Ogznet.com
Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu Paylaş:

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku için 10 İpucu

Birkaç basit kuralla, bu gece daha iyi uyuyabilirsiniz. Hayatımızın bir noktasında, herhangi bir sebepten dolayı, neredeyse hepimiz uyumakta zorluk çeker ve akut uykusuzluktan mustarip oluruz. Bu sağlık açısından önemli bir soruna yol açabilir, ancak endişeye gerek yok. Bu gece daha iyi uyumanıza yardımcı olacak basit ipuçları var.

1. Her Gün Aynı Yat ve aynı Saatte Kalk

Hafta sonları olsa bile, her gün aynı saatte yatağa girmeyi ve kalkmayı hedefleyin. İnsanlar alışkanlıkları üzerine yaşamlarını kurarlar ve uyku durumu buna bir istisna değildir. Uyku ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, her gün bu ihtiyaçları karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Sürekli olarak aynı zamanda yatarak ve aynı zamanda kalkarak, vücudumuzun düzenli bir uyku düzenini takip etmesini sağlırız. Bu, vücudumuzun sirkadiyen ritim olarak adlandırdığımız ve uykumuzun başlamasına ve korunmasına yardımcı olan doğal saatine girmesine izin verir.

2. Rahat Bir Uyku Ortamı Oluşturun

Uyku ortamınızın sessiz, karanlık, serin ve rahat olduğundan emin olun. Yapılan çalışmalar, serin bir ortamda uyumanın, uyumaya en elverişli ortam olduğunu gösteriyor. Aşırı gürültü ve ışığı ortadan kaldırarak, bizi uyandıracak sorunları en aza indirebiliriz. Ek olarak, yatak odası rahatlamak için bir yer olmalı, stres kaynağı değil.

Yatak Odanızı Sadece Uyumak için Kullanın
Photo by Chris Abney on Unsplash

3. Yatak Odanızı Sadece Uyumak için Kullanın

Yatak odaları uyumak içindir, televizyon seyretmek için değil. Bir şekilde, yatak odasını çok amaçlı bir oda yapmayı başardık. Tüm elektronik cihazlar bu odadan çıkarılmalıdır. Televizyonlar, oyun konsolları, bilgisayarlar, telefonlar ve diğer çeşitli cihazlar uykusuzluğa karşı uyarıcı etkileri vardır. Yatak odanıza bunların girmesine izin vermeyin ve yatağa gitmeden kısa bir süre önce bu cihazları kullanmayın.

Akşam saatlerinde, baktığınız bilgisayar ekranındaki küçük ışık miktarı bile, beyninize uyanık olma zamanı olduğunu düşündürerek canlandırabilir. Evcil hayvanlarınızı yatak odasından çıkarmak, uykunuzu bozabileceklerinden dolayı önemlidir. Son olarak, yatak odasını çalışmak için bir yer olarak kullanmayın, çünkü bu aktiviteler benzer şekilde size uyarıcı etkileri olur ve uykunuzu bozar.

4. Akşamları Yediğinize / İçtiğinize Dikkat Edin

Yatmadan 4 ila 6 saat önce kafein, alkol ve nikotin kullanmayın. Kafein, kahve, soda ya da çay gibi içeceklerde ve çikolata gibi yiyeceklerde bulunabilir. Bir uyarıcı olarak, yatmadan yaklaşık altı saat önce kullanılsa bile sizi uyanık tutacaktır. Aynı şekilde nikotin de uykunuzu bozar. Ve genel kanının aksine, alkol aslında uykusuzluğunuzu daha da kötüleştirebilir. Alkol uyuklamanıza neden olabilse de, uykunun aşamalarını böler ve uykusuzluğu daha da artırır.

5. Uygumadan Önce Tatlı Kestirme Uykuları Alma

Şekerleme uykusu alma. Uyanık olduğunuz süre “uyku sürüşü” denilen bir şeye eklenir. Uyanık kaldıkça, daha çok uyumak istersiniz. Bir şekerleme yapmak, uyku arzusunu rahatlatmak olabilir, ancak daha sonra uyumak için daha çok zorlanacağınız anlamına gelir. Yetişkinler ek uyku olmadan geceleri konsolide bir uyku süresine sahip olmalıdır. Yeterli uyku zamanı olmasına rağmen, aşırı gündüz uyku hali ve kestirme isteği varsa, bu, daha fazla değerlendirme gerektiren bir uyku bozukluğuna işaret edebilir.

Rahat Bir Uyku Ortamı Oluşturun
Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

6. Doğru Zamanda Egzersiz Yapın

Her gün egzersiz yapmaya çalışın, ancak yatmadan 4 saat önce yapmaktan kaçının. Aktif ve fiziksel olarak formda kalmak, iyi bir gece uykusu sağlamak için mükemmel bir yoldur. Ancak, yatma zamanına çok yakın egzersiz yapmak, uyumakta zorluklara neden olabilir.

7. Uyku Ritüelleri Geliştirin

Kitap okumak gibi, yatmadan 15 dakika önce sessiz aktiviteler içeren uyku ritüelleri geliştirin. Çocuklarda uyguladığımız gibi, yetişkinler de yatmadan önce günlük uyku ritüellerine ihtiyaç duyarlar. Bu ritüeller, okuma, dinlendirici müzik dinleme, hatta güzel ve sıcak bir banyo yapma gibi sessiz aktiviteler içermelidir.

8. Uykuya Dalmak için Yatakta Kendinizle Mücadele Etmeyin

Uykusuzluk durumu ile yatakta uyumaya çalışıyorsanız, bu halde yatmayın ve yatakta bu uykusuzlukla mücadele etmeyin. Vücudunuz yatakta huzursuzlanırsa, bu yerin stres kaynağı olan bir yer olduğunu düşünmeye başlayabilir.

Uykuya dalmakta zorluk çeken bireyler genellikle uykuları gelsin diye kendilerini yatağa atarlar ve dönmeye başlarlar. Bu daha gece geç saatlerde gerçekleşirse, yatağınızı uyuyamama endişesiyle ilişkilendirmeye başlayabilirsiniz. Yatağa yattıktan sonra, 15 dakika içinde uyuyamıyorsanız, başka bir sakin yere gidin ve uykuya dalmaya hazır hissedene kadar uzanın, sonra uyumak için yatak odanıza geri dönün.

Uykuya Dalmak için Yatakta Kendinizle Mücadele Etmeyin
Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

9. Uykuyu Bozacak Şeylerden Uzak Durun

Uykunuzu açacak pek çok şey vardır. Bu yüzden yatmadan birkaç saat önce yemekten ya da içmekten kaçınmalısınız, çünkü bunlar uykunuzun bozulmasına neden olabilir.

Mide ekşimesi veya asit reflü rahatsızlığı ve idrar yapmak için birden fazla kez yataktan kalkma ihtiyacı duyulması, iyi bir gece uykusuna çok zarar verebilir. Bu durumları, yatmadan önceki birkaç saat içinde yemek yemeyerek veya içmeyerek önlemek en iyisidir.

10. Uyku Önceliğiniz Olsun

Gündüz aktiviteleri yapmak için uykunuzu feda etmeyin. En önemli görüş, vücudunuzun uyuması gerektiğine saygı göstermektir. Çok sık olarak, gündüz yükümlülüklerimizin beklenenden uzun sürmesi durumunda uyku süremizden feragat ediyoruz.

Ek olarak, keyifli aktivitelere katılma fırsatlarına (arkadaşları ziyaret etme, televizyon seyretme, internette gezinme, yemek yeme ve başka herhangi bir şey) eğer izin verirsek, uykuda olmamız gereken zaman hızla azalır. Gündüz ne olursa olsun, uyku zamanınızı planlamak ve bu programa sadık kalmak önemlidir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!