Çocuklara Kodlama Öğretmek için 7 Ücretsiz araç

Çocuklara Kodlama Öğretmek için 7 Ücretsiz araç

Çocuklar eğlenceli yollarla kodlamayı öğrendiklerinde severler. Bilgisayar programlama dilleri potansiyel olarak kazançlı bir kariyer yoludur, bu nedenle ebeveynler bu günlerde çocuklarının yazılım programcısı olması için uğraşıyorlar. Çocuklarınıza nasıl program yapacağınızı öğretmek ister misiniz? Bu listedeki çocuk dostu programlama dillerini ve araçlarını deneyin.

1. Scratch

Scratch
Scratch, MIT'nin Hayat Boyu Anaokulu Laboratuvarı tarafından geliştirilen ücretsiz bir çocuk programlama dilidir. Ücretsiz dil, öğreticiler, ebeveynler için müfredat talimatları ve sağlam bir kullanıcı topluluğu tarafından desteklenir.
Scratch programlama kavramlarını bilgisayardan uzakta öğrenmek için kullanabileceğiniz kartlar da vardır.

Scratch, çocuklar (ve ebeveynler) için daha iskeleli bir deneyim yaratmak için bir bina bloğu görsel arabirimi kullanır. Eylemler, etkinlikler ve işleçler gibi programlama bileşenlerini bir araya getiriyorsunuz.
Her bloğun, yalnızca uyumlu bir nesne ile birleştirilmesine izin veren bir şekli vardır. "Döngüleri tekrarla", örneğin, bir döngünün başlangıcı ile durması arasında bloklar koymanız gerektiğini bildiren bir yan "U" şeklinde şekillendirilir.

Scratch, görüntüler ve karakterler yükleyerek gerçek animasyonlar ve oyunlar yapmak için kullanılabilir.. Scratch internet bağlantısı olmadan kullanılabilir. Çocuklar, kreasyonlarını Scratch'in çevrimiçi topluluğunda isteğe bağlı olarak paylaşabilir.

Scratch özgür ve çok iyi desteklendiği için, çocuk dostu programlama için ilk önerilerden biridir ve Scratch'in etkisini burada Blockly gibi diğer çocuk dostu programlama dillerinde görmek çok kolay.

 • Önerilen yaş: 8-16
 • Gereksinimler: Mac, Windows veya Linux çalıştıran bir bilgisayar

2. Blockly

Blockly
Blockly, Google'ın Scratch ile aynı iç içe geçmiş yapı blokları metaforunu kullanarak arıtılmasıdır, ancak çeşitli programlama dillerinde kod çıkışı yapabilir. Şu anda, bu JavasScript, Python, PHP, Lua ve Dart içerir. Bu, Blockly'yi sadece çocuk dostu bir programlama dili yerine görsel bir editör haline getirir.

Blokları birbirine bağladığınızda ekranın kenarı boyunca görebilirsiniz ve aynı temel program için dil sözdizimindeki farkı görmek için programlama dillerini anında değiştirebilirsiniz. Bu, Blockly'yi daha genç çocuklar için değil, daha büyük çocuklar ve yetişkinler de dahil olmak üzere geniş bir yaş grubuna öğretmek için ideal hale getirir.

Bu, Scratch'den inanılmaz bir geçiş olacağı düşünülürse, aslında, Blockly platformuna dayanan yeni nesil Scratch'i geliştirmek için MIT ile çalışmaktadır.

Blockly ayrıca Android Uygulama Inventor için çalışan Android uygulamalarını geliştirmek için kullanılan omurga olarak da kullanılır.

Ne yazık ki, Blockly Scratch kadar gelişmiş değil henüz ve mevcut birçok öğreticiler var. Bu nedenle, önerilen yaşını artırıyoruz veya artan ebeveyn desteğini öneriyoruz. Ancak, her yaştan programcılar için sağlam bir programlama ortamı olarak müthiş bir geleceğe sahiptir.

 • Önerilen yaş: 10+
 • Gereksinimler: Windows, Mac OS veya Linux çalıştıran bir bilgisayar

3. Alice

alice
Alice, C ++ gibi nesne yönelimli programlama dilleri kavramlarını öğretmek için tasarlanmış 3 boyutlu bir programlama aracıdır.
Çocukların kamera hareketlerini, 3 boyutlu modelleri ve sahneleri programlayarak oyunlar veya animasyonlar oluşturmalarına izin vermek için yapı taşlarının tanıdık yaklaşımını kullanır.

Sürükle ve bırak arayüzü ve kolay "oynat" düğmesi, bazı öğrenciler için Scratch'ın karmaşık arabiriminden biraz daha az kafa karıştırıcı olabilir. Alice’deki Programlar veya "Yöntemler" NetBeans gibi bir Java IDE'ye dönüştürülebilir, böylece programlama öğrencileri bir görsel yapı bloğu arayüzünden standart bir programlama diline geçiş yapabilir.

Alice Carnegie-Melon Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Web sitesi akışkan görünmeyebilir, ancak program hala geliştirilmekte ve araştırılmaktadır.

Not: Alice'i bir Mac'e yüklerseniz, Sistem Tercihleri: Güvenlik ve Gizlilik: Her yerden indirilen uygulamalara izin ver seçeneğine giderek yüklemeyi etkinleştirmeniz gerekir. (Kurulum tamamlandıktan sonra güvenlik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.)

 • Önerilen yaş: 10+
 • Gereksinimler: Mac, Windows veya Linux çalıştıran bilgisayar

4. Swift Playgrounds

Swift Playgrounds
Swift, iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir programlama dilidir. Swift Playgrounds, Swift'de nasıl program yapılacağını öğretmek için tasarlanmış bir iPad oyunudur. Bu Apple'dan ücretsiz olarak indirilebilir ve önceden kodlama bilgisi gerektirmez.

Uygulama, bu durumda tasarlanmış farklı Swift komutları hakkında bir çok öğretici içerir. Byte adlı bir karakteri 3 boyutlu bir dünya boyunca hareket ettirmek. Programlama bilgisi gerekli olmasa da, çocukların ders kitaplarının nasıl okunacağını bilmeleri ve problem çözme konusunda biraz ısrarcı olmaları gerekmektedir. Sürükle ve bırak kodu yazım hatalarını ortadan kaldırır ancak Swift Playgrounds birbirine kilitleme bloğu arayüzünü kullanmaz.
Çocuğunuz Swift Oyun Alanlarında uzman olduğunda, Swift'de gelişmeye başlayabilirler.

 • Önerilen yaş: 10+
 • Gereksinimler: iPad

5. Twine

Twine
Oyunlar yaratma ve hikayeleri anlatma ve programlamanın teknik detayları konusunda hayal kırıklığı çeken çocuklar için, Twine'ı deneyin.

Twine ücretsiz bir çok sayıda yetişkin ve eğitimci de dahil olmak üzere her yaştan kullanıcılar tarafından kullanılan doğrusal hikaye anlatma uygulaması. Twine ile herhangi bir kod öğrenmenize gerek yok. Kullanıcılara kod yazmayı öğretmek yerine, doğrusal olmayan oyun ve hikayelerin nasıl yapılacağını ve sunulduğunu öğretir.

Twine hikayeleri, web siteleri gibi sayfaların metin ve resimlerinden oluşur.
Tasarım arayüzü, her biri metin, link ve resimlerle değiştirilebilen bağlı sayfaları gösterir. Her oyuncunun seçiminin hikayenin yeni bir dalına gidebildiği "kendi maceranızı seçin" türü oyunlar için özellikle iyi çalışıyor.

Bu uygulama çocuklar kodlama öğretmek olmaz iken, oyun tasarımcıları ve öykü anlatıcıları için çok önemli olan birçok planlama ve tasarım becerisini öğretiyor. Uygulama bir destek wiki, öğreticiler ve aktif bir kullanıcı topluluğu ile çok iyi destekleniyor.

Barındırılan uygulama üzerinden çevrimiçi Twine hikayeleri oluşturabilir veya çevrimdışı düzenleme için bir uygulama indirebilirsiniz.

 • Önerilen Yaş: 12+ (güçlü okuyucular önerilir)
 • Gereksinimler: Windows, Mac OS veya Linux

6. LEGO Mindstorm Robotics

LEGO Mindstorm Robotics
Programlamayı öğrenmeye yönelik bir diğer yaklaşım, robotiğe bakmaktır. Birçok çocuk, gerçek dünyada çalışan şeyleri programlama fikrine cevap veriyor. Programlamak için kullanabileceğiniz çok çeşitli robotik kitleri ve dilleri vardır.
Ancak LEGO Mindstorms sistemi, en büyük kullanıcı topluluklarından birine ve çocuk dostu bir görsel programlama uygulamasına sahiptir.

Programlama ortamını ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ancak programın çalışması için LEGO Mindstorms kitine erişiminiz olmalıdır. Bu mutlaka bir tane almanız gerektiği anlamına gelmez.
Bazı okullar ve halk kütüphaneleri, öğrenci kullanımı için kitlere sahiptir veya size yakın bir İlk LEGO Ligi bulmak isteyebilirsiniz.

LEGO EV3 programlama yazılımı tabletlerde ve bilgisayarlarda çalıştırılabilir ve Scratch ve Blockly'nin yaptığı gibi bir yapı bloğu (bir LEGO blok) metaforu kullanır.
LEGO'nun versiyonu programı daha yatay bir şekilde oluşturma eğiliminde ve bir akış şemasına daha çok benziyor. Öğrenciler, LEGO Mindstorms kreasyonlarını manipüle etmek için farklı eylemlerin, değişkenlerin ve olayların kombinasyonlarını yaparlar.
Programlama dili, daha büyük çocuklar ve hatta yetişkinler için hala zorluyken, küçük çocuklar için yeterince basittir.

LEGO Mindstorms programlama ortamına ek olarak, LEGO açık Python veya C ++ gibi daha geleneksel programlama dilleri tarafından modifiye edilip programlanabilen Linux kernal.

Teknik gereksinimler: EV3 programlama dili Mac, Windows, Android ve iOS'ta çalışır.

 • Önerilen Yaş: 10+ (Daha genç çocuklar bunu daha fazla denetimle kullanabilir)
 • Gereksinimler: Mac OS veya Windows çalıştıran bir bilgisayar veya Android veya iOS çalıştıran bir tablet.

7. Kodu

kodu
Kodu, Microsoft'tan Xbox 360 için tasarlanmış bir oyun programlama uygulamasıdır. Windows sürümü ücretsizdir. Çocuklar, 3 boyutlu bir dünyada oyunları keşfetmek ve tasarlamak için uygulamayı kullanabilir.

Kodu'nun grafik arayüzü ilgi çekicidir ve Xbox versiyonundan programlama tamamen oyun kumandasından yapılabilir. Bunu destekleyen bir donanımınız varsa, Kodu eski ama hala sağlam bir seçimdir.

Ne yazık ki, Kodu bir Xbox One sürümü yok ve gelecekteki geliştirme olası görünmüyor. Ancak, Xbox ve Windows sürümleri tamamen geliştirilmiştir, bu yüzden bu listedeki tek"terk edilmiş" çocuk programlama dili.

 • Önerilen Yaş: 8-14
 • Gereksinimler: Windows 7 ve Xbox 360 veya altı
Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 455 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Çocuklara Kodlama Öğretmek için 7 Ücretsiz araç konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Çocuklara Kodlama Öğretmek için 7 Ücretsiz araç ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocuklara Kodlama Öğretmek için 7 Ücretsiz araç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "