Doğum Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?

06 Eyl 2017 /

Doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımı parası başvurusu nereye ve nasıl yapılıyor? Doğum yardımı parası için kimler başvurabilir? Memur olan anne veya baba varsa doğum yardımı için nereye başvuracak?

Bu günlerde en çok araştırdığım konu doğum yardımı parası nedir, doğum yardımı parasını kimler alabilir, doğum yardımı parasına kim nasıl başvurabilir.

Evet doğru 3 gün önce ikinci kez baba oldum. Bu yüzden bu konuyu araştırdım ve sizede faydası olabileceğini düşündüğüm için kısa ve net bir biçimde anlatmak istedim.

Öncelikle doğum parası yardımına yeni doğum yapmış tüm anneler başvuru yapabilir. Burada şöyle bir yanılgı var; doğum parası yardımına sadece ekonomik durumu kötü olanlar başvurabilir. Bu tamamen yanlış. Doğum yardımı parasına ekonomik durumuna bakılmaksızın tüm yeni doğum yapmış anneler her bir çocukları için başvuru yapabilirler. Yani ikiz veya çoklu doğumlarda her çocuk için ayrı para alınmaktadır.

Yapılan başvuru sonrası doğum yardımı parası bana söylendiğine göre yaklaşık 2 ay sonra annenin adına yatırılacak ve PTT üzerinden alınacak. Yani başvuruyu ister anne isterse baba yapabilir. Bu konuda sıkıntı yok. İlla annenin bizzar gidip başvuru yapmasına gerek yok.

Başvuru için mutlaka yeni doğmuş çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası olmak zorunda. Yani önce Nüfus müdürlüğüne başvurup yeni doğan çocuğunuza kimlik çıkartmanız gereklidir. Tabi yeni çipli kimlikler çıktığı için artık hemen kimlik belgesi verilmiyor. Onun yerine geçici kimlik belgesi yerine geçen bir evrak veriliyor. Bu evrakta T.C. kimlik numarası var.

Bu belge ile size en yakın T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Hizmet Merkezi'ne gidin. Burada çocuğun ve sizin T.C. kimlik numaranız isteniyor. Görevli tarafından bilgisayar üzerinden başvuru kaydınız yapılıyor. Oluşturulan başvuru çıktı alınıp size sadece imza atması kalıyor. Tüm bu işlemler 5 dakikadan az sürüyor tabi önünüzde bir sıra yoksa.

İmzanızı attıktan sonra işlem bitiyor ve görevli bundan sonra doğum parasının yatıp yatmadığını yaklaşık 2 ay sonra PTT üzerinden takip edip sadece annenin çekebileceği bilgisini veriyor.

Doğum yardımı alabilmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekiyor;

  • Annenin bu yardımı alabilmesi için başvuru yapması gereklidir. Başvuru olmaksızın doğum yardımı parası alınamaz.
  • Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Yani ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
  • Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin doğum parası hakkı yoktur.

2017 yılında doğum yardımı parası ne kadar?

  • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz. 

Memur anneler içinde aynı şekilde başvuru yapılabilmektedir. Yukarıda anlattığım başvuru durumu memur anne veya baba olması durumunda da aynı şekilde geçerlidir. Ayrıca memur anne bildiğim kadarı ile isterse direkt olarak bağlı bulunduğu kuruma da başvuru yapabiliyor. Ancak bu başvuru da zaten yukarıda söylediğim kuruma iletiliyor. Bu yüzden ilk elden sizin yapmanız bürokrasiyi kısaltabilir.

Doğum parası alma konusunda bir baba olarak yaşadığım tecrübeyi size de aktarıp yardımcı olmaya çalıştım. Eksik veya hatalı olduğunu düşündüğünüz bir durum varsa lütfen aşağıdaki yorum kısımından bizi bilgilendirin.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 350 kez okundu.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

guvenlik
Image Analyzer

Image Analyzer

13 Oca 2018 / Multimedya
BitDefender Internet Security

BitDefender Internet Security

13 Oca 2018 / Güvenlik
AIMP

AIMP

13 Oca 2018 / Multimedya
eMule

eMule

13 Oca 2018 / İnternet
Shutter

Shutter

13 Oca 2018 / Araçlar
Shutter

Shutter

13 Oca 2018 / Araçlar
Freez Flv to Mp3 Converter

Freez Flv to Mp3 Converter

13 Oca 2018 / Multimedya
eMule

eMule

13 Oca 2018 / İnternet
Freez 3GP Video Converter

Freez 3GP Video Converter

13 Oca 2018 / Multimedya
EssentialPIM Free Edition

EssentialPIM Free Edition

13 Oca 2018 / Ofis