Dizüstü bilgisayar pilleri, çok kısa bir raf ömrüne sahiptir. Lityum iyon teknolojisindeki son gelişmelere rağmen, çoğu batarya, kapasiteleri hızla bozulmaya başlamadan önce belirli sayıda şarj döngüsüne dayanabilir. Elbette, bununla mücadele etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Ancak, pilinizin bitik olması durumunda bunların hiçbiri yardımcı olmaz.

Ölü bir dizüstü bilgisayar bataryası ile çalışmaya devam etmek mümkün mü? Evet mümkün! Bu üç farklı yönteme bakıyoruz ve her biri kolaylık ve etkinlik için 10 üzerinden bir puan veriyoruz.

Yöntem 1: Pilin Dondurulması
Bilgisayarınızda nikel metal hidrit (NiMH) veya nikel kadmiyum (NiCd) pil varsa, bunu dondurmayı deneyebilirsiniz. Lityum piliniz varsa (tüm Mac'leri ve çoğu yeni Windows bilgisayarları kapsar), bu yöntemi denemeyin.

Fantastik görünebilir, ancak bu yöntemin çalışması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bir bataryayı dondurarak iki başarı elde edersiniz:

 1. Bataryanın elektrolitini yeterince jelleştirerek şarj işlemi kristalleşmenin üstesinden gelebilir.
 2. Serbest elektronların hareketini yavaşlatarak daha fazla elektron akışı birleştirebilir.

Not: Bataryanız çok eskiyse, tüm elektronlar muhtemelen sızdırılmış olabilir ve bu yöntem çalışmayacaktır.

Peki bu süreç nasıl çalışır?

Başlamak için bilgisayarınızı kapatın, prizinden çıkarın ve pili makinenizden çıkarın . Pilinizin çıkarılabilir durumda olmaması durumunda, bilgisayarınızın kasasını açmanın garantiyi geçersiz kılacağı konusunda dikkatli olun.

Ardından, pili bir bez torbasının içine yerleştirin, ardından bez torbasını sızdırmaz bir Ziploc çantasına yerleştirin. Bez torbasını atlamayın - önemli bir yalıtım katmanı ekler. Ve bir Ziploc çantası kullandığınızdan emin olun. Basit bir plastik poşet nemin akmasını sağlar ve potansiyel olarak pilinizi tahrip eder.

Ziploc çantasını 10 saat buzdolabına koyun. 10 saat geçtikten sonra, pilin bilgisayarınıza geri koymadan önce doğal olarak oda sıcaklığına ısınmasına izin verin.

Yöntem puanı: 7/10

Süreç bilimsel olarak destekleniyor, ancak daha yeni lityum pillerde çalışmadığı için puan kırdık. Bazı internet söylentilerine rağmen, pilinizi dondurucuya koymanız, şarj etmeyecek veya performansını artıramayacaktır. Sadece denemek için bir yol.

Yöntem 2: Aşırı Gerilim
Bu, lityum pillerde başlangıç için bir yöntemdir. Unutmayın, uzun bir süre kullanılmadığında lityum piller ölecektir. Pilin sağlığını korumak için, lityumla çalışan cihazları en az iki günde bir açmaya çalışmalısınız.

Uyarı: Bu yöntem işe yarıyor, ancak riskli. Çok uzun süre aşırı şarj ederseniz, pil patlayabilir. Koruma gözlükleri takın ve işlemi büyük, dağınık olmayan bir alanda gerçekleştirin.

Başlamadan önce üç maddeye ihtiyacınız olacak: bir timsah klipsi, ince tel ve bir dizüstü bilgisayar şarj aleti veya güç kaynağı ünitesi. Ethernet kablosundaki kablolama, kesmeye istekli olduğunuz eski bir kablo varsa yeterli olacaktır.

Öncelikle, pilinizdeki pozitif ve negatif pinleri bulmanız gerekir. Teoride, bunların açık etiketleri olmalıdır. Yoksa, pil modeliniz için Google'da arama yapın.

Daha sonra iki adet kabloyu kesin. Her biri yaklaşık 2.75 inç uzunluğunda olmalıdır. Bunlardan biri pozitif; diğeri negatif telin bir ucu olacak. Pozitif tel üzerinde, her bir uçtan koruyucu kaplamanın yaklaşık 0.4 inç kadarını çıkarın. Negatif tel üzerinde, bir ucunda yaklaşık 0.4 inç ve diğer ucunda 0,8 inç altında bırakın.

Hazır olduğunuzda, pozitif telin bir ucunu pilin pozitif işaretine sokun ve negatif telin 0,4 inç ucunu negatif çizgiye yerleştirin.

Pozitif telin diğer ucunu şarj cihazının pozitif piminin içine yerleştirin. Son olarak, negatif telin 0.8 inç ucunu timsah klipsini kullanarak negatif dış iletkene takın.

Şimdi pilinizi iki saat şarjda bırakmanız gerekiyor. Kurulumunuzu keserken, çok dikkatli olun—burada patlama riski vardır.

Bu adımın başarılı olup olmadığını test etmek için pili dizüstü bilgisayara yeniden takın.

Yöntem puanı: 6/10

Donma yöntemi kadar güvenilir ve yeni lityum pillerle çalışır. Ancak, tehlike faktörü için birkaç puan düşürdük.

Yöntem 3: Pil Hücrelerini Değiştirin
Bu üç düzeltmenin en maceracı olanı. Eski pilinizdeki hücrelerin bir kısmını (ya da tümünü) çalışan ancak kullanılmayan bir pilin çalışma hücreleriyle değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu kez daha aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kritik uyarı var:

 • İkame hücreler, mevcut hücreler (örn. Lityum-iyon) ile aynı kimya içeriğine sahip olmalıdır.
 • Yeni hücreleriniz, eskiyle aynı nominal gerilime sahip olmalıdır.
 • Yeni hücreler, eski hücrelerinizle aynı veya daha yüksek kapasiteye sahip olmalıdır (mAh cinsinden ölçülür).
 • Yeni hücreler, eskilerle aynı fiziksel boyutta olmalıdır.
 • Ayrıca lehimleme aracına da ihtiyacınız olacak.

Başlamak için, pili dizüstü bilgisayarınızdan çıkarın ve parçalara ayırın. Muhtemelen düz uçlu bir tornavida veya macun bıçağına ihtiyacınız olacaktır.

Pilin kasası içinde bir dizi ayrı hücre göreceksiniz. Tipik olarak, normal AA pillere benziyorlar. Hücrelerin her biri tellerle bir devre kartına bağlanacaktır. Hangi tellerin nereye gittiğine dair not aldığınızdan emin olun.

Hücreleri tellerinden ve lehimleme aletinizi kullanarak birbirinden ayırın, sonra bunları kasanın dışına çıkarın. Ardından yeni hücrelerinizi birleştirin ve kabloları doğru yerlere takın.

Son olarak, pilin muhafazasını tekrar bir araya getirin ve lehimleme çalışmasının ayarlandığından emin olmak için 48 saat dinlendirin.

Yöntem puanı: 4/10

Evet, süreç işe yarıyor, ancak lehimleme bilgisini gerektiriyor, gerekli tüm aletlerin ve pillerin hücrelerine elverişli olma şansı çok zayıf ve çok uzun sürüyor.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 337 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "