Ogznet.com

Deep Web ve Dark Web nedir ve nasıl erişilir?

Image by Gerd Altmann from Pixabay

İnternet muhtemelen fark ettiğinizden çok daha büyük bir yer. Facebook, Google, BBC iPlayer ve Amazon’u zaten biliyorsunuz, ancak bu kullanıcı dostu ve saygın web sitelerinin ötesinde neler gizlendiğini gerçekten biliyor musunuz? Bu internetin küçük bir köşesi ve Dark Web ile Deep Web çok daha karanlık köşelerde. Tor’u kullanarak bunlara erişebilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle
  Dark Web nedir?
  The Dark Web, özellikle şifrelenmiş bir ağda bulunan ve geleneksel arama motorları kullanılarak bulunamayan veya geleneksel tarayıcılar kullanılarak ziyaret edilen web siteleri koleksiyonuna gönderme yapan bir terimdir.
   
  Dark Web'deki hemen hemen tüm siteler, Tor şifreleme aracını kullanarak kimliklerini gizler. Normal bir web sitesi Tor üzerinden yürütüldüğünde, aynı etkiye sahiptir.
   
  Dark Web üzerindeki siteler herkes tarafından ziyaret edilebilir, ancak sitelerin arkasında kimin olduğunu anlamak çok zordur. Kaybolup kimliğiniz keşfedilirse tehlikeli olabilir.
   
  Deep Web nedir?
  Bu terimlerin hepsi birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, tam olarak aynı şeyi ifade etmemektedir. Bir nüans unsuru gereklidir. 'Deep Web', arama motorlarının bulamadığı tüm web sayfalarını ifade eder.
   
  Böylece 'Deep Web', 'Dark Web' içerir, ancak tüm kullanıcı veritabanlarını, web posta sayfalarını, kayıt gerektiren web forumlarını da içerir.
   
  Deep Web yaklaşık 20 yıldır yaşıyor, bu yüzden orada bolca sayfa var. Çevrimiçi banka hesabını kullanıyor musun? Parola korumalı bitler Deep Web üzerindedir. Tek bir Gmail hesabının kaç sayfa oluşturduğunu düşündüğünüzde, Deep Web'in büyüklüğünü anlıyorsunuz.
   
  Bu ölçek, gazetelerin ve ana akım haber kaynaklarının düzenli olarak Dark Web'den oluşan “internetin yüzde 90'ı” hakkında korkutucu hikayeler yayılmasının nedenidir. Genel olarak tehlikeli Dark Web'i çok daha büyük ve genellikle daha iyi olan Deep Web ile karıştırıyorlar.
   
  Dark Internet Nedir?
  'Dark Internet', bazen internet üzerinden erişilemeyen ağların, veri tabanlarının ve hatta web sitelerinin diğer örneklerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu durumda ya teknik nedenlerden dolayı veya özelliklerin birkaç kişinin isteyeceği niş bilgileri içerdiği veya bazı durumlarda verilerin özel olduğu için.
  Temel bir kural olarak, 'Dark Web' veya 'Deep Web' ifadeleri normal olarak magazin gazeteleri tarafından tehlikeli gizli çevrimiçi dünyalara başvurmak için kullanılırken, 'Dark Internet' bilim adamlarının ham verileri araştırma için sakladığı sıkıcı bir yer.
   
  Dark Web'e Nasıl Gidilir?
  Teknik olarak bu zor bir süreç değildir. Tor'u kurmanız ve kullanmanız yeterlidir. Www.torproject.org adresine gidin ve gerekli tüm araçları içeren Tor Browser Paketini indirin. İndirilen dosyayı çalıştırın, bir ekstraksiyon yeri seçin, ardından klasörü açın ve Start Tor Browser'ı tıklayın. Bu kadar.
   
  Vidalia Kontrol Paneli, rastgele ağ kurulumunu otomatik olarak gerçekleştirecek ve Tor hazır olduğunda, tarayıcı açılır; Ağ bağlantısını kesmek için tekrar kapatın.
   
  Dark Web'de ne yapmak istediğinize bağlı olarak, bazı kullanıcılar meraklı gözlerin sizi izlemesini önlemek için dizüstü bilgisayarınızın web kamerasının üzerine bant yerleştirmenizi önerir.
   
  Zor olan şey, Dark Web’e nerede bakılacağını bilmek. Burada, sizi kendi cihazlarınıza bırakıyoruz ve size iyi şanslar ve güvenli sörfler diliyoruz. Ve gitmeden önce bir uyarı. Dark Web'e girdiğinde, sen x tabloidlerin başvurduğu sitelere erişebileceksin. Bu, uyuşturucu ve silah satan sitelerden birinde kendinizi bulabileceğiniz anlamına gelir ve - açıkçası daha da kötü şeyler de olabilir.
   
  Reddit gibi toplama siteleri, http://thehiddenwiki.org/ - çok kötü yerlere erişim sunan bir liste de dahil olmak üzere, birkaç Wikis gibi bağlantı listelerini sunar.
   
  Ayrıca Dark Web siteleri, karanlık doğaları nedeniyle zaman zaman azalır. Ama huzur istiyorsanız, karanlıktan uzak durun!
   
  Ve bizim uyarımıza dikkat edin: Bu makale Dark Web'in ne olduğunu anlamanız için bir rehber olarak tasarlanmıştır -
  yasadışı ya da ahlaksız davranışlarda bulunmaya başlamanız için bir onay ya da teşvik için değil.
   

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz