Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 8 iPhone Kamera Ayarı

Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 8 iPhone Kamera Ayarı

iPhone kamera ayarları hakkında her şeyi biliyor musunuz? Eğer, ayarlarla uğraşmayı seven profesyonel bir fotoğrafçıysanız, durum bu olabilir. Ancak diğer herkes için, her zaman fotoğraf hakkında öğrenebileceğiniz yeni bir şeyler var.

Size, bilmeniz gereken birkaç iPhone kamera ayarıyla tanıştıracağız.

1. Ayarları Koru
Favori filtre veya kamera modunuz var mı? Öyleyse, kamera uygulamanızı her açtığınızda bunu seçmek zorunda kalmak sinir bozucu olur. Fotoğraf makineni hazırladığın zaman, yakalamak istediğin anlık an, sonsuza dek yok olabilirdi. İşin ipucu iPhone’un Koruma Ayarlarını kullanmaktır.

Ayarlamak için Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera> Ayarları Koru'ya gidin. Seçebileceğiniz üç seçeneğiniz var; Kamera Modu (örneğin, video veya kare), Filtre ve Canlı Fotoğraf.

2. Izgara Hatlarını Etkinleştir
Fotoğrafçılığın tadını çıkaran çoğu insan, Üçüncü Kurallara aşinadır. Bir fotoğraf oluştururken izlenmesi gereken temel kurallardan biridir.

Basitçe ifade edersek, 3 × 3 ızgara üzerindeki çizginin dört kesişiminden birinde bir çekimin konusunu yerleştirmeniz gerektiğini belirtir.

Ancak, kuraldan en iyi şekilde yararlanabilmek için, bir süreyi etkinleştirmeniz gerekir.
Ekran ızgarasında böylece dört kavşağı görebilirsiniz. Kılavuz çizgileri, ufuk seviyesinin korunması veya duvarların ve binaların tam olarak 90 derece olmasını sağlamak gibi diğer kompozisyon sorunları için de yararlıdır.

Bunları açmak için Ayarlar> Kamera> Kılavuz'a gidin ve geçişi Açık konumuna kaydırın.

3. Burst Modu
Hiç iPhone'unuzda hızlı hareket eden bir nesnenin resmini çekmeyi denediniz mi?

Çoğu zaman, söz konusu nesne telefonunuzun resmi işleyebilmesi için çoktan gitmiştir. Ve çekimi almayı başarsa bile, nesneniz genellikle bulanık ve çarpık olur.

Çözüm Burst Modunu kullanmaktır. Bu çekim dizeleri içinden size seçim yapabileceğiniz bir dizi fotoğraf verecek. En iyisini koruyabilir ve gerisini atabilirsiniz.

Seri Çekim Modunu kullanmak için, çekim yaparken parmağınızı deklanşöre basılı tutun. Bunun için fiziksel ses düğmesini de kullanabilirsiniz. Bu mod, parmağınızı serbest bırakana kadar otomatik olarak devreye girer ve devam eder.

4. Odak ve Pozlamayı Kilitleyin
Fotoğraflarınızın kalitesini bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, odaklanma ve pozlama ile denemeye başlamanız gerekir. İki fonksiyonun nasıl çalıştığına dair en azından temel bir anlayışa sahip olmaksızın, profesyonel dereceli snaps'ları sürekli olarak almak imkansızdır. Öğrenmedeki başarısızlık, akıllı telefonunuzdaki fotoğrafçılığı mahvedecek.

Basit anlamda, pozlama, telefonun elektronik görüntü sensörüne ne kadar ışık ulaştığını ölçer; netleme ise bir fotoğrafın netliğini belirler.

iPhone’unuzun kamerasında, her iki değeri de manuel olarak kilitleyebilirsiniz. Çekiminizi daha etkili bir şekilde özelleştirebileceğiniz anlamına gelir; otomatik olarak sizi geçersiz kılan uygulama hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Odağı ve pozlamayı manuel olarak kilitlemek için, kamera uygulamasını açın ve fotoğrafınızın odak noktasına dokunun ve basılı tutun. Birkaç saniye sonra, ekranın üst kısmında AE / AF Kilidi pankartı açılır. Tekrar kilidini açmak için ekranda herhangi bir yere dokunun.

5. iPhone Kamera Zamanlayıcısı Avantajı Alın
Zamanlayıcı belki de en az kullanılan iPhone kamera ayarlarından biridir. Selfieler çekmekten hoşlanıyorsanız, bu mükemmel bir araçtır. Çekiminizin herkese uyması için kolunuzla akrobasi yapmaya çalışmak yerine, yakındaki bir çıkıntıyı kullanabilir, fotoğrafı sıralayabilir ve hala kendinizi konumlandırmak için bolca zamanınız olabilir.

Zamanlayıcıyı kullanmak için kamera penceresinin üstündeki çubukta bulunan Kronometre simgesine dokunun.
Üç veya 10 saniyelik zamanlayıcı seçeneğiniz var. Seçiminizi yapın ve resminizi oluşturun. Zamanlayıcı deklanşöre basana kadar başlatılmaz.

6. Kamera Gürültüsünü Susturma
Telefon üreticilerinin, her fotoğraf çektiğimizde neden sahte bir kamera deklanşörü sesi duymamızı isterler, cevabı pek net değil. Her şeyden önce sinir bozucu.

Ne yazık ki, gürültüyü kalıcı olarak kapatmanın bir yolu yok. Bunun yerine, sesi önlemek için iki yol var. Cihazınızın yan tarafındaki Sessiz anahtarını kullanabilirsiniz veya ses seviyesini tamamen kapatmak için ses düğmelerini kullanabilirsiniz.

İkincisini kullanırsanız, ses seviyesi düğmeleri uygulamada bir fotoğraf çekeceğinden, kamera uygulamasını açmadan önce bunu yapmanız gerekir. iPhone'larda kamera sesini kapatma hakkında daha fazla bilgi edinin.

7. Pozlama yanlılığını değiştirin
Daha önce, cihazınızın otomatik olarak geçersiz kılmalarını önlemek için pozlamayı manuel olarak nasıl kilitleyebileceğinizi açıkladık.
Ama pozlama yanlılığını nasıl değiştirebilirsin?

Bu kolay. Başlamak için, kamera uygulamasını açın ve netleme noktasını getirmek için ekranda herhangi bir yere dokunun.

Netleme noktasının yanı sıra bir güneş simgesi görürsünüz. Simgeye dokunun ve basılı tutun, ardından istediğiniz gibi ayarlamak için yukarı ve aşağı kaydırın. -8 ila +8 f stop arasında bir şey seçebilirsiniz.

8. Fotoğraflarınızdaki Coğrafi Konumu etkinleştirin
Gezgin misin? Öyleyse, fotoğraflarınızı çektiğiniz konumla etiketlemeyi faydalı bulabilirsiniz. Gelecek yıllarda tüm anılarınızı yerleri ile hatırlamanıza yardımcı olacak.

iPhone'unuz coğrafi etiketlemeyi açmanıza izin verir, ancak bu ayarı kamera uygulamasında veya kamera ayarları menüsünde bulunmadığı durumlarda hemen belli olmaz.
Bunun yerine, Gizlilik menüsüne gitmelisiniz. Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri> Kamera'ya gidin ve Uygulamayı Kullanırken'i seçin.

Unutmayın, bu özelliği telefonunuzun mevcut fotoğraflarla ilişkilendirmiş olduğu konum verilerini etkilemeden boş zamanınızda açıp kapatabilirsiniz.

iPhone ile Mükemmel Fotoğraf Çekmeyi Öğrenin

İnşallah, sizi ilgilendiren sekiz ayar ve numara, sizi önceden bilmediğiniz bazı iPhone kamera özellikleriyle tanıştırdı.

Bunun için doğru rehberliğe ihtiyacınız var. İster yaratıcı fotoğrafçılık fikirleri bulmak isterse iPhone fotoğraflarınızı daha profesyonel görünmek istiyorsanız, makaleyi sizin için hazırladık.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 670 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 8 iPhone Kamera Ayarı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 8 iPhone Kamera Ayarı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 8 iPhone Kamera Ayarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "