Dolma Kalem ve Mürekkep Kalemin İcadı

Dolma Kalem ve Mürekkep Kalemin İcadı

Kalem dünyasının en prestijli ürünü olan dolma kalemin bu şöhretini 1884 yılından başlatması ve altta yatan sakin hikaye ile de farkını ortaya koyuyor. Modern kalemin mucidi L.E. Waterman bunu o zamanlarda düşündü mü bilemeyiz ancak dolma kalem de diğer tüm icatlar gibi tamamen bir ihtiyaçtan ortaya çıkmış.

Dolma Kalem ve Mürekkep Kalemin İcadı

Günümüzde etkisini kaybettiğini düşünseniz de, hala prestij ve kalitenin göstergesi olarak nitelendirilen dolma kalem ve mürekkep kalemin yeri her zaman farklıdır. Özel anlarda, unutulmaz işlerde, ietişim için yazılan sözcüklerde yazılara ve imzalara aracı olan bu kalemler, icadları ile birlikte artan gösterişi ile hala hediye dönemlerinin gözbebeği olmaya devam ediyor. Peki dolma kalem ve mürekkep kalem nasıl icad edildi ve günümüze kadar nasıl geldi?

İhtiyaçtan Doğan İcadın Farkı

Kalem dünyasının en prestijli ürünü olan dolma kalemin bu şöhretini 1884 yılından başlatması ve altta yatan sakin hikaye ile de farkını ortaya koyuyor. Modern kalemin mucidi L.E. Waterman bunu o zamanlarda düşündü mü bilemeyiz ancak dolma kalem de diğer tüm icatlar gibi tamamen bir ihtiyaçtan ortaya çıkmış.

L.E. Waterman (1837–1901) imza atması gereken önemli bir anlaşmayı, kalemi mürekkep akıttığı için imzalayamayınca, çoklu mürekkep besleme kanalına sahip olan ilk dolma kalemi icat etmiştir. Bu sistem ile mürekkebin sistemli bir şekilde kalemden fışkırmadan akmasını sağlayarak, yaşanabilecek olası mürekkep kazalarının da önüne geçmiştir.

Diğer mürekkepli kalemlerin iç sisteminden farklı bir mekanizmaya sahip olan bu kalemlerin ucunda bir adet kanal bulunur. Kalem kağıda her değdiğinde bir damla mürekkep kağıda geçer ve bu mürekkep damlası kanaldan çıkıp kağıda geçerken, yeni bir mürekkep damlası da içeri giren havayla birlikte kanala doğru ilerler. Kağıda çıkan mürekkep miktarını ise kalemin ucundaki damarlar belirler. Bu çalışma prensibine “Kapılar Hareketi” adı verilir.

Dolma Kalemin Tarihteki Önemi

Dolma kalemin, tarihin her alanında sıradan bir kalem olmaktan daha fazla rolü vardır. Tarih sahnesinde yapılan önemli anlaşmalar, iş sözleşmeleri ya da mektupların baş aktörleri olan dolma kalemler bazı zamanlarda en az silahlar kadar da ciddi önem taşıyan işlere iz bırakmışlardır. Başlangıçlar ya da sonlara atılan imzalarda her zaman bir mürekkep kalem etkili olmuştur. Günümüzde de dünya liderlerinden önemli patronlara, öğretmenlerden doktorlara kadar tüm iş dünyasında prestije hala inanan iş insanlarının dolma kalemleri kullanmaya devam ettiğini görüyoruz.

Dolma kalem 1884 yılında icat edilmiş olabilir, ancak dijitalleşen dünyamızda bile hala kendine özel bir yer tutmayı bilen bu özel kalemler, hediye dönemlerinde de hala en çok tercih edilen ürünler arasında yerini koruyor. Kişiye özel hazırlanabilen dolma kalem ve mürekkep kalemler öncelikli bir hediye tercihi olmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Mürekkep Kalemlerin Çeşitleri

Dolma kalemin ardından savaş sonrası yıllarda, yine mürekkep kalem olarak kullanılan tükenmez ve keçeli kalemler günlük yaşantıda daha fazla kullanılmıştır. Mürekkepin her zaman kolay şekilde doldurulup kullanılması günlük yaşam için tabii kolay değildi.

Mürekkep kalemler, başlıca üç türe ayrılır:

- Tükenmez kalem: Tükenmez kalem içinde bir tüp bulunur. Bu tüpün içinde özel bir mürekkep vardır ve kalemin ucunda bulunan bilye ile mürekkep kağıda iletilir.

 • Dolmakalem: İçlerindeki özel kanal mekanizma ile kağıda mürekkepi iletir. Ama çoğunda bir kovan, bir uç, bir besleme kanalı, bir depo ve bir dolma mekanizması bulunur.
 • Keçeli kalem: Keçeli kalemde, liflerden yapılmış bir uç bulunur. Ayrıca bir emme-taşıma alanı ile bir mürekkep deposu da vardır.

Peki Ya Mürekkebin Tarihi?

İlk mürekkep olarak adlandırılabilecek sıvı, M.Ö. 2697'de Çinli filozof Tien-Lcheu tarafından bulunmuştur. Eskş filozof gaz yağı, is kurumu, misk ve eşek derisi kullanılarak elde edilen yapışkan bir madde kullanılarak yapılan bu mürekkep, önce hiyerogliflerin siyaha boyanmasında kullanıldı. Daha sonra hem kağıdın hem de mürekkepli kalemlerin icat edilmesine de öncülük etmiştir.

Romalıların bu icadı daha da geliştirerek bulduğu kamış kalem, tüp şeklindeki bambu veya sazlardan yapılıyordu. Tüpün bir ucu kesilip içi mürekkeple dolduruluyordu. MS 400'lü yıllarda bulunan yeni mürekkep formülü, yüzyıllar boyunca  kullanılacaktı. Buna göre mürekkebe demir tozu, meşe palamudu tozu ve reçine gibi maddeler eklenerek yazı yazılıyordu.

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fountain_pen

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.