Ogznet.com
Çocuklara Odalarını Toplamayı Öğretmenin Bir Yolu - Dağ Yöntemi Paylaş:

Çocuklara Odalarını Toplamayı Öğretmenin Bir Yolu - Dağ Yöntemi

Çocuklara Odalarını Toplamayı Öğretmenin Bir Yolu - Dağ Yöntemi

Odasını veya oyuncaklarını toplamayan çocuklar ebeveynler için gerçekten çok yorucu olabiliyor. Bu durumda çocuğunuza bu bilinci aşılamanız gerekir. Bunun için, İngilizce ”Mountain Method” denilen bir yöntem denenmiş ve başarılı olmuş.

Daha görmeden bile, çocuğunuzun odasının kesinlikle dağınık olduğunu bilirsiniz. Ve, kapıdan başınızı uzattığınızda, derli toplu dedikleri odanın herzaman gördüğünüz o dağınık odadan pek de farklı olmadığını görürsünüz: Odanın tam ortasında büyükçe bir temiz alan ve etrafında oyuncak, kağıt, boya kalemi, çorap ve diğer tanımlanamayan eşyalar.

Ayrıca, yatağın, dolabın ve masanın altının da benzer bir kargaşa içinde olduğunu görebilirsiniz.

Göremiyorlar mı?

Hayır, kesinlikle görebiliyorlar, çünkü orayı o hale getiren kendileri. Sorun şu ki, bu dağınıklığa bakarken bile yoruluyorlar ve temizliğe nereden başlayacakları konusunda en ufak bir fikirleri yoktur. Ama, çocuğunuzun odasını temizlemesine yardımcı olacak için bir öneri var; mobilyaların altları da dahil büyük bir temizlik bu.

Her ne kadar ilk başta göz korkutucu olsa da, dağ yöntemi, çocukların odalarını tek başlarına temizlemelerini sağlamak için bulunan etkili yöntemdir.

Öncelikle Dağınıklılardan Bir Yığın Oluştur

İlk önce duvar önlerindeki, yatak ve masaların altındaki tüm dağınıklığı ve eşyaları alarak temizlik işlemine başlıyoruz ve bunların hepsini odanın ortasında bir “dağ” haline getiriyoruz.

Bu yığının içindeki oyuncakların ne kadar uyumsuz ve karışık olduğu farketmez, amaç her şeyi bir yerde toplamaktır. Çocuklardaki durum, odanın her yerinde dağınıklık olması durumunda kafalarını toparlayamamalarıdır. Bu çok fazla, çok yorucu oluyor. Her şeyi tek bir “dağ” haline getirmek, onlara bir başlangıç noktası sağlar.

Gruplara Ayırmaya Başla

Sonra gruplamanın zamanı geldi. Odaya bir çöp torbası ve bir bağış kutusu koyun. Bunlar önemlidir, çocuğunuz herhangi bir eşyayı koyacak bir yer bulamazsa, bir sonraki seçenek bağışlamak yada atmaktır. Tabii ki, öncelikle eşyaların gerçekten bir yeri var mı emin olun, çünkü çocuklar hiç bir şeyden vazgeçmezler ve çöpe atmazlar. Başlangıçta, çocukların çöpe atmak veya bağışlamak arasında kalmaması için karar vermelerine yardımcı olmak zorunda kalabilirsiniz, ancak ileride kendileri buna kolayca karar verecektir.

Dağ yöntemi, dağınık şifonyer üstleri ve masa üstleri için de çok uygundur. Örneğin, şifonyerin üzerindeki her şeyi yere koyun. Çocuklar bunların içinden seçerek yerleştirsin. Geriye kalan eşyalar başka bir yere konulacak, atılacak veya bağışlanacaktır.

Dağ yöntemini ilk kullanmaya başladığınızda, çocuklarınız şikatey edip karşı çıkabilirler, çünkü bu dağ, çok büyük bir iş gibi görünür! Sonrasında anlayacaklar ki bu yöntem ile odaları daha hızlı temizlenecek ve önceleri amaçsızca harcadıkları zaman daha verimli olacaktır. Söylemeye gerek yok, o koca dağın zamanla eriyip tertemiz bir odaya dönüşmeye başladığını görmek çok güzel bir his olacaktır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!