Windows 10 bir çok kullanıcıya en iyi hizmeti verirken, kesinlikle oyuncular için de uygundur. Windows 10'da oyun deneyimini güçlendiren en önemli unsurlardan biri de sahne arkasındadır: DirectX. DirectX'in ne olduğunu ve daha sonra PC'nizde nasıl yöneteceğinizi görün.

DirectX Nedir?
DirectX, Windows'ta oyunlarda grafik öğeleri işleyen bir API kümesidir. Her oyun PC'sin de aynı komponent grubu olmadığı için, oyun geliştiricileri DirectX kütüphanelerini kullanarak her çeşit bilgisayar üzerinde çalışan oyunlar yazabilirler.

Bir oyun yüklediğinizde, DirectX için en son güncellemeleri kontrol eden bir istemi görürsünüz. Windows 8'den beri Microsoft, DirectX'i Windows'un bir parçası olarak eklemiştir. Böylece, Windows Update'ten güncelleyebilirsiniz.

DirectX'in en son sürümü sadece Windows 10'da bulunan DirectX 12'dir. Windows 7 ve 8, DirectX 11'de kalmıştır.
DirectX'in yalnızca grafik API'sı olmadığını unutmayın. Vulkan Run Time Libraries, gelişmiş performans sunan yeni bir rakiptir.

DirectX'in Hangi Sürümüne Sahip Olurum?
PC'nize yüklediğiniz DirectX sürümünün tamamını görmek için bir paneli kolayca açabilirsiniz. Bunu yapmak için, Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın, sonra dxdiag yazın. DirectX Tanı Aracı başlıklı bir pencere daha sonra göreceksiniz:

directx

Bu Sistem Bilgileri panelinin altında, yüklediğinizi onaylayabileceğiniz bir DirectX Sürümü göreceksiniz. Yine, Windows 10’daysanız, DirectX 12’yi burada görebilirsiniz. Windows Güncellemeleri olup olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınızın DirectX'in tüm özelliklerini desteklediğinden emin olmak için Ekran sekmesini (birden fazla monitör kullanıyorsanız birden çok kez göreceksiniz) tıklamalısınız. DirectDraw Hızlandırma, Direct3D Hızlandırma ve AGP Doku Hızlandırması'nın tümü Etkin olduğunu söylemelidir.

Aksi takdirde, bu özelliklerden yararlanmak için PC'nizin donanımını yükseltmeniz gerekir.

DirectX'i Nasıl İndiririm?
DirectX'in en son sürümü nasıl indirilir, kullandığınız Windows sürümüne bağlıdır.

Windows 10: DirectX'in bağımsız paketlerini indiremezsiniz. Microsoft, Windows Update aracılığıyla DirectX için güncelleştirmeler sağlar. Böylece, yeni bir oyun yüklediğinizde DirectX'i güncellemenize gerek kalmaz.
Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme'ye gidin ve DirectX'i güncelleyip güncelleyemeyeceğinizi görmek için Güncellemeleri kontrol et'i tıklayın.

directx

Windows 8.1: Windows 10 gibi, DirectX için manuel güncelleme bağlantısı yoktur. Windows 8.1, Windows 8 ile uyumlu en son sürüm olan DirectX 11.2'yi içerir.
DirectX'te yapılan güncellemeler için Windows Update'i Ayarlar> Güncelleme ve Kurtarma> Windows Update'ten kontrol edin.

Windows 7: Windows 7 için DirectX'in en son sürümü 11.1'dir. Bu, Windows 7 Service Pack 1'de kullanılabilir. Windows Update KB2670838'i el ile veya Windows Update aracılığıyla yüklemeniz gerekir.
Windows'un önceki sürümleri: Windows XP ve Vista, artık Microsoft'tan destek almamaktadır. Oldukça eski olduklarından, muhtemelen herhangi bir modern oyun oynamayacaksınız. Yine de tamamlanmak için, Vista için DirectX'in en son sürümünün Service Pack 2 ile 11.0 olduğunu göreceğiz. Windows XP'de DirectX 9.0c'de kaldı.
Microsoft’un web yükleyicisi ile güncelleyebilirsiniz.

Neden bu kadar çok DirectX sürümü yüklü?
Kullandığınız Windows sürümü, bilgisayarınızın çalıştırabileceği DirectX'in en yeni sürümünü belirler, ancak bu yalnızca yüklü olan anlamına gelmez.

DirectX şimdi Windows'a yerleşik olsa bile,
Muhtemelen C: \ Windows \ System32'de (ve Windows'un bir 64-bit kopyasında C: \ Windows \ SysWOW64) bulunan her türlü DirectX dosyasına sahipsiniz.

directx

Microsoft’un C ++ Çalışması gibi, her oyun farklı bir DirectX sürümüne dayanır. Örneğin, bir geliştirici DirectX 11 güncellemesi 40'ı kullanmak için bir oyun yazmışsa, o zaman sadece 40 sürümü çalışacaktır.
Daha yeni bir tane ile uyumlu değildir.

Böylece, yeni bir oyun kurduğunuzda, muhtemelen benzersiz bir DirectX kopyasını kuracaktır. Bu, sisteminizde potansiyel olarak düzinelerce kopyaya sahip olmanızı sağlar.

DirectX'i Kaldırmalı mıyım?
DirectX'i kaldırmanın resmi bir yolu yoktur. Bunu, Windows 10'daki Ayarlar uygulamasının Uygulamalar panelinden kaldıramazsınız.
Ama normal bir program olmadığı için kaldırmayı gerektirecek hiçbir sebep yok. Windows'un grafikleri nasıl görüntülediğinin temel bir parçasıdır.

Ve yüklü birkaç sürümü hakkında endişelenmeyin. Bu ekstra kütüphaneler hiçbir şeye zarar vermez ve belirli bir oyunu indirdiğinizde bir sebepten dolayı kurulurlar.
Yukarıda belirtilen klasörlerdeki tek tek DirectX dosyalarını silmemelisiniz. Bu, oyunların veya diğer programların düzgün çalışmasını durdurabilir. Belirli bir DirectX sürümü ile sorun yaşıyorsanız, onu kullanan oyunu yeniden yüklemeyi deneyin.

Artık DirectX Hakkında Bilgi Sahibisiniz
DirectX'in ne olduğunu ele aldık. Hangi sürümü yüklediğinizi ve bunun için en son güncellemeleri nasıl alacağınızı nasıl kontrol edebilirsiniz. Bu güçlü grafik araçları kütüphanesi, Windows'un oyun oynamaya yönelik popüler platform olmasının bir parçasıdır. Oyun oynuyorsanız, bilgisayarınızın normal bir parçasıdır ve çoğu durumda, yönetmek için hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Oyun oynamak için Windows 10'u optimize etmenin en iyi yollarını kontrol edin.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 550 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" DirectX Nasıl İndirilir, Kurulur ve Güncellenir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere DirectX Nasıl İndirilir, Kurulur ve Güncellenir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda DirectX Nasıl İndirilir, Kurulur ve Güncellenir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "