Ogznet.com
Çoçuklara Asla Vermemeniz Gereken Zararlı Yiyecekler Paylaş:

Çoçuklara Asla Vermemeniz Gereken Zararlı Yiyecekler

Çoçuklara Asla Vermemeniz Gereken Zararlı Yiyecekler

Çocuğun yememesi gereken besinler

Çocuklar, yetişkinlere göre hastalıklara karşı daha dayanıklı mıdır? Hayır aslında değiller. Ancak ebeveynler çocukların istediği her yiyeceği verme eğilimindeler ve bu besinlerin onlara zarar verebileceğini hiç düşünmüyorlar. Durum şu ki, çocuklara verdiğimiz besinlerin zararları zamanla ortaya çıkmaz, aynı zamanda bu etkiler hemen ortaya çıkabilir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Son yıllardaki yapılan çalışmalarda, çocuklarda artan rafine şeker tüketiminin tip 2 diyabetle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu durum, birçok çocuk için derslerinde odaklanma ve sınıfta davranışsal sorunlara neden olabilir. Obezite oranları artmaya devam ediyor ve aslında yaşam süreleri son yıllarda azaldı.

Çocuklardaki bu tip birçok soruna çözüm bulmak için, aşağıdaki çok zararlı yiyecekleri onlardan uzak tutmak gerekir. Sağlıklı bir beslenme ile çocuklar daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirler.

Çocukların uzak durması gereken besinler:

1. Hazır Meyve Suları

Hazır meyve sularının sağlıklı olduğu konusunda yanlış bir kanı var. Belki de çocuklara sunulan renkli ambalajlar, onlar için iyi olmaları gerektiğine dair yanlış bir kanı oluşturur. Sebep ne olursa olsun, meselenin gerçeği, bu “meyveli içecekler” ve meyve sularının çoğunun bir sürü şeker içerdiğidir.

"Taze sıkılmış" olduğunu iddia eden meyve suları bile, meyvenin orijinal lezzetinin çoğundan yoksun bi ton işleme tabi tutulur. Meyve suyunun lezzetli olması için aroma ve şeker eklenir. Bu “sağlıksız meyve sularının birçoğu, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere orijinal besin maddelerinin bir kısmını barındırabilir; ancak, meyve suyu şekerli bir meşrubat kadar şeker ve kalori içerir. Hatta bazı durumlarda daha da fazla.

Çocuğunuza meyve suyu vermek yerine, onlara direkt olarak meyvenin kendisini verin. Böyle tüketirilirse, meyve suyu sıkma işleminde kaybolan lif dahil tüm besinleri korurlar.

2. Meyveli Hazır Yoğurtlar

Yoğurt, kötü bakterilerin neden olduğu mide sorunlarını düzeltmeye yardımcı olabilecek güçlü bir probiyotiktir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, B-6 Vitamini ve magnezyum içerir. Yoğurt, çocuklarınız için çok sağlıklı bir besin olabilir. Bununla birlikte, meyve suyuna benzer şekilde, bugün piyasadaki çocuklar için üretilen yoğurtların çoğu, çocuklara daha "lezzetli" göstermek için şeker ekleniyor.

Yaklaşık 170 gr aromalı yoğurt, 19 gram şeker ve 26 gram karbonhidrat içerir. Sade yoğurtta ise bu yaklaşık olarak 11 gram şeker ve karbonhidrat toplamıdır.

Taze meyve ve fındık ekleyerek yoğurtlara kolayca lezzet katabilirsiniz. Ve çocuğunuz iki yaşın üzerindeyse, aynı zamanda bal, harika bir doğal ve sağlıklı tatlandırıcıdır.

İlginizi çekebilir

Böbreklere Zarar Veren 8 Besin

Böbreklerimiz vücudun detoksifikasyonunda hayati derecede önemli bir işleve sahiptir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, ortalama olarak böbreklerimiz günde 200 ..

3. Tahıllı Gevrekler

Tahıllı gevrekler bir aile için basit bir kahvaltının yerini tutar. Bir kaseye döküp üzerine biraz süt ekleyin ve hemen kahvaltıya başlayın. Ancak, tıpkı meyve suyu ve birçok aromalı yoğurt etiketinde olduğu gibi bu albenili renkli paketler, “Ben çocuklara dostum!” çığlıkları atıyor ama gerçekte değiller.

Çocuklara pazarlanan tahıllar şeker ve katkı maddeleri ile doludur. Vitaminlerle takviye edilebilirler ancak takviye etmek demek “besinlerin daha fazla işlenmiş olması demektir”. 

Çalışmalar, bu tip besinlerin gerçekte çokta sağlıklı olmadığını gösterdi. Çevresel Çalışma Grubu (Environmental Working Group) tarafından yayınlanan bir çalışmada, bir bardak ballı fındıklı tahıl gevreğinin bir kurabiyeden daha fazla şeker içerdiği bulundu!

Kısacası, sağlıklı bir kahvaltı yapmak için ekstra vakit ayırın. Belki meyveli bir kase yulaf ezmesi veya bir tarafta meyve ve diğer tarafta kepekli tost ekmeği içeren bir yumurta. Fazladan zaman ayırmaya değer.

4. Tavuk Nugget

Tavuk kanadı çocuklar için popüler bir besindir ve çoğu fast food restoranında ve hatta evde yapmak için marketlerde hazır malzemeler bulunabilir. Hatta birçoğu, sağlıklı olmadıkları gerçeğini bir şekilde gizlemek için “gerçek tavuklarla yapılmış” olduklarını iddia ediyor. Gerçek şu ki, tavuk kanatlarının çoğu sağlıksız ve kızgın yağlarda kızartılarak işlenir.

Çocuklarınız bu atıştırmalıkları seviyorsa, tavuk etlerini veya parçalarını bir yumurta bulamacına batırarak kolayca kendiniz yapabilirsiniz, sonra hafifçe baharatlanmış ekmek kırıntılarına batırın ve iyice pişirin. Hazır gıdalar kadar albenisi olmasa da bu çeşit pişmiş tavuk etini de beğendiklerini görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Kansere Neden Olabilecek 16 Yiyecek

Vücudumuz, çeşitli yiyecekler tüketerek gelişmek üzere tasarlanmıştır, bu nedenle yemekler ne kadar çok işlenirse, o kadar az sağlıklı olurlar. Katkı maddeleri,..

5. Bardak/Hızlı Makarna Çeşitleri

Peynirli makarna, konserve spagetti, ramen erişte. Bunlar, ucuz, yapması basit ve lezzetli olduklarından dolayı birçok çocuğun ve yetişkinin favorileri yiyeceklerindendir. Ne yazık ki, ucuz olması ve hazılamasındaki kolaylık ilerde size daha fazla maliyet çıkarabilir. Today.com'da yayınlanan raporda, insan yapımı ftalat denilen kimyasalların çoğu işlenmiş makarna ve peynir çeşitlerinde bulunduğunu ve en yüksek seviyelerde sos yapımında kullanılan peynirli aromalı tozda bulunduğunu ortaya çıkardı. Raporda bu maddenin insan hormonlarına nasıl etki ettiği gösterilmiştir.

Ama sadece kimyasallar değil. Kraft makarna ve peynirin 1 fincan porsiyonunda 350 kalori, 10 gr kolesterol, 570 mg sodyum, 47 gr karbonhidrat ve 6 gr şeker bulunur. Bütün bunlar günlük demir ve kalsiyum değerlerinizin sadece %10'u ile birlikte gelir.

Marketlerde pek çok makarna ve peynir çeşidi vardır. Ve yukarıdaki yiyeceklerin herhangi birinde olduğu gibi, onları sağlıklı malzemelerle hazırlamaya zaman ayırırsanız, çocuklarınıza yıllar boyu sağlıklı bir yaşam için en iyi şansı verdiğinizden emin olabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!