Çocuğunuza 'Dağ Yöntemi' ile Odalarını Temizlemesine Yardımcı Olun

Çocuğunuza 'Dağ Yöntemi' ile Odalarını Temizlemesine Yardımcı Olun

Odasını veya oyuncaklarını toplamayan çocuklar ebeveynler için gerçekten çok yorucu olabiliyor. Bu durumda çocuğunuza bu bilinci aşılamanız gerekir. Bunun için İngilizce "Mountain Method" denilen bir yöntem denenmiş ve başarılı olmuş.

“Tamam anne, odam temiz!”

Daha görmeden bile, çocuğunuzun odasının kesinlikle temiz olmadığını bilirsiniz. Ve, kesinlikle, kapıdan başınızı uzattığınızda, temiz dedikleri odanın herzaman gördüğünüz o dağınık odadan pek de farklı olmadığını görürsünüz: odanın tam ortasında büyükçe bir temiz alan ve  etrafında oyuncak, kağıt, boya kalemi, çorap ve diğer tanımlanamayan eşyalar.

Ayrıca, yatağın, dolabın ve masanın altının benzer bir kargaşa içinde olduğunu görebilirsiniz.

Göremiyorlar mı?

Hayır, kesinlikle görebiliyorlar çünkü orayı o hale getiren kendileri. Sorun şu ki, bu dağınıklığa bakarken bile yoruluyorlar ve temizliğe nereden başlayacakları konusunda en ufak bir fikirleri yoktur. Ama çocuğunuzun odasını temizlemesine yardımcı olacak için bir önerim var - mobilyaların altları dahil büyük bir temizlikten bahsediyorum.

Her ne kadar ilk başta göz korkutucu olsa da, dağ yöntemi, çocukların odalarını tek başlarına temizlemelerini sağlamak için bulunan etkili yöntemdir.

Bir yığın oluştur
İlk önce duvar önlerindeki, yatak ve masaların altındaki tüm dağınıklığı ve eşyaları alarak temizlik işlemine başlıyoruz ve bunların hepsini odanın ortasında bir “dağ” haline getiriyoruz.

Bu yığının içindeki oyuncakların ne kadar uyumsuz ve karışık olduğu farketmez -amaç her şeyi bir yerde toplamaktır. Çocuklardaki durum, odanın her yerinde dağınıklık olması durumunda kafalarını toparlayamamalarıdır. Bu çok fazla, çok yorucu oluyor. Her şeyi tek bir “dağ” haline getirmek, onlara bir başlangıç noktası sağlar.

Gruplara ayırmaya başla
Sonra gruplamanın zamanı geldi. Odada bir çöp torbası ve bir bağıs kutusu koyun. Bunlar önemlidir -çocuğunuz herhangi bir eşyayı koyacak bir yer bulamazsa, bir sonraki seçenek bağışlamak yada atmaktır. Tabii ki, öncelikle eşyaların gerçekten bir yeri var mı emin olun (Lego'lardan bebeklere kadar her şey için plastik kutular kullanıyoruz), böylece her şeyden vazgeçmezler ve çöpe atmazlar. Başlangıçta, çocukların çöpe atmak veya bağışlamak arasında kalmaması için karar vermelerine yardım etmek zorunda kalabilirsiniz, ancak ileride kendileri buna kolayca karar verecektir.

Dağ yöntemi, dağınık şifoniyer üstleri ve masaüstleri için de çok uygundur. Örneğin, şifonyerin üzerindeki her şeyi yere koyun. Çocuklar bunların içinden seçerek yerleştirsin. Geriye kalan eşyalar başka bir yere konulacak, atılacak veya bağışlanacaktır.

Dağ yöntemini ilk kullanmaya başladığınızda, çocuklarınız şikatey edip karşı çıkabilirler -çünkü bu dağ çok büyük bir iş gibi görünür! Sonrasında anlayacaklarki bu yöntem ile odaları daha hızlı temizlecek ve önceleri amaçsızca harcadıkları zaman daha verimli olacaktır. Söylemeye gerek yok o koca dağın zamanla eriyip tertemiz bir odaya dönüşmeye göründüğünü görmek çok güzel bir his olacaktır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.