlanır, sigorta ve ikinci el riskleri firma dışına aktarılarak son bulur.

CNC teknolojisi kiralamaya karar veren firmalar, kiraların makine kurumuyla başladığı, kurulum ve nakliye giderlerinin bir araya getirilerek kiraya dahil edildiğini öğrenir. Aynı zamanda makinenin gerekli periyodik bakımları ve üzerine oluşturan sigortası ile servis giderleri de kiranın içinde yer almaktadır.

Teknolojiden Nasıl Yararlanabilirim?

CNC teknolojisini kullanmak isteyenler belirli koşullara tabî tutulmaktadır. Öne sürülen koşulları karşılamayan firmalar kiralama avantajından yararlanamıyor. Mali değerlerden, imalat tecrübesine kadar değişim gösteren maddeleri öğrenebilmek için Parkurda’nın https://blog.parkurda.com/cnc-teknoloji-kiralamada-dikkat-edilmesi-gerekenler/ sayfasını ziyaret etmenizi öneriyoruz.  

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!