Ogznet.com

Birden fazla form içeren sayfalarda spam doğrulama için her zaman birden fazla reCAPTCHA gerekir. Google yeni reCAPTCHA kütüphanesi ile ”Ben bir robot değilim” ve Javascript parametresi ile bu çoklu doğrulamayı kolayca yapabilirsiniz.

Spam girişleri engellemek için kullandığımız güvenlik kodu uygulamalarında en popüler ve en güzeli herhalde Google'ın reCAPTCHA uygulamasıdır. Eğer sayfanızda tek bir reCAPTCHA uygulaması kullanıyorsanız diğer tek sayfadaki farklı formlara nasıl iki veya daha fazla reCAPTCHA ekleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bunun için öncelikle buradan Google sayfasına giriş yapıp sitekey ve secret key diye iki adet kod almamız gerekiyor. Bunun için sitenin üst sağ köşesindeki "Admin Console" linkine tıklayıp giriş yapmadıysak Gmail/Google hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Buradan siteniz için reCAPTCHA girişi yapıp kodları alın.

Şimdi sıra geldi bu anahtarları kullanarak sitemize reCAPTCHA uygulamasını eklemeye.

html kodu

Gördüğünüz gibi div taglarının içinde id'lerde recaptcha1 ve recaptcha2 olarak adlandırılan alanlar var. Bunlar kodlarının gözükeceği alanlar. Bunları aşağıdaki indirme linkinden indireceğiniz örnek kodlardan görebilirsiniz. Bu alanları kendi formunuz için düzenleyin. Daha sonra aşağıdaki gibi Javascript kodunu sitenize ekleyin. Burada sitekey kısmını kendi sitekey değirinizle değiştirin.

js kodu

Javscript Kodu

Hepsi bu kadar artık sitenizde tek sayfada birden fazla reCAPTCHA kullanabilirsiniz. İndirme linkinden örneği inceleyerek bu formu nasıl işleyeceğinizi yani doğrulamayı nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

Dosyayı İndir (3,8 KB)
Daha önce 44 kez indirildi.