Ogznet.com
Ogznet.com
Image by Tumisu from Pixabay

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakkında Bilgilendirme

Bireysel emeklilik devlet katkısı, bireysel emeklilik hesabınıza ödediğiniz 100 TL’nizi 125 TL yapar!

Bireysel emeklilik devlet katkısı bireysel emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payları için devlet tarafından, teşvik amaçlı ödenen ilave bir destektir. Bireysel emeklilikte devlet katkısı; ödediğiniz TL cinsi katkı payı tutarlarının %25’i oranında olup devlet tarafından katılımcıların bireysel emeklilik hesaplarına yatırılır. Bu avantajla birikiminizi daha hızlı büyütme şansına sahip olursunuz. Ödenebilecek BES devlet katkısı en fazla o sene için belirlenen brüt asgari ücretin yıllık tutarının %25’i kadar olabilir. 2020 yılı için bu tutar 8.829 TL’dir. Bir başka deyişle 2020 yılında bireysel emeklilik hesabınıza en az, yıllık asgari brüt ücret olan 35.316 TL yatırdığınızda, bireysel emeklilik devlet katkısı olarak elde edebileceğiniz tutar 8.829 TL’ye kadar çıkabilir. Bu sınır katılımcı bazında uygulanır, yani bir veya birden çok bireysel emeklilik hesabına sahip olduğunuzda alabileceğiniz devlet katkısı üst sınırı aynıdır.

BES sisteminde devlet katkısından yararlanmak için yapmanız gereken çok basit: Bireysel emeklilik hesabınıza katkı payı ödemek. Ayrıca sadece düzenli katkı payı ödemesi değil; ek ve başlangıç katkı payları için de BES devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olup bireysel emeklilik hesabına katkı payı ödeyen 18 yaş üzeri herkes bireysel emeklilik devlet katkısından yararlanabilir.

25 Mart 2020 tarihinde Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamındaki kişiler tarafından yabancı para cinsinden katkı payı ödenebilir maddesinin eklenmesinden sonra, 24 Nisan 2020 tarihinde, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için devlet katkısı oranı %10 olarak belirlenmiştir. Söz konusu düzenleme Türkiye sınırları dahilinde yerleşik olmayan ve bu nedenle bireysel emeklilik hesabına döviz cinsinden ödeme yapabilecek kişileri kapsamaktadır. Hali hazırda TL ile katkı paylarını ödeyen bireysel emeklilik sistemi katılımcıları için devlet katkısı hesabında kullanılan oranda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır, bu oran %25 olarak devam etmektedir.

BES devlet katkısında hak ediş oranları sistemde kalınan süreye göre değişiklik gösterir:

  • BES'e dahil olup 3 yıldan önce sistemden çıkarsanız, devlet katkısı alamazsınız;
  • 3. yılın sonunda %15'ini,
  • 6. yılın sonunda %35'ini,
  • 10. yılın sonunda %60'ını,
  • Emekliliğe hak kazandığınız takdirde yani 56 yaşınızı doldurup BES’te 10. yılınızı tamamladığınız zaman devlet katkısının tamamını alırsınız.

Katılımcının vefat etmesi durumunda ise devlet katkısı hesabındaki tutar belirlemiş olduğu lehtar ya da lehtarlara ödenir.

Ek olarak; otomatik katılım kapsamındaki katılımcılar da %25 devlet katkısı avantajından faydalanabilirler. Otomatik katılıma dahil olduktan sonraki ilk 2 ay içinde sistemde kalmaya devam ederlerse bir defaya mahsus 1.000 TL ilave devlet katkısı almaya hak kazanırlar. Bu tutar yıllık BES devlet katkısı üst sınırına dahil değildir yani otomatik katılım ve BES kapsamındaki sözleşmeler ayrı ayrı devlet katkısı limitlerine sahiptir ancak hak ediş koşulları aynıdır. Özetle, bir katılımcı hem gönüllü BES hem de otomatik katılım sistemlerine dahil olmuş ise alacağı devlet katkısı miktarı yıllık 17.658 TL’ye kadar yükselebilir. Ayrıca otomatik katılım sisteminden emeklilik hakkı kazanan katılımcılar; birikimlerini en az 10 yıllık gelir sigortasına yatırırsa, devlet birikimlerinin %5’i kadar ek katkı elde ederler.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz