Ogznet.com
Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil Paylaş:

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada en çok konuşulan diller sıralaması ilk 10

Şu anda dünyaya hakim 10 dil var. İşte dünyada en çok konuşulan diller ve bu dillerin konuşulduğu ülke sayısı ile konuşan insan sayısı.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bugün dünyada aktif olarak konuşulan 6.909 dil var. Ancak bunların sadece yaklaşık yüzde 6'sı bir milyondan fazla bu dili konuşan insan sayısına sahiptir. Küreselleşme daha yaygın hale geldikçe, dillerin öğrenilmesi de buna paralel olarak ilerliyor. Birçok farklı ülkedeki insanlar, uluslararası iş ilişkilerini geliştirmek için yabancı dil öğrenmenin değerini anlıyorlar.

Bu nedenle, birden fazla dil konuşan insanların sayısı artmaya devam edecektir. 

Şimdi hangi dil kaç ülkede kaç kişi tarafından konuşuluyor bakalım.

Dünyada en çok konuşulan diller sıralaması:

 • Çince / Mandarin - 37 ülke, 13 lehçe, 1,284 milyon konuşmacı
 • İspanyolca - 31 ülke, 437 milyon
 • İngilizce - 106 ülke, 372 milyon
 • Arapça - 57 ülke, 19 lehçe, 295 milyon
 • Hintçe - 5 ülke, 260 milyon
 • Bengalce - 4 ülke, 242 milyon
 • Portekizce - 13 ülke, 219 milyon
 • Rusça - 19 ülke, 154 milyon
 • Japonca - 2 ülke, 128 milyon
 • Urduca - 6 ülke, 119 milyon

Çin Dilleri

Bugün, Çin'de yaşayan 1,3 milyardan fazla insanla, Çince'nin en çok konuşulan dil olması şaşırtıcı değildir. Çin'in kapladığı alan ve nüfusunun büyüklüğü nedeniyle, ülke birçok eşsiz ve ilginç dili barındırır. “Çince” dili, ülkede ve başka yerlerde konuşulan en az 15 lehçeyi kapsamaktadır.

Mandarin en çok konuşulan diyalekt olduğu için, çoğu insan buna değinmek için Çince kelimesini kullanır. Ülkenin yaklaşık yüzde 70'i Mandarin konuşuyorken diğer birçok lehçe de konuşulmaktadır. Diller, dillerin birbirine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, karşılıklı olarak farklılık gösterebilir. Dört en popüler Çin lehçesi Mandarin (898 milyon insan konuşuyor), Wu (Shanghainese lehçesi, 80 milyon insan konuşuyor), Yue (Kanton, 73 milyon insan konuşuyor) ve Min Nan (Tayvanlı, 48 milyon insan konuşuyor).

Neden bu kadar çok insan İspanyolca konuşuyor?

İspanyolca, Afrika'nın, Asya'nın ve Avrupa'nın çoğu bölgesinde yaygın olarak duyulan bir dil olmasa da, bunu en çok olarak konuşulan ikinci dil yapan şey nedir? İspanyol dilinin yayılması kolonizasyona dayanmaktadır. 15. ve 18. yüzyıllar arasında İspanya, Kuzey, Güney ve Orta Amerika'nın büyük bölümlerinin çoğunu sömürgeleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil edilmeden önce Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona gibi yerler eski bir İspanyol kolonisi olan Meksika'nın bir parçasıydı. İspanyolca, çoğu Asya ülkesinde duyulacak ortak bir dil olmasa da, Filipinler'de çok yaygın çünkü bir zamanlar İspanya'nın bir kolonisi idi.

Çinliler gibi, İspanyolca'nın da birçok lehçesi vardır. Bu diyalektler arasındaki kelime dağarcığı, hangi ülkede bulunduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksanlar ve telaffuz da bölgeler arasında değişir. Bu diyalektik farklılıklar bazen kafa karışıklığına neden olabilir.

Küresel bir dil olan İngilizce

İngilizce de sömürgeci bir dildi. İngiliz sömürgeciler, 15. yüzyılda Kuzey Amerika, Hindistan ve Pakistan, Afrika ve Avustralya gibi çok ülkede başladıkları sömürgecilik hareketlerine, 20. yüzyılın başlarına kadar devam etti. İspanya'nın sömürgeci çalışmalarında olduğu gibi, Büyük Britanya tarafından kolonize edilen her ülke, bazı İngilizce kullanımlarını doğurdu.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Amerika Birleşik Devletleri dünyayı hem teknolojik hem de tıbbi yeniliklere yöneltti. Bu nedenle, bu alanlarda çalışmalarını sürdüren öğrencilerin İngilizce öğrenmesi yararlı bulundu. Küreselleşme gerçekleştikçe, İngilizce ortak bir ortak dil haline geldi. Bu, birçok ebeveynin çocuklarını, iş dünyasına daha iyi hazırlamanın ümidiyle ikinci bir dil olarak İngilizce öğrenmeye zorlamalarına neden oldu. İngilizce, aynı zamanda, dünyanın birçok yerinde konuşulduğu için, gezginlerin öğrenmesi için gerekli bir dildir.

Küresel Dil Ağı

Sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ile birlikte İngilizce, küresel dil ağında bir merkez olarak göründü. İş ve bilim dünyasında kullanılan diğer ana diller Almanca, Fransızca ve İspanyolca oldu.

İngilizce ve İspanyolcanın yanı sıra Fransızcada geniş bir coğrafyada konuşulmaktadır. Fransanın sömürgesi olan ülkelerin çoğunda insanlar Fransızcayı anadili olarak konuşmaktadır. Örneğin Kongo ile ticaret yapmayı planlıyorsanız belgelerinizini Fransızca olarak hazırlamanız gerekiyor. Bu durumda, Fransızca tercüme bürosu hizmeti almanız gerekecektir. Belgelerinizin apostilli, noter tasdikli olacağını da hatırlatalım.

Şu anda, Çince, Arapça ve Hintçe gibi diller Almanca veya Fransızca'dan çok daha popülerdir ve muhtemelen bu diller geleneksel ve yeni medya kullanımında daha da büyüyecektir.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!