Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları

Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin En İyi İpuçları
Image from pixabay.com

Modern dizüstü bilgisayarlar her zamankinden daha güçlüdür ve mobil teknolojideki gelişmeler sayesinde daha verimlidir, aynı zamanda daha da fazla pil ömrü sağlar. Bununla birlikte, gün boyunca bataryadan güç çekilir. Dizüstü bilgisayarınızın batarya ömründe, birkaç ince ayar programı ile önemli gelişmeler elde etmek mümkün. Daha uzun bir dizüstü bilgisayar pil ömrü elde etmenize yardımcı olmak için 10 kolay yol vardır.

1. Ekranınızı karartın
Ekran, dizüstü bilgisayarın en çok güç harcayan parçalarından biridir. Ekranınızın net ve parlak görünmesini sağlamak için ciddi miktarda pil gücü gerekir. Bu gücü geri almak sadece parlaklığı aşağıya çevirme meselesidir.

Ekran parlaklığı düğmesi genellikle Fn tuşlarından birinin ikinci bir fonksiyonu olarak bulunur ve yukarı ve aşağı simgeleriyle küçük bir güneş sembolü ile temsil edilir. Kullanmak için, sadece doğru işlev tuşunu basılı tutun ve sonra yukarı veya aşağı seçin.

2. Güç ayarlarını değiştir
Windows 10, ana güç kaynağına bağlandığınızda en iyi performansı elde etmenizi ve hareket halindeyken pil ömrünü optimize etmenizi sağlayan bazı harika güç özellikleriyle birlikte gelir.

Aramayı Başlat kutusuna 'güç seçenekleri' yazın ve listeden 'Güç tasarrufu' seçeneğini belirleyin. Windows 10 ayrıca pil ömründen tasarruf etmek için daha fazla yönteme sahiptir.
Bunlar, monitörü kapatma ve uyku moduna daha hızlı başlama için ayarları içerir.

3. Kablosuz bağlantıyı kapatın
En büyük pil tüketenlerden biri, çoğu dizüstü bilgisayara yerleşik kablosuz ağ özellikleridir. Wi-Fi, gücü sürekli olarak pilden çekerek ve bağlı değilken ağları arayarak harcar.
Dizüstü bilgisayarınızı ağdan uzakta kullanırken, wi-fi ağını kapatabilirsiniz. Birçok dizüstü bilgisayar, kablosuz ağı el ile kapatmanızı sağlayan bir işlev düğmesine sahiptir, ancak eski dizüstü bilgisayarlar genellikle buna sahip değildir.

Eğer durum buysa Görev çubuğunun en sağ tarafındaki konuşma balonu simgesini tıklayarak Bildirim Merkezi'ni açın ve kapatmak için 'Wi-Fi'yi tıklayın.

4. Çevre birimlerini kapatın
USB çevre birimlerini kullanmak sisteminize bir yük olabilir, çünkü anakartınız bunlara güç aktarmak zorundadır, bu yüzden her şeyi kesmek batarya ömrünü korur. USB bellekler, fareler ve web kameraları yaygın suçlulardır, bu nedenle tüm bilgilerinizi kopyalayın ve cihazlarınızı mümkün olan en kısa sürede çıkarın ve USB fareniz yerine dizüstü bilgisayar pedleri kullanın.

Birçok dizüstü bilgisayar, dahili web kamerasını kapatmak için işlev düğmelerine sahiptir. Ses gerekmiyorsa hoparlörlerinizi sessize alabilirsiniz.

5. Disk sürücülerinizi çıkarın
CD/DVD romda bir diskin dönmesi, kaynaklar üzerinde büyük bir harcamadır ve birçok program bunu sürekli olarak yapar. İşe başlamdan önce pil gücünden tasarruf için önce disklerinizi çıkarmanız yeterlidir.

Modern dizüstü bilgisayarların çoğu şu günlerde kurulan disk sürücüleri ile gelmiyor, ancak eğer sizde varsa, kullanılmıyorken boş olduğundan emin olun.

6. Bazı donanımlara yatırım yapın
İyi uygulama, pil ömrünüzü uzatmanın bir yolunu bulabilir. Çoğu dizüstü bilgisayar, altı hücreli bir pil ile gelir, ancak birçok üretici, gücünüzü ikiye katlayabilen sekiz veya hatta 12 hücreli isteğe bağlı yükseltmeler sunar.

Pahalı laptop bataryalarına alternatif olarak portatif laptop batarya şarj cihazları, bu, tüm cihazlarınız için size fazladan zaman kazandırır. Bunlar genellikle dizüstü bilgisayarların ve cep telefonlarının adaptörleri olan ve bir çantaya yerleştirilebilecek kadar taşınabilir olan ve şarj uzunluğunu iki katına çıkarmak için yeterli kapasiteye sahip kompakt pil üniteleridir.

7. Özellikleri devre dışı bırak
Windows 10'un bazı kullanışlı yerleşik özellikleri vardır, ancak birçok kişi sisteminizde kullanım halindeyken gereksiz olan taleplerde bulunur.
Dizüstü bilgisayarınızı daha verimli hale getirmek için kullanım halindeyken grafik efektlerini kapatma basit önlemini alın.

8. Pil bakımı
Lityum-iyon bataryalar tam bir deşarja ihtiyaç duymaz (popüler inancın aksine), ayrıca şarj ettikten sonra bir batarya kullanmalısınız.

Eğer bir yedeğiniz varsa Düzenli olarak bunu kullanın. Daha eski bir Lityum-iyon piliniz varsa, düzenli olarak deşarj etmeniz gerekecektir.
 

Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir
İlginizi Çekebilir

Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile