Ogznet.com
cPanel Nedir? Ne İşe Yarar? Paylaş:

cPanel Nedir? Ne İşe Yarar?

cPanel Nedir? Ne İşe Yarar?

İlk kez bir web sitesi kuruyorsanız, cPanel’in ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak web hosting firmalarının %95’i cPanel kullanıyor, bu yüzden bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu makalede cPanel nedir, ne işe yarar sorularına cevap arayacağız.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

cPanel nedir?

cPanel temelde web hosting hesabınızın farklı bölümlerini yönetmenize izin veren bir kontrol panelidir. Çoğu web hosting şirketi cPanel kullanıyor, çünkü geliştirmeler ve ekstra güvenlik önlemleri de dahil olmak üzere güncellemelerle sıklıkla sürdürülen çok basit bir kontrol panosudur.

cPanel ile ne yapabilirim?

Kısa bir cevabı yok! cPanel, web hosting hesabınızla ilgili yapmanız gereken her şey için tek noktadan kontrol noktası olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şunları içerebilir:

  • Aylık bant genişliği kullanımınızı kontrol etme
  • Dosya yükleme
  • Web sitenizi yedekleme
  • WordPress veya diğer web sitesi dosyalarını yükleme
  • E-posta hesaplarını ayarlama
  • Alan adlarını web barındırma hesabına bağlama

Hepsi bu kadar değil! Ayrıca, yararlı uygulamaları yükleyebilir, web sitenizin analizlerine göz atabilir, güvenlik ayarlarını değiştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz!

cPanel'e nasıl giriş yaparım?

İlk kez giriş yapıyorsanız, web barındırma sağlayıcınız, kullanmanız için bir kullanıcı adı ve şifrenin yanı sıra cPanel'e giriş yapmak için bir URL adresi vermelidir. Web hosting firmanız, hesabınızla siteye giriş yaptıktan sonra cPanel’e geçiş için bir kısayol da sağlayabilir. cPanel'e ayrıca web sitenizin URL adresini yazıp ardından güvenli olmayan bir bağlantı için :2082 ve güvenli bağlantı için :2083 yazarak erişebilirsiniz. Örneğin:

www.website.com:2082

veya

www.website.com:2083

cPanel hakkında daha fazla yardıma ihtiyacım olursa nereden bilgi alabilirim?

Bu makalede sunulandan daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, burada bir çok cPanel video öğreticisi bulabilirsiniz. cPanel ayrıca iç sayfalarında çok sayıda belgeye sahiptir.

cPanel arama çubuğu

cPanel'de sayfanın hemen üstünde, işlevleri hızlıca bulmak için kullanılabilecek bir arama çubuğu vardır. Sadece aradığınız işlevi yazın ve açın!

cPanel arama çubuğu

cPanel gezinti çubuğu

Arama çubuğunun üstünde, Oturum Açma, Bildirimler, Hesap Yönetimi ve Arama özelliklerine sahip bir gezinme çubuğu bulunmaktadır.

cPanel Gezinti çubuğu

Çıkış - Bu, her kullanımdan sonra cPanel'den çıkış yapmanıza olanak tanır.

Bildirimler - Güncel olmayan uygulamalar, güvenlik sorunları ve bilmeniz gereken diğer bilgiler gibi cPanel hakkında önemli bildirimler alacağınız yer burasıdır.

Hesap Yönetimi - İletişim bilgilerinizi, dilinizi, stilinizi veya şifrenizi değiştirebileceğiniz yerdir. Ayrıca, bir şey bozulduğunda cPanel sayfanızı sıfırlamanıza olanak veren tek tıklamayla sıfırlama işlevi de vardır.

Arama Özellikleri - Bu, arama çubuğuyla tamamen aynıdır.

cPanel'de WordPress Nasıl Kurulur

Çoğu web hosting firması, çeşitli içerik yönetim sistemlerini kurmak için kullanılabilen cPanel'deki bir otomatik yükleyiciye sahiptir. Bu otomatik yükleyici, birkaç tıklamayla WordPress'in yanı sıra diğer web yazılımlarını kurmanıza izin verir.

cPanel'de WordPress Nasıl Kurulur

Otomatik yükleyiciniz, cPanel'deki bölümlerden biri olacaktır. En popüler olanı Softaculous'tur. WordPress'i yüklemek için yapmanız gereken tek şey otomatik yükleyici bölümünüzü bulmak ve WordPress simgesini tıklamaktır. Sonra WordPress'i yüklemek için basit kurulum sihirbazındaki adımları izleyin.

cPanel'de yeni bir kullanıcı nasıl eklenir?

Web sitenizde size yardımcı olan başka bir kişi varsa, onlar için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak isteyebilirsiniz, böylece kendi cPanel erişimine sahip olabilirler. Bunu yapmak için Tercihler bölümünden başlayın ve “Kullanıcı Yöneticisi” ni tıklayın. Sizi aşağıdaki ekrana götürecek:

cPanel - Kullanıcı Yöneticisi

Bu ekranda cPanel'de bulunan tüm kullanıcı hesaplarını görebilirsiniz. Mail simgesi; bir mail hesabı oluşturup oluşturmadığını gösterir, kamyonet simgesi; FTP'ye erişip erişmediklerini belirtir ve disk simgesi; dosyalara erişip erişmediklerini gösterir. Ayrıca, kullanıcı bilgilerini düzenleyebilir, parolalarını değiştirebilir veya her kullanıcı hesabının altında listelenen bağlantıları kullanarak kullanıcıları silebilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı eklemek, sağ üst köşedeki "Kullanıcı Ekle" düğmesini tıklamak kadar basittir.

Bir sonraki ekran, kullanıcının gerçek adını, kullanıcı adını, ilişkilendirildikleri alanı ve ayrıca alan adından ayrı bir alternatif mail adresinden ulaşılmasını istiyorsanız bir mail adresi ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca yeni kullanıcı için bir şifre ayarlayabilirsiniz.

Tüm bunların altında, bakmanız gereken bazı önemli ayarlara sahip “Servisler” adında bir alan göreceksiniz:

cPanel'de WordPress Nasıl Kurulur

E-posta - Bu, yeni kullanıcı için bir mail hesabını etkinleştirmenize ve aynı zamanda mail hesabının ne kadar boyuta sahip olabileceğini belirlemenize olanak tanır.

FTP - Bu, yeni kullanıcının FTP erişimine sahip olup olmadığını, hangi dizinin erişime sahip olduğunu ve bu dizinde ne kadar alan kullanabileceğini belirlemenize olanak tanır.

Web Disk - Bu sadece üst düzey yöneticiler için ayrılmalıdır. Yeni kullanıcının web disk alanına ne tür erişime sahip olabileceğini belirtir. Okuma-yazma erişimine sahiplerse, seçtikleri herhangi bir dosyayı değiştirebilir veya silebilir, salt okunur erişim ise sadece dosyaları okuyabilmesini sağlar.

İşiniz bittiğinde, yeni hesabı oluşturmak için alttaki "Oluştur" a tıklayabilirsiniz.

Yeni hesabı oluşturmak ve yeni bir hesap eklemek için “Başka Bir Kullanıcı Oluştur ve Ekle” yi tıklayın.

cPanel ile yeni bir mail hesabı nasıl oluşturulur?

cPanel'de, alan adınızla özel bir mail adresi oluşturmak kolaydır. Öncelikle, E-posta bölümündeki “E-posta Hesapları” simgesini bulun. Açılan sayfada Oluştur'a tıklayın ve e-posta adresiniz için istediğiniz kullanıcı adını girin, yeni mail adresi için bir şifre girin ve “Oluştur” u tıklayın.

cPanel - cPanel ile yeni bir mail hesabı nasıl oluşturulur?

E-posta Hesapları sayfasından hesabın yanındaki “Check Email” seçeneği ile mail hesabınıza erişebilir veya isterseniz üçüncü taraf bir mail istemcisiyle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

cPanel ile dosyalar nasıl yönetilir?

Dosyaları bir FTP istemcisi üzerinden yükleyip yönetebilseniz de, cPanel, Dosya Yöneticisi simgesini kullanarak dosyaları cPanel içinden doğrudan dosya yüklemenizi ve yönetmenizi sağlar. Öncelikle Dosyalar bölümü altındaki Dosya Yöneticisi simgesini bulun. Bir kez tıkladığınızda, size izin veren bir dosya yöneticisi penceresi açacaksınız:

cPanel - cPanel ile dosyalar nasıl yönetilir?
  • Üst çubuk aracılığıyla dosya düzenleme ve yükleme gibi çeşitli eylemler gerçekleştirin
  • Tek tek dosyaları yönetin
  • Pencerenin sol tarafındaki sistem dosyası ağacını kullanarak farklı dizinlere göz atın

Web sitenizi cPanel ile Yedekleme

cPanel - Yedekleme Sihirbazı

Web siteniz çok büyük olmadığı sürece (bazı web barındırma sağlayıcıları bir limit belirler), her zaman cPanel kullanarak web sitenizin manuel yedeklemesini oluşturabilirsiniz. Dosyalar bölümünde, “Yedekleme” ve “Yedekleme Sihirbazı” ikonlarını bulacaksınız. Yedekleme Sihirbazı, Yedekleme seçeneğinden biraz daha kullanıcı dostudur. Sadece üzerine tıklayın ve sihirbazın talimatlarına uyun.

cPanel Demo sürümünü test edin

cPanel'i güvenli bir ortamda denemek isterseniz cPanel için bu resmi demoya göz atın. Bu sayfada, cPanel'in tam anlamıyla çalıştığı bir demo bulunmaktadır. Demo sayfasını açmak için cPanel Virtual Tour butonuna tıklayın. Sadece WordPress dosyalarını yüklemek için otomatik yükleyiciyi sağlıyor.

cPanel - cPanel Demo sürümünü test edin

Kendi web hosting hesabınıza bağlı olmadığından, hesabınızdaki herhangi bir şeyi bozma korkusu olmadan tüm farklı cPanel seçenekleriyle rahatça uğraşabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!