Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

Şu anda dünyaya hakim 10 dil var. İşte dünya çapında konuşulan en popüler 10 dilin yanı sıra bu dilin kullanıldığı ülke sayısı ve bu dil için yaklaşık birincil veya birinci dil konuşmacı sayısı.

Bugün dünyada aktif olarak konuşulan 6.909 dil var, ancak bunların sadece yaklaşık yüzde 6'sı bir milyondan fazla konuşmacıya sahip. Küreselleşme daha yaygın hale geldikçe, dillerin öğrenilmesi de buna paralel ilerliyor. Birçok farklı ülkedeki insanlar uluslararası iş ilişkilerini geliştirmek için yabancı dil öğrenmenin değerini görüyorlar.

Bu nedenle, belirli dilleri konuşan insanların sayısı artmaya devam edecektir. 

Şimdi hangi dil kaç ülkede kaç kişi tarafından konuşuluyor bakalım;

 • Çince / Mandarin - 37 ülke, 13 lehçe, 1,284 milyon konuşmacı
 • İspanyolca — 31 ülke, 437 milyon
 • İngilizce — 106 ülke, 372 milyon
 • Arapça - 57 ülke, 19 lehçe, 295 milyon
 • Hintçe - 5 ülke, 260 milyon
 • Bengalce - 4 ülke, 242 milyon
 • Portekizce - 13 ülke, 219 milyon
 • Rusça - 19 ülke, 154 milyon
 • Japonca - 2 ülke, 128 milyon
 • Urduca - 6 ülke, 119 milyon

Çin Dilleri
Bugün Çin'de yaşayan 1,3 milyardan fazla insanla, Çin'in en çok konuşulan dil olması şaşırtıcı değil. Çin'in alanı ve nüfusunun büyüklüğü nedeniyle, ülke birçok eşsiz ve ilginç dili destekleyebilir. Diller konuşulduğunda, “Çince” terimi, ülkede ve başka yerlerde konuşulan en az 15 lehçeyi kapsamaktadır.

Mandarin en çok konuşulan diyalekt olduğu için, çoğu insan buna değinmek için Çince kelimesini kullanır. Ülkenin yaklaşık yüzde 70'i Mandarin konuşuyorken diğer birçok lehçe de konuşulmaktadır. Diller, dillerin birbirine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, karşılıklı olarak farklılık gösterebilir. Dört en popüler Çin lehçesi Mandarin (898 milyon konuşmacı), Wu (Shanghainese lehçesi, 80 milyon konuşmacı olarak da bilinir), Yue (Kanton, 73 milyon) ve Min Nan (Tayvanlı, 48 milyon).

Neden bu kadar çok İspanyol dili kullanılıyor?
İspanyolca, Afrika'nın, Asya'nın ve Avrupa'nın çoğu bölgesinde yaygın olarak duyulan bir dil olmasa da, bunu en yaygın olarak kullanılan ikinci dil yapan şey nedir!. İspanyol dilinin yayılması kolonizasyona dayanmaktadır. 15. ve 18. yüzyıllar arasında
İspanya, Kuzey Amerika'nın da Güney, Orta ve büyük bölümlerinin çoğunu sömürgeleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil edilmeden önce Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona gibi yerler eski bir İspanyol kolonisi olan Meksika'nın bir parçasıydı. İspanyolca, çoğu Asya'da duyulacak ortak bir dil olmasa da, Filipinler'de çok yaygın çünkü bir zamanlar İspanya'nın bir kolonisi idi.

Çinliler gibi, İspanyolca'nın birçok lehçesi vardır. Bu diyalektler arasındaki kelime dağarcığı, hangi ülkede bulunduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksanlar ve telaffuz da bölgeler arasında değişir. Bu diyalektik farklılıklar bazen kafa karışıklığına neden olabilir.
hoparlörler arasındaki çapraz iletişimi engellemezler.

İngilizce, Küresel Bir Dil
İngilizce de sömürgeci bir dildi: İngiliz sömürgeci çabaları 15. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika, Hindistan ve Pakistan, Afrika ve Avustralya gibi çok uzak yerlerde de dahil olmak üzere 20. yüzyılın başlarına kadar sürdü. İspanya'nın sömürgeci çabalarında olduğu gibi, Büyük Britanya tarafından kolonize edilen her ülke, bazı İngilizce kullanımlarını doğrdu.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Amerika Birleşik Devletleri dünyayı hem teknolojik hem de tıbbi yeniliklere yöneltti. Bu nedenle, İngilizce öğrenmek için bu alanlarda çalışmalarını sürdüren öğrenciler için yararlı olduğu düşünülmüştür. Küreselleşme gerçekleştikçe, İngilizce ortak bir ortak dil haline geldi.
Bu, birçok ebeveynin çocuklarını, iş dünyasına daha iyi hazırlamanın ümidiyle ikinci bir dil olarak İngilizce öğrenmeye zorlamalarına neden oldu. İngilizce, aynı zamanda, dünyanın birçok yerinde konuşulduğu için, gezginlerin öğrenmesi için yararlı bir dildir.

Küresel Dil Ağı
Sosyal medyanın popülerliğinden beri, Küresel Dil Ağı'nın geliştirilmesi, kitap çevirileri, Twitter ve Wikipedia kullanılarak haritalanabilir. Bu sosyal ağlar sadece geleneksel ve yeni medyaya erişimi olan insanlar, elitler için kullanılabilir. Bu sosyal ağlardan kullanım istatistikleri, İngilizcenin Küresel Dil Ağı'ndaki merkez olduğunu kesinlikle göstermektedir. Elitlerin iş ve bilim dünyasında kullanmak için kullandıkları diğer ara merkezler Alman, Fransız ve İspanyolları içerir.

Şu anda, Çince, Arapça ve Hintçe gibi diller Almanca veya Fransızca'dan çok daha popülerdir ve muhtemelen bu diller geleneksel ve yeni medya kullanımında büyüyecektir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 103 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al
En İyi ve Ücretsiz Karaoke Programları

En İyi ve Ücretsiz Karaoke Programları

22 Eyl 2018 / Program İndir & İnceleme
Bir Blog Sitesi Açmak için 60 Konu Fikri

Bir Blog Sitesi Açmak için 60 Konu Fikri

22 Eyl 2018 / Web Araçları & Script İndir
Blogger'da Blog Açma: Ücretsiz ve Hızlı Blog Oluşturma

Blogger'da Blog Açma: Ücretsiz ve Hızlı Blog Oluşturma

22 Eyl 2018 / Web Araçları & Script İndir
En İyi 10 Ücretsiz Sanatsal Fotoğraf Editörü Programı

En İyi 10 Ücretsiz Sanatsal Fotoğraf Editörü Programı

22 Eyl 2018 / Program İndir & İnceleme
İş Güvenlik Uzmanı

İş Güvenlik Uzmanı

05 Eyl 2018 / Advertorial