Web Araçları

Tek Sayfada Çoklu Google reCAPTCHA Kullanımı

31 Ekim 2019 3037 1 dk, 32 sn
Tek Sayfada Çoklu Google reCAPTCHA Kullanımı
Image by Simon Steinberger from Pixabay
Abone Ol 
Birden fazla form içeren sayfalarda spam doğrulama için her zaman birden fazla reCAPTCHA gerekir. Google yeni reCAPTCHA kütüphanesi ile ”Ben bir robot değilim” ve Javascript parametresi ile bu çoklu doğrulamayı kolayca yapabilirsiniz.

Spam girişleri engellemek için kullandığımız güvenlik kodu uygulamalarında en popüler ve en güzeli herhalde Google'ın reCAPTCHA uygulamasıdır. Eğer sayfanızda tek bir reCAPTCHA uygulaması kullanıyorsanız diğer tek sayfadaki farklı formlara nasıl iki veya daha fazla reCAPTCHA ekleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bunun için öncelikle buradan Google sayfasına giriş yapıp sitekey ve secret key diye iki adet kod almamız gerekiyor. Bunun için sitenin üst sağ köşesindeki "Admin Console" linkine tıklayıp giriş yapmadıysak Gmail/Google hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Buradan siteniz için reCAPTCHA girişi yapıp kodları alın.

Şimdi sıra geldi bu anahtarları kullanarak sitemize reCAPTCHA uygulamasını eklemeye.

html kodu

Gördüğünüz gibi div taglarının içinde id'lerde recaptcha1 ve recaptcha2 olarak adlandırılan alanlar var. Bunlar kodlarının gözükeceği alanlar. Bunları aşağıdaki indirme linkinden indireceğiniz örnek kodlardan görebilirsiniz. Bu alanları kendi formunuz için düzenleyin. Daha sonra aşağıdaki gibi Javascript kodunu sitenize ekleyin. Burada sitekey kısmını kendi sitekey değirinizle değiştirin.

js kodu

Javscript Kodu

Hepsi bu kadar artık sitenizde tek sayfada birden fazla reCAPTCHA kullanabilirsiniz. İndirme linkinden örneği inceleyerek bu formu nasıl işleyeceğinizi yani doğrulamayı nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için, İletişim sayfası aracılığıyla site yöneticisiyle irtibat kurabilirsiniz.


Günlük yeni bloglar için abone olun!


İlginizi Çekebilir

İçerik Yönetim Sistemi CMS Nedir?

İçerik Yönetim Sistemi CMS Nedir?

Web Araçları 07 Ağustos 2020 07 Ağustos 2020
2020 Seo Stratejisi Ne Olmalıdır?

2020 Seo Stratejisi Ne Olmalıdır?

Web Araçları 07 Ağustos 2020 07 Ağustos 2020

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

Yukarı kaydır