Ogznet.com
Diş hekimliğinde CAD-CAM uygulamaları Paylaş:

Diş hekimliğinde CAD-CAM uygulamaları

Diş hekimliğinde CAD-CAM uygulamaları

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

CAD-CAM tedavisi İngilizce uzun bir isme sahip olan bir diş tedavisinin baş harflerinin kısaltılmasında oluşturulan bir isim olur. Bu tedavi yöntemi genelde dişlerde meydana gelen ve genel ağız sağlığını bozan sorunların ve bu sorunların tedavi edilmesinde kullanılan yöntemlerin yüksek teknoloji ile desteklenerek tasarlanmasına denir.

Bu yöntemde diş sorunları yaşayan kişilerin dişleri genel ağız taramasından sonra herhangi bir ölçü alma işlemi yapılmadan yüksek teknoloji elektronik cihazlarla taranarak tarama sonucu elde edilen görüntüler kayıt altına alınır. Taranarak kayıt altına alınan bu ağız görüntüleri üzerinde hekimler yapılması planlanan işlemleri tasarlar ve dişler tedavi edilmeden önce bu görüntüler üzerinde yapılması gereken restorasyonlar tasarlanır.

CAD-CAM Kullanımının Avantajları

CAD-CAM teknoloji genelde ağzı ölçüsü alınırken kullanılan ölme tekniklerinin kullanılmadığı yüksek teknoloji ile çalışan cihazlarla ağız içi haritasının çıkarıldığı ve görüntülendiği bir teknik olarak ölçü alımı esnasında bulantı gibi sağlık sorunları yaşayan kişilerin tedavide rahat etmesini sağlar.

Teknolojinin bir diğer avantajı ise bu yöntemin kullanıldığı tedavilerin klasik ölçü alınarak yapılan tedavilere göre daha kısa sürmesi olur. Bu teknoloji diş tedavisi esnasında süreden kazanmanızı ve tedaviden daha kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Büyük diş operasyonlarında ağız içinde yaşanan dişsizlik ve diğer sorunlar günlük yaşamda sindirim sorunları yaşamanıza neden olur. Bu işlem ile diş tedaviniz hızlanır ve dişsiz kaldığınız süre de bu şekilde kısalmış olur. Bu teknoloji porselen diş kaplama, bonding, köprü tedavisi ve dolgu işlemi gibi birçok tedavi şeklinde kullanılır.

CAD-CAM hakkında daha detaylı bilgi almak, işlemin avantajları, kullanım alanı ve benzeri sorularınıza daha iyi yanıtlar bulmak isterseniz nispetiyedent.com adresi üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!