Sağlık

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesi tedavisi nasıl yapılır?

01 Mayıs 2019 557 2 dk, 18 sn
Diş Apsesi Tedavisi
Image from stockvault.net
Abone Ol 
Diş kökünde ve yakın dokularda meydana gelen, kısa süreli olan ama ciddi seyreden, ağrının yanı sıra ateşe de yol açan lokal iltihaplar olarak adlandırabileceğimiz diş apseleri, tedavi edilmezse osteitt, periostit veya osteomyelite dönüşebilmektedir. Eğer diş apsesi kronikleşirse kistik hale gelerek ağız içini veya yüz bölgesini deler ve buradan dışarıya boşalabilir.

Diş apsesi tedavisi nasıl yapılır?

  • Enfeksiyon için antibiyotik tedavisi verilebilir.
  • Eğer apse kronikleşmeye başlamışsa apsenin açılarak içindeki cerahatin boşaltılması gerekebilir
  • Enfeksiyon artmışsa ve geniş çaplı ise kanal tedavisine veya diş çekimine ihtiyaç duyulabilir.
  • Bu tedavilerin ardından hasta hekime kontrole gitmelidir. Bu sayede apsenin iyileşip iyileşmediğine bakılır ve tedavi süreci sonlandırılır.

Diş Apsesi Tedavisinde Sıcak ve Soğuk Uygulanması

Bu uygulamayı diş hekimleri ve konuya vakıf olan uzmanlar bile büyük bir dikkatle ve hassasiyetle gerçekleştirir. Eğer işlem bilinçsiz bir şekilde yapılırsa apse iyileşmek yerine daha kötü bir hal de alabilmektedir. Bu sebeple diş hekimi veya çene cerrahı olmayan kişilere itibar etmeyiniz ve uzman doktor kontrolünde işlemin gerçekleşmesini sağlayınız.

Eğer apse akut halde ise bu işlem uygulanamaz; çünkü bu, apsenin daha da şiddetlenmesine ve sağlıklı bölgeye de sıçramasına sebep olur. Bu tarz vakalarda hastayı rahatlatmak ve bölgeyi yumuşatmak amacı ile soğuk uygulanabilir. Böylece iltihabın yayılması da önlenmiş olur. Eğer apse kronikleşmişse iltihabın akıtılması için drene kullanılır. Önce bölgeye sıcak uygulanır ve ardından drene yardımı ile iltihap boşaltılır.

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesine ne iyi gelir?

Bakteri ve mikroplar ağız içi hijyeni olmadığında özellikle diş ve diş eti üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Dişlerde oluşan enfeksiyon, zaman içinde içi iltihapla dolu şişliklerin oluşmasına neden olur. Apse denilen bu oluşumlar, diş apsesi olarak tanımlanır. Diş apsesi oldukça ağrılı olduğundan, en doğusu bir diş doktoruna giderek, bundan kurtulmak gerekir. Diş apsesinin etkilerinden tamamen kurtulmanız için, mutlaka apsenin boşaltılması gerekir. Diş apsesinde enfeksiyonun giderilmesi için, antibiyotik tedavisi uygulanır. Apse drenajı uygulanarak, apsenin iyileşmesi sağlanır.

Diş apsesine ne iyi gelir?

Kaynak: http://www.adaklinik.comEditör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için, İletişim sayfası aracılığıyla site yöneticisiyle irtibat kurabilirsiniz.


Günlük yeni bloglar için abone olun!


İlginizi Çekebilir


Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

Yukarı kaydır