İyi Bir Lider Olmak İçin Beyninizi Yeniden Tasarlayın

İyi Bir Lider Olmak İçin Beyninizi Yeniden Tasarlayın

/ Okuma süresi: 5 dk, 7 sn / Yorum (0)
A A A

İyi haber, yaşlı köpekler - yeni numaralar öğrenilebilir. Davranışta dramatik değişiklikler yapmanın sırrı, çağdaş bilimdeki en havalı trendlerden biri olan nöroplastisitedir. Peki, tam olarak nöroplastisite nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, sinir sisteminin yapısını, fonksiyonunu ve bağlantılarını yeniden düzenleyerek uyaranlara cevap verme yeteneğidir. Beynin inanılmaz yeteneklerini ortaya çıkaran birçok kanıt var. İnsanlar, beyin rahatsızlıklarının varlığında bile, davranış ve düşünce tarzlarını değiştirebilirler.

Perspectives in Psychiatric Care'de yayınlanan Nisan 2016 tarihli bir vaka çalışması, bilişsel iyileştirme ve fiziksel aktivite gibi müdahale stratejileri uygulayan şizofreni hastalarının bilişsel işlevi ve yaşam kalitesini iyileştirirken, şizofrenide nöroplastisiteyi pozitif olarak değiştirebildiğini buldu.

Nöroplastisite, beynin yapısını esasen değiştirebilme yeteneğine bir miktar ışık tutar. Gereksinimler değiştikçe, insanlar uyum sağlamak için yeni sinir yolları oluşturabilirler. Bu değişiklikler beynin kendisini yeni bir alışkanlığa veya uygulamaya uyarlama yöntemidir.

Nöroplastisite ve iş yeri.
Bu, profesyonel dünyayı nasıl etkiler? Bu promosyona gitmek isteyenler için ama kendilerini bir lider olarak görmeyenler için tekrar düşünün. Liderlere ihtiyaç var ve yetersiz kalıyorlar. İşyeri Trendleri'nin Küresel İş Gücü Liderliği anketine göre, şirketlerin neredeyse yarısı, liderliğin çalışanlarda bulmak için en zor beceri olduğunu belirtti.

Birçok şirket bu artan endişeyi proaktif olarak ele almak için liderlik eğitimi kursları uygulamaya çalışıyor. İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (SHRM) tarafından hazırlanan 2015 Ticari İnsan Sermayesi Mücadeleleri Raporu, İK ve işletme liderleri arasındaki en büyük endişelerden birinin yeni nesil liderleri geliştirmekte olduğunu buldu.

İşverenlere güvenmek yerine, çalışanlar kendilerini bir lider gibi düşünmek için beyinlerini nasıl yeniden eğiteceklerini kendileri öğretmelidir.

Zihni güçlendirmek, nasıl lider olunacağını öğrenmek ve kritik beceriler geliştirmek için en iyi yol nedir? Başlamak için, stres düşük olduğunda beyni eğitmeye başlayın. Beyin belirli bir miktarda enerjiye ihtiyaç duyar, bu yüzden stres altındayken, enerji tükenir ve beyin alışılmış düşünme biçimlerine geri döner.

Başka bir deyişle, yeni düşünce süreçleri geliştirmek için uygun bir alan yaratın.

Elverişli bir ortam ve rutin oluşturun.
Rahat bir ortam yaratın, fakat aynı zamanda yeni bilginin kullanılacağı paralel bir ortamı da oluşturun. Beyin, bir çalışma oturumu sırasında meydana gelen arkaplan hisleri ile uğraşan içerik arasında ilişki kurabilir.

Örneğin, müzik genellikle ofiste çalıyorsa, okurken benzer bir müzik dinleyin. Beyin öğrenilen bilgiyi çevreye bağladığından, bilgiyle mümkün olduğu kadar çok bağlantı kurmak için çeşitli yerlerde çalışmayı düşünün.

Ayrıca, alışkanlık oluşturma sürecini rayından çıkarabilen dikkat dağıtıcı şeyleri ve etkileri ortadan kaldırın. Mümkün olduğunca çok bilgi saklamak için derine odaklanmayı hedefleyin. Ancak, çalışma oturumlarında aşırıya kaçmayın ve kendinizi tüketmeyin.

Uzun saatler boyunca çalışan insanlar daha az üretken olma eğilimindedir. 2015 Staples Advantage raporu, personelin yüzde 69'unun uzun saatler çalışmanın verimliliği azalttığını, yüzde 64'ünün ise yeterli molaların verimliliği artırdığını söyledi. Başka bir deyişle, düzenli aralar vererek üretken kalın.

Bazı yansıma ile öğrenme takip edin. Harvard Business School'dan bir 2015 çalışması, yeni yaptıkları bir görevi durdurmaları ve yansıtmaları istenen katılımcıların, sadece bir görev uygulayan katılımcılardan daha yüksek oranlarda iyileştirdiğini buldu.

Bir sonraki oturum için önemli paketlerin yanı sıra stratejiler ve hedefler yazarak düşünün (yansıtın), ardından biraz gözlerinizi kapayın. Yeni bir şey öğrendikten kısa bir süre sonra uyumak, bilgilerin korunmasına yardımcı olur ve hafızayı geliştirir.

Eğlenceli hale getir.
Eğlenceli değilse, sabırsızlıkla bekleyeceğiniz hiçbir şey yok. Keyfi önceliklendirmek, verimli bir şey yapmak için çok önemlidir.

Eğitimi daha ilginç hale getirmek için oyunlaştırmayı kullanın. Lumosity gibi uygulamalar, oyun içeren ve ilerlemeyi takip eden beyin jimnastiği oyunları için mükemmeldir. Bu etkileşimli programlar ayrıca motivasyonu yüksek tutmak için gerçek zamanlı olarak sonuçlar sağlar.

Çeşitli eğitim seçenekleri vardır. Intercall'dan yapılan 2015 araştırması, ankete katılan 200 çalışanın yüzde 56'sının katılım ve etkileşimi teşvik eden çevrimiçi kurslar kullandığını buldu. Talep üzerine esnek ve etkileşimli öğrenmeyi erişilebilir hale getirin.

Liderler belirleyici ve sorunları çözmek için kararlıdır; bu nedenle karar verme becerileri ve problem çözme çabalarına odaklanın. Bir meslektaş grubu oluşturmayı düşünün, böylece herkes birbirinize karşı sorumlu kalır.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 135 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" İyi Bir Lider Olmak İçin Beyninizi Yeniden Tasarlayın konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere İyi Bir Lider Olmak İçin Beyninizi Yeniden Tasarlayın ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda İyi Bir Lider Olmak İçin Beyninizi Yeniden Tasarlayın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.