Ogznet.com
Çocukların Gerçekte Ne Kadar Egzersiz Yapmaya İhtiyacı Vardır Paylaş:

Çocukların Gerçekte Ne Kadar Egzersiz Yapmaya İhtiyacı Vardır

Çocukların Gerçekte Ne Kadar Egzersiz Yapmaya İhtiyacı Vardır

Çocuklarımızın ne kadar egzersize ihtiyacı olduğu genelde aklımıza gelmez, ama muhtemelen bunu üzerine eğilmek gerekiyor. Daha fazla egzersiz, daha iyi bir uyku ve daha iyi bir ruh hali demektir. Bu yüzden çocuklara, daha sağlıklı bir yetişkinlik için bundan bahsetmeliyiz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Çocuklar için Temel Egzersiz Hareketleri

6 yaş ve üstü çocuklar, günde yaklaşık 1 saat egzersiz gibi bir aktivite içinde olmalıdır. Bununla birlikte, bu aktivitenin, planlı bir egzersiz programı veya spor salonunda olmak zorunda değildir: oyun alanında dolaşmak ya da bir kartopu savaşı yapmak gibi aktivite içeren bir hareketlilik olabilir. Kısa bir egzersiz olsa bile, çocuklara gün içinde hareket kazandırmak iyidir.

Çocuklar ergenliğe yaklaştıkça, yavaşlamaya ve daha az egzersiz yapmaya eğilimli olurlar. Elbette, bazıları spor takımlarının veya sınıflarının bir parçası olarak bol bol egzersiz zamanına sahip olabilirler, ama aksi takdirde siz ve benimle aynı alışkanlıklara düşmeye başlıyorlar: bütün gün bir masada otururken, telefona veya tablete bakarken veya akşamları kanepeye uzanırken buluyorlar kendilerini.

3 ila 5 yaş arası çocuklar gün boyu aktif olmalıdır. Yeni kurallar, bunu üç saat olarak öneriyor.

Ancak yeni kurallar bebekleri içermez, bunun yanında Fiziksel Aktivite ve Sağlık Topluluğu, bazı öneriler sunmaktadır. Bebekler çeşitli ortamlarda bakıcılarıyla etkileşime girmelidir ve hareket etmek için güvenli yerlere sahip olmalıdır. Bu nedenle, çocuğu bazı oyuncaklarla bebeklerin çıkamayacağı bir alana koymak iyidir. Ve onlara, gelişimsel olarak uygun olan eylemler üzerinde çalışmak için fırsat verin: örneğin, başlarını yukarı tutmak ve yuvarlanmak gibi.

  Çocuklar için Güçlü Aerobik Egzersizleri

  Çocukların ayrıca orta ve güçlü egzersiz yapmaları gerekir. Haftada en az üç gün (günlük 60 dakikalık aktivitenin bir parçası olabilir), 6 yaş ve üstü çocuklar bunu uygulayabilir.

  • Okul öncesi egzersiz hareketleri: Yüzmek, dans etmek veya üç tekerlekli bisiklete binmek gibi aktiviteler olabilir.
  • Okul çağındaki çocuklar: Yukarıdakilerden herhangi biri (yeterince zorluk hissettiren) ve artı olarak koşma, ip atlama, kayak yapma ve futbol ya da dövüş sanatları gibi sporlar yapabilirler.
  • Gençler: Okul çağındaki çocuklar gibi, tercih ettikleri herhangi bir spor dalı meşgul olabilirler.

  Çocuklar için Kemik Güçlendirme Egzersizleri

  Genç yaşlarda kemik kütlesinin çoğu oluşur, bu yüzden kemikleri güçlendiren egzersizler özellikle önemlidir. Neyse ki, bu sadece kendi ağırlığımızı desteklediğimiz, oturmak yerine ayakta durduğumuz egzersizler anlamına gelir. Kemik; koşma, atlama ve zıplama gibi (güvenli) bir aktivite ile daha güçlü bir şekilde büyür. Bu yüzden, haftada en az üç gün (günlük 60 dakikalık aktivitenin bir parçası olabilir), 6 yaş ve üstü çocuklar kuvvetli egzersiz yapmalıdır.

  İşte bazı yaşlara uygun öneriler:

  • Okul öncesi: ip atlama, koşma, jimnastik
  • Okul çağındaki çocuklar: ip atlama dahil olmak üzere yukarıdakilerin hepsi, hızlı yön değişiklikleri içeren sporlar (futbol gibi)
  • Gençler: koşma, ip atlama ve futbol türü sporlardan daha fazlası

  Çocuklar için Kas Güçlendirici Egzersizler

  Bu, (çocukların hayatları boyunca onlara yardımcı olacak) güçlü olmak için önemlidir. Bu yüzden, vücut geliştirme bizim için olduğu kadar çocuklar için de önemlidir. 6 yaş ve üstü çocuklar, haftada üç gün, yine 60 dakika olarak, bir çeşit kas egzersizi yapmalıdır.

  İşte bazı öneriler:

  • Okul öncesi: jimnastik, oyun alanı ekipmanı ile tırmanma gibi aktiviteler
  • Okul çağındaki çocuklar: yukarıdakilerden herhangi biri ve artı olarak ağaçlara halatlar yardımıyla tırmanma, vücut ağırlığı veya direnç bantları ile güç odaklı yoga veya gerçek kuvvet antrenmanları
  • Gençler: yukarıdakilerden herhangi biri, artı ağırlık makineleri veya serbest ağırlıklar ile egzersizler
  Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!