Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları

Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları

/ / Okuma süresi: 4 dk, 39 sn / Yorum (0)
A A A

Modern dizüstü bilgisayarlar her zamankinden daha güçlüdür ve mobil teknolojideki gelişmeler sayesinde daha verimlidir, aynı zamanda daha da fazla pil ömrü sağlar. Bununla birlikte, gün boyunca bataryadan güç çekilir. Dizüstü bilgisayarınızın batarya ömründe, birkaç ince ayar programı ile önemli gelişmeler elde etmek mümkün. Daha uzun bir dizüstü bilgisayar pil ömrü elde etmenize yardımcı olmak için 10 kolay yol vardır.

İlginizi Çekebilir
Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir

Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir

Dizüstü bilgisayar pilleri, çok kısa bir raf ömrüne sahiptir. Lityum iyon teknolojisindeki son gelişmelere rağmen, çoğu batarya, kapasiteleri hızla bozulmaya başlamadan önce belirli sayıda şarj döngüsüne dayanabilir. Elbette, bununla mücadele etmek i..

1. Ekranınızı karartın
Ekran, dizüstü bilgisayarın en çok güç harcayan parçalarından biridir. Ekranınızın net ve parlak görünmesini sağlamak için ciddi miktarda pil gücü gerekir. Bu gücü geri almak sadece parlaklığı aşağıya çevirme meselesidir.

Ekran parlaklığı düğmesi genellikle Fn tuşlarından birinin ikinci bir fonksiyonu olarak bulunur ve yukarı ve aşağı simgeleriyle küçük bir güneş sembolü ile temsil edilir. Kullanmak için, sadece doğru işlev tuşunu basılı tutun ve sonra yukarı veya aşağı seçin.

2. Güç ayarlarını değiştir
Windows 10, ana güç kaynağına bağlandığınızda en iyi performansı elde etmenizi ve hareket halindeyken pil ömrünü optimize etmenizi sağlayan bazı harika güç özellikleriyle birlikte gelir.

Aramayı Başlat kutusuna 'güç seçenekleri' yazın ve listeden 'Güç tasarrufu' seçeneğini belirleyin. Windows 10 ayrıca pil ömründen tasarruf etmek için daha fazla yönteme sahiptir.
Bunlar, monitörü kapatma ve uyku moduna daha hızlı başlama için ayarları içerir.

3. Kablosuz bağlantıyı kapatın
En büyük pil tüketenlerden biri, çoğu dizüstü bilgisayara yerleşik kablosuz ağ özellikleridir. Wi-Fi, gücü sürekli olarak pilden çekerek ve bağlı değilken ağları arayarak harcar.
Dizüstü bilgisayarınızı ağdan uzakta kullanırken, wi-fi ağını kapatabilirsiniz. Birçok dizüstü bilgisayar, kablosuz ağı el ile kapatmanızı sağlayan bir işlev düğmesine sahiptir, ancak eski dizüstü bilgisayarlar genellikle buna sahip değildir.

Eğer durum buysa Görev çubuğunun en sağ tarafındaki konuşma balonu simgesini tıklayarak Bildirim Merkezi'ni açın ve kapatmak için 'Wi-Fi'yi tıklayın.

4. Çevre birimlerini kapatın
USB çevre birimlerini kullanmak sisteminize bir yük olabilir, çünkü anakartınız bunlara güç aktarmak zorundadır, bu yüzden her şeyi kesmek batarya ömrünü korur. USB bellekler, fareler ve web kameraları yaygın suçlulardır, bu nedenle tüm bilgilerinizi kopyalayın ve cihazlarınızı mümkün olan en kısa sürede çıkarın ve USB fareniz yerine dizüstü bilgisayar pedleri kullanın.

Birçok dizüstü bilgisayar, dahili web kamerasını kapatmak için işlev düğmelerine sahiptir. Ses gerekmiyorsa hoparlörlerinizi sessize alabilirsiniz.

5. Disk sürücülerinizi çıkarın
CD/DVD romda bir diskin dönmesi, kaynaklar üzerinde büyük bir harcamadır ve birçok program bunu sürekli olarak yapar. İşe başlamdan önce pil gücünden tasarruf için önce disklerinizi çıkarmanız yeterlidir.

Modern dizüstü bilgisayarların çoğu şu günlerde kurulan disk sürücüleri ile gelmiyor, ancak eğer sizde varsa, kullanılmıyorken boş olduğundan emin olun.

6. Bazı donanımlara yatırım yapın
İyi uygulama, pil ömrünüzü uzatmanın bir yolunu bulabilir. Çoğu dizüstü bilgisayar, altı hücreli bir pil ile gelir, ancak birçok üretici, gücünüzü ikiye katlayabilen sekiz veya hatta 12 hücreli isteğe bağlı yükseltmeler sunar.

Pahalı laptop bataryalarına alternatif olarak portatif laptop batarya şarj cihazları, bu, tüm cihazlarınız için size fazladan zaman kazandırır. Bunlar genellikle dizüstü bilgisayarların ve cep telefonlarının adaptörleri olan ve bir çantaya yerleştirilebilecek kadar taşınabilir olan ve şarj uzunluğunu iki katına çıkarmak için yeterli kapasiteye sahip kompakt pil üniteleridir.

7. Özellikleri devre dışı bırak
Windows 10'un bazı kullanışlı yerleşik özellikleri vardır, ancak birçok kişi sisteminizde kullanım halindeyken gereksiz olan taleplerde bulunur.
Dizüstü bilgisayarınızı daha verimli hale getirmek için kullanım halindeyken grafik efektlerini kapatma basit önlemini alın.

8. Pil bakımı
Lityum-iyon bataryalar tam bir deşarja ihtiyaç duymaz (popüler inancın aksine), ayrıca şarj ettikten sonra bir batarya kullanmalısınız.

Eğer bir yedeğiniz varsa Düzenli olarak bunu kullanın. Daha eski bir Lityum-iyon piliniz varsa, düzenli olarak deşarj etmeniz gerekecektir.
 

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 256 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.