Çocukların Gerçekte Ne Kadar Egzersize İhtiyacı Var

Çocukların Gerçekte Ne Kadar Egzersize İhtiyacı Var

Çocuklarımızın ne kadar hareket ettiğini her zaman düşünmüyoruz, ama muhtemelen yapmalıyız. Daha fazla egzersiz, daha iyi bir uyku ve daha iyi bir ruh hali demektir, çocuklara daha sağlıklı bir yetişkinlik için bundan bahsetmeliyiz.

Temeller
6 yaş ve üstü çocuklar günde yaklaşık bir saat aktif olmalıdır. Bununla birlikte, yapılandırılmış bir spor uygulaması veya spor sınıfı olmak zorunda değildir: oyuk sayısı ve oyun alanında dolaşmak ya da bir kartopu savaşı yapmak gibi aktif bir oyun. Kısa bir egzersiz sayısı bile olsa, çocukların bir günde aldıkları tüm hareketleri toparlamak iyidir.

Çocuklar ergenliğe yaklaştıkça, yavaşlamaya ve daha az egzersiz yapmaya eğilimlidirler. Elbette, bazıları spor takımlarının veya sınıflarının bir parçası olarak bol bol egzersiz zamanına sahip olabilirler, ama aksi takdirde siz ve benimle aynı alışkanlıklara düşmeye başlıyorlar: bütün gün bir masada otururken, akşamları kanepeye uzanıyorlar.

3 ila 5 yaş arası çocuklar gün boyu aktif olmalıdır. Yeni kurallar üç saat öneriyor. Televizyonu kapatana ve iPad'i alıp, küçük çocukların oyuncaklarıyla oynadıkları yer arasında sürünerek yerlere doğru atladıklarını fark edene kadar bu çok şey ifade ediyor.

Yeni kurallar bebekleri içermez, ancak Sağlık ve Fiziksel Eğitimciler Topluluğu bazı önerilere sahiptir. Bebekler çeşitli ortamlarda bakıcılarıyla etkileşime girmelidir ve hareket etmek için güvenli yerlere sahip olmalıdır. Bu nedenle, çocuğu bazı oyuncaklarla bebeklerin çıkamayacağı bir alana koymak iyidir, örneğin, bir salıncak olabilir. Ve onlara, gelişimsel olarak uygun olan eylemler üzerinde çalışmak için fırsat verin: örneğin, başlarını yukarı tutmak ve yuvarlanmak gibi.

Güçlü Aerobik Egzersiz
Çocukların ayrıca orta ve güçlü bir egzersiz yapmaları gerekir.

Haftada en az üç gün (günlük 60 dakikanın bir parçası olabilir), 6 yaş ve üstü çocuklar gibi...

Okul öncesi: Etiket, yüzme, bisiklete binme veya trike gibi oyunlar oynamak, dans etmek
Okul çağındaki çocuklar: Yukarıdakilerden herhangi biri (yeterince sert hissettiren), artı koşma, ip atlama, kayak yapma ve futbol ya da dövüş sanatları gibi sporlar
Gençler: Okul çağındaki çocuklar gibi, tercih ettikleri sporlar farklı olsa da
Kemik Güçlendirilmesi Egzersiz
Gençken biz kemik kütlesinin çoğu oluşur, bu yüzden kemikleri güçlendiren egzersizler özellikle önemlidir. Neyse ki, bu sadece kendi ağırlığımızı desteklediğimiz, oturmak yerine ayakta durduğumuz egzersiz anlamına gelir. Kemik, koşma, atlama ve zıplama gibi (güvenli) etki ile daha güçlü bir şekilde büyür. Haftada en az üç gün (günlük 60 dakika olabilir), 6 yaş ve üstü çocuklar kuvvetli egzersiz yapmalıdır...

İşte bazı yaşlara uygun öneriler:

  • Okul öncesi: atlama, koşma, jimnastik
  • Okul çağındaki çocuklar: ip atlama dahil olmak üzere yukarıdakilerin hepsi, hızlı yön değişiklikleri içeren sporlar (futbol gibi)
  • Gençler: koşma, ip atlama ve bu futbol türü sporlardan daha fazlası

Kas güçlendirici egzersiz
Bu (çocukların hayatları boyunca onlara yardımcı olacak) güçlü almak önemlidir, bu yüzden bizim için olduğu gibi vücut geliştirme çocuklar için de önemlidir. Çocuk 6 yaş ve üstü, haftada üç gün, yine 60 dakika olarak, bir çeşit kas yapmalıdır.

İşte bazı öneriler:

  • Okul öncesi: oyun alanı ekipmanı, jimnastik, çekişme gibi oyunlar üzerine tırmanma
  • Okul çağındaki çocuklar: yukarıdakilerden herhangi biri, artı tırmanma ağaçları veya halatlar, vücut ağırlığı veya direnç bantları ile güç odaklı yoga veya gerçek kuvvet antrenmanı yapıyor
  • Gençler: yukarıdakilerden herhangi biri, artı ağırlık makineleri veya serbest ağırlıklar ile egzersizler

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile