Ogznet.com
DuckDuckGo nedir? DuckDuckGo arama motoru nasıl kullanılır? Paylaş:

DuckDuckGo nedir? DuckDuckGo arama motoru nasıl kullanılır?

DuckDuckGo nedir? DuckDuckGo arama motoru nasıl kullanılır?

DuckDuckGo, gizlilik odaklı arama motorudur. Google arama motoruna gizlilik odaklı bir alternatif arıyorsanız, o zaman DuckDuckGo arama motorunu kullanabilirsin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo kendisini 'sizi izlemeyen arama motoru' olarak tanımlar. Çoğu arama motoru, arama verilerini toplar ve saklar, hatta Google bu verileri hesabınıza bağlar. Kaydedilen bilgiler, arama sonuçlarınızı kişiselleştirmek ve size hedeflenen reklamları göstermek için kullanılır. Ancak DuckDuckGo (DDG) sizi takip etmez ve arama sonuçlarınızı kişiselleştirmez.

Site, kurulduğu günden bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü ve 2010'da günlük ortalama 79.000 aramadan, günlük 79 milyona ve Kasım 2020 itibarıyla 61 milyar toplam aramaya ulaştı.

Bu büyümenin bir kısmı, DDG'nin Firefox ve Safari gibi büyük tarayıcılarla yaptığı ortaklıklara bağlıdır. Ayrıca birçok Linux işletim sistemiyle ortaklık kurdular ve hem Android hem de iOS için uygulamalara sahipler. Mart 2019'da DuckDuckGo, Chrome'un varsayılan arama sağlayıcı listesine eklendi.

Anonimliği bir adım daha ileri götürmek isteyenler için, TOR tarayıcı kullanıcılarına varsayılan olarak DuckDuckGo arama sonuçları sunulur. DuckDuckGo, 400'den fazla kaynaktan gelen sonuçlarla nicelikten çok arama sonucu kalitesine odaklanır.

DuckDuckGo, üçüncü taraf sitelerde ve hatta diğer arama sağlayıcılarında doğrudan arama yapmanızı sağlar.

DuckDuckGo'nun Sahibi Kim?

DuckDuckGo ilk olarak 2008 yılında kurucu ve CEO Gabriel Weinberg tarafından piyasaya sürüldü. Halen özel şirket DuckDuckGo Inc altında Weinberg'e aittir ve onun tarafından işletilmektedir. Şirketin şu anda DuckDuckGo'nun geliştirilmesine yardımcı olan ve arka planda çalışan 116'dan fazla çalışanı bulunmaktadır.

Gizlilikten bahsederken, verilerinizi emanet ettiğiniz şirketleri yöneten kişiler hakkında biraz bilgi sahibi olmanız önemlidir. DuckDuckGo'yu oluşturmadan önce Gabriel Weinberg, ilk dalga sosyal ağlardan biri olan Names Database'i geliştirdi.

Daha sonra işletmeyi 2006'da yaklaşık 10 milyon dolara sattı. Para, şirketin ilk yıllarında DuckDuckGo'nun gelişimini kendi kendine finanse etmek için kullanıldı. Weinberg daha sonra, başlangıç büyümesi hakkında bir kitap olan Traction'ın ortak yazarlığını yaptı.

DuckDuckGo Nasıl Para Kazanır?

Weinberg'in ilk kuruluş sermayesi şirketi birkaç yıl idare etti. 2011 yılında risk sermayesi şirketi Union Square Ventures DuckDuckGo'ya yatırım yaptı. Crunchbase'e göre, bu ilk finansman DuckDuckGo'ya 3 milyon dolar daha kazandırdı. Bugüne kadar, dış kaynak yatırımları ile 13 milyon dolar kazandı.

Ancak, risk sermayesi yatırımları bir şirketi karlı yapmaz. Mali açıdan sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmak için DuckDuckGo reklam görüntüler.

Ancak, diğer arama motorlarından farklı olarak, reklamlar hedeflenen verilere dayalı değildir. Bunun yerine, reklamlar yalnızca aramanızdaki anahtar kelimelere dayalıdır. DuckDuckGo'nun tüm reklamları, Yahoo-Microsoft arama ittifakının bir parçası olan Yahoo tarafından dağıtılır.

DuckDuckGo her iki şirkete de herhangi bir kişisel veri sağlamazken, mahremiyet konusunda şüpheli tavırları olan iki teknoloji devinin dahil edilmesi sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle DDG, ayarlara gitmenize ve reklamları devre dışı bırakmanıza izin verir.

Bu, DuckDuckGo ile Google arasındaki savaşın en önemli noktalarından biridir.

DuckDuckGo ayrıca Amazon ve eBay'in bağlı kuruluş programlarının bir parçasıdır. Arama sonuçlarınızdan herhangi bir siteye tıklarsanız ve bir satın alma işlemi yaparsanız, DuckDuckGo satışın küçük bir yüzdesini alır. Ancak, hiçbir kişisel bilgi her iki şirkete de aktarılmaz.

DuckDuckGo'ya Güvenli mi?

Son yıllarda yaşanan gelişmeler, birçok teknoloji şirketine verilerinizi güvenle veremeyeceğinizi göstermiştir. Facebook'un verilerinizi üçüncü taraflara satmasından, Spotify'ın ihlal edilmiş 350.000 hesabın şifresini sıfırlamasına kadar, sizi riske atmış olabilecek birçok veri ihlali var. Neyse ki, kendinizi bir veri ihlalinden korumanın birçok yolu vardır.

Bu nedenle, DuckDuckGo'ya neden güvenmeniz gerektiğini sorgulamanız çok doğal. Kurucunun mahremiyet odaklı geçmişi ve şirketin takdire şayan iş modeli mükemmel başlangıç noktalarıdır, ancak DuckDuckGo'ya güvenmek için daha pek çok neden vardır. DuckDuckGo'nun güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, bu noktalar sizi rahatlatabilir.

Gizlilik Politikası

DuckDuckGo Gizlilik Politikaları, topladıkları az miktarda bilgi hakkında ayrıntılı bilgi sağlayarak güven verici bir durum sağlar. Önemli çıkarımlar, IP adreslerini veya benzersiz User-Agent kimliğini depolamamaları ve yalnızca site ayarlarını kaydetmek için bir tanımlama bilgisi oluşturmalarıdır.

Metin, güven verici bir ifadeyle sona eriyor:

“… Mahkeme kararıyla gelen yasal taleplere uyarız. Ancak, bizim durumumuzda, herhangi bir kişisel bilgi toplamadığımızdan, onlara verilecek herhangi bir şey olmadığı için bunu hiç beklemiyoruz. ”

Açık kaynak

DuckDuckGo, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım (FOSS) kullanılarak oluşturulmasının yanı sıra, yazılımlarının bir kısmını açık kaynak haline getirdi. Sitenin tasarımlarının, mobil uygulamalarının, tarayıcı uzantılarının, beyaz listelerin ve anlık yanıtların çoğu, DuckDuckGo'nun GitHub sayfasında mevcuttur.

Birincil arama çekirdeği tescilli olsa da, sitenin diğer birçok bölümünün açık kaynak kullanımı, herkesin kaynak kodu görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Gizlilik Bağışları

Birçok şirket gibi, DuckDuckGo da gelirlerinin bir kısmını iyi amaçlara bağışlar. Özellikle "çevrimiçi güven standardını yükseltme vizyonunu" paylaşan kuruluşları seçerler.

DuckDuckGo her yıl yeni bir organizasyon grubu seçiyor, hatta öneriler için Reddit'e bile ulaşıyor. Bugüne kadar, seçtikleri kuruluşlara 2,65 milyon dolar bağışta bulundular. Web sitelerindeki Bağışlar sayfası, yaptıkları her bağışı yıllara göre sıralar.

Arama Motoru Dışında Diğer Hizmet ve Uygulamaları

Ocak 2018'de DuckDuckGo, aramanın ötesine geçerek internette gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacak bir dizi araç yayınladı. Tarayıcı uzantılarını ve mobil uygulamalarını, izleme koruması, şifreleme ve özel aramalarına hızlı erişim içerecek şekilde yenilediler.

Güncelleme ayrıca, bir sitenin gizliliğinizi ne kadar koruduğunu ölçmeniz için A'dan F'ye kadar bir Site Gizlilik Derecesi derecesi ekledi. Tarayıcı uzantısında ve mobil uygulamalarda bulunan özelliklerin çoğu, izlemeyi durdurmayı ve gizliliğinizi korumayı amaçlar. Başka bir deyişle, DuckDuckGo'nun gizlilik uygulamaları sizi online ortamda güvende tutmak istiyor.

DuckDuckGo vs. Google

Google, aramanın yanı sıra Gmail, Dokümanlar, Drive, Takvim ve daha fazlası dahil olmak üzere internette en çok kullanılan hizmetleri de sunar. Google'ın büyük miktardaki verilerinize erişimi, sonuçlarının derinlemesine kişiselleştirilebileceği ve arama sayfalarının hepsini tek bir yerde topladığı anlamına gelir.

DuckDuckGo'nun yararlanabileceği herhangi bir kişisel verisi yoktur ve bu nedenle kendisini başka şekillerde öne çıkarır.

Bu gizlilik odaklı ortam, Google'ın yüksek oranda hedeflenen ortamının neredeyse tam tersidir. Kişiselleştirilmiş reklamlar, kişisel arama sonuçları ve filtre balonu yok. Bakış açınıza bağlı olarak bu, DuckDuckGo'nun en iyi veya en kötü özelliklerinden biridir. Gizliliğe önem verenler için, bu izleme eksikliği iyi bir özellik gibi görünüyor.

Bununla birlikte, DuckDuckGo'nun bir özelliği de üçüncü taraf sitelerde doğrudan DuckDuckGo'dan arama yapmanızı sağlamasıdır. ogznet.com'da bir arama yapmak istediğinizi varsayarsak; Google, site:ogznet.com girerek bir site araması yapmanıza izin verir. DuckDuckGo'da ise !ogznet ve ardından arama teriminizi yazarsınız.

DuckDuckGo Uygulamaları ve Tarayıcı Uzantıları

Google'ın neredeyse her cihazda, ekranda ve tarayıcıda bu kadar geniş bir şekilde erişilebilir olması, DuckDuckGo'nun ihtiyaç duyduğunuz her yerde de hazır olması gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle DuckDuckGo, artık özel aramalarına gizlilik odaklı özellikler ekleyen mobil uygulamalar ve tarayıcı uzantıları sunuyor.

DuckDuckGo Web Tarayıcı Uzantıları

DuckDuckGo, çoğu popüler tarayıcıda bir arama sağlayıcısıdır, ancak Chrome, Firefox, Opera ve Safari kullanıcıları DuckDuckGo Privacy Essentials uzantısını da yükleyebilir. Uzantı, gizli reklam izleyicilerini engeller, siteleri mümkün olduğunda HTTPS'ye geçmeye zorlar ve DuckDuckGo'nun aramasına hızlı erişim sağlar.

DuckDuckGo Mobil Uygulamaları

DuckDuckGo'nun Android ve iOS uygulamaları, tarayıcı uzantılarında bulunan tüm özellikleri barındırır. İzleme önleme, şifreleme ve DuckDuckGo'nun özel araması, tümü minimal bir mobil DuckDuckGo tarayıcısında birleşir. Tarayıcıdaki ateş simgesi, tüm tarama verilerini silmenize ve tüm etkin sekmeleri kapatmanıza olanak tanır.

Favori sitelerinize erişim için temel bir yer imi özelliği vardır, ancak başka birkaç özellik daha vardır. Çoğu insan için bu, tarayıcının yerine geçmez. Ancak, özel bir şey aramanız gerektiğinde kullanışlı olabilir.

DuckDuckGo vs. Google: hangisi daha iyi?

Google, size kişiselleştirilmiş arama sunarak arama konusunda güçlü bir konumdadır. Arama sonuçlarınızı daha da iyileştirmek için daha da fazla veriyi yakalayan inanılmaz derecede faydalı uygulamalar ve hizmetler geliştirdiler. Ancak, son yıllarda verilerimiz konusunda daha temkinli olmaya başladık.

DuckDuckGo ise iyi bir hizmet almak için kişisel gizlilikten ödün vermemek gerektiğini savunuyor. DuckDuckGo ile Google arasındaki fikir ayrılığı buradan kaynaklanıyor.

DuckDuckGo, online ortamda mahremiyete ve kişisel gizliliğe önem veren kişilere hitap eder.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!