Dünyada Yasaklanmış 6 Klasik Film

Dünyada Yasaklanmış 6 Klasik Film

/ Okuma süresi: 7 dk, 21 sn / Yorum (0)
A A A

Filmlerin yasaklanması bugün daha az yaygın olsa da, bazı ülkeler (özellikle internete açık erişime sahip olmayanlar), yetkililerin kamuoyunun gözünden uzak tutmak istedikleri filmlere erişimi sınırlamaya devam ediyor.

Bu günlerde doğru yayın hizmeti sayesinde, şimdiye kadar yapılmış olan tüm filmleri izlemek mümkün. Ancak, özellikle filmlerin belirli bir ülkede ya da bölgede yasaklanması durumunda, bu her zaman böyle değildi. Video ve dijital kopyaya ulaşma kolaylığından önceki günlerde, belirli bir alanda bir filmin yasaklanması, izleyicilerin yasağı delme girişimleri olmadığı sürece, gerçekten bu filmleri göremeyeceği anlamına geliyordu.

Genellikle, Filmler, siyasi veya dini nedenlerle, yetkili makamlarca yasaklanmış bir siyasi partinin ya da dini kurumun "saldırgan" ya da yıkıcı bir içeriğini göz önünde bulundurarak ve ardından halkın filmi izlemesini engelleyerek yasaklanmıştır.

Diğer durumlarda, bir film yasaklanabilir çünkü içeriği müstehcen sayılır (çıplaklık, şiddet). Bu, sadece izleyicileri ürkütücü malzemeden "korumak" için değil, aynı zamanda filmdeki malzemeye dayalı olası kopya korsanlık eylemlerini önlemek için de yapılır.

Sonuçta, stüdyolar yasaklardan kaçınmak istiyor çünkü dünya çapında gişe kazançlarını azaltıyor. Çoğu durumda bugünün stüdyoları bir yasağı kabul etmek yerine bir uzlaşma bulmaya istekli. Örneğin, bazı ABD filmleri ("Django Unchained" gibi) Çin'de serbest bırakılma onayını almak için kapsamlı düzenlemelere izin verirken, diğerleri de yasaklanmıştır.

Bunlar çeşitli nedenlerle sinemalardan yasaklanmış altı film.

All Quiet on the Western Front (1930) (Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok)

 

Batı Cephesinde Yeni Birşey Yok filmi, Ünlü Erich Maria Remarque romanından uyarlanmıştı. Yasak kalktıktan sonra anıtsal bir başarı olarak kabul edildi ve daha sonra iki Akademi Ödülü kazandı. Destan, I. Dünya Savaşı'nın dehşetini tasvir ediyordu.

Her ülke, Birinci Dünya Savaşı'nın bu ekran görüntüsünü takdir etmedi. Alman Nazi Partisi, filmin anti-Alman olduğuna ve Nazi tişörtünün parçalandığı birkaç gösterinin ardından, filmi yasakladı. Benzer şekilde, İtalya ve Avusturya’da yasaklandı. Film ayrıca Yeni Zelanda ve Avustralya ile Fransa'nın bazı bölgelerinde de yasakladı.

İlginç bir şekilde, film de Alman yanlısı olarak görülüp Polonya'da da yasaklandı.

Filmdeki tüm yasaklar bugün kaldırıldı, ancak hemen sonrasında Hollywood, Almanya gibi kârlı pazarlarda yasaklanacak diğer filmleri yayınlamak konusunda çok endişeliydi. Warner Bros, 1939’daki Confessions of a Nazi Spy’ı yayınlayana kadar (açıkça bu film Almanya ve müttefikleri tarafından yasaklandı) Hollywood, açıkça Nazi karşıtı bir özellik üretmeyecekti.

 

 

 

 

Duck Soup (1933) (3 Ahbap Çavuşlar Harbe Gidiyor)

Duck Soup (1933) (Ördek Çorbası)
3 Ahbap Çavuşlar Harbe Gidiyor sık ​​sık anarşik komedisini bir tuhaflıktan dolayı kullanıyorlardı - örneğin 1931 yapımı Monkey Business, İrlanda'da anarşiyi teşvik edeceği endişesiyle yasaklandı. Daha sonra 1930’larda Marx Kardeşlerin filmleri Almanya'da da genel bir yasak aldı çünkü kardeşler Yahudi idi.

Kardeşlerin karşılaştıkları en önemli yasaklama 1933 komedisi 3 Ahbap Çavuşlar Harbe Gidiyor içindi. Filmde, Groucho Marx Freedonia adlı küçük bir ülkenin lideri olarak atandı ve onun vahşi rejimi yakında onu komşu Sylvania ile çekişiyordu.

İtalyan diktatör Benito Mussolini, Duck Soup'ın rejimine bir saldırı olduğunu ve İtalya'daki filmi yasakladığına inanıyordu. Bu, Marx kardeşlerin çok sevindiği bir gerçektir - çünkü aslında filmleri Mussolini gibi faşist rejimlerin bir gönderisi olarak tasarlamışlardı!

 

 

 

 

 

 

 

Some Like It Hot (1959) (Bazıları Sıcak Sever)

Some Like It Hot (1959) (Bazıları Sıcak Sever)
Amerika Birleşik Devletleri'nde Yasaklar genellikle yerel ve sivil yetkililerin görüşlerine dayanarak şehir veya eyalet düzeyinde yürütülür. Çoğunlukla, sonuç olarak, çoğu için mükemmel derecede makul görünen bir film diğer topluluklar tarafından sakıncalı olarak görülebilir.

Tony Curtis, Jack Lemmon ve Marilyn Monroe oynadığı klasik komedi Some Like It Hot, böyle bir durumdadır. Projenin büyük bir kısmı, bir gangster cinayete tanıklık ettikten sonra kaçmak için Curtis ve Lemmon kadın kılığında giydirmeyi içeriyor. Ancak, bu giyinme, Kansas'ta iyi gitmedi - ilk vizyondan sonra, "Like Like Hot", "rahatsız edici" olduğu için Kansas'ta yasaklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Clockwork Orange (1971) (Otomatik Portakal)

A Clockwork Orange (1971) (Otomatik Portakal)
Stanley Kubrick'in Anthony Burgess'in 1962 tarihli romanına dayanan A Clockwork Orange, bir cinsel ve fiziksel şiddet çılgınlığının ardından, yoğun bir psikolojik tedaviden geçerek "iyileştirilen" bir çocuk suçlu üzerine odaklanıyor. Filmdeki çıplaklık ve şiddet İrlanda, Singapur, Güney Afrika ve Güney Kore dahil olmak üzere birçok ülkede genel yasaklara yol açtı.

İlginç bir şekilde, A Clockwork Orange İngiltere'de 1973'ten 2000'e kadar gösterilmese de, İngiltere'de hiçbir zaman resmi olarak yasaklanmadı. Kubrick'in kendisi, ilk teatral koşuşturmadan sonra birçok taklit suçunun ortaya çıkmasından sonra Birleşik Krallık'taki filmi geri çekti.

Film, 1999'da Kubrick'in ölümünden sonra “yasaklandı”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Monty Python's Life of Brian (Brian'ın Hayatı) (1979)

Monty Python's Life of Brian (Brian'ın Hayatı) (1979)
Ünlü komedi topluluğu Monty Python tarafından din üzerine bir hiciv, tartışmalı olmakla yükümlüydi, ama Brian'ın Hayatı - İsa'nın yanında bulunan ve Mesih'le karıştırılan bir adam hakkında - bir çok ülkede dini yetkililer tarafından kötü bir şekilde karşılandı. Film her zaman İsa'yı pozitif bir ışıkta gösterse de, Brian of Life'daki hiciv bazı izleyiciler için çok fazla oldu.

Brian'ın Hayatı İrlanda, Malezya, Norveç, Singapur, Güney Afrika ve Birleşik Krallık'taki bazı şehirlerde yasaklandı. Her zaman böyle bir durumun ışığını vermeye istekli olan Monty Python filmi “Norveç'te yasaklanması çok eğlenceli bir film” olarak tanıttı!
Bazı yasaklar on yıllardır sürdü. Örneğin, Aberystwyth, Galler'deki filmin yasaklanması 2009 yılına kadar kaldırılmamıştı - oyunculardan biri (Judas oynayan Sue Jones-Davies) kasabanın belediye başkanıydı!

 

 

 

 

 

 

 

 

Wonder Woman (2017)

Wonder Woman (2017)
Wonder Woman, gerçek bir "klasik" olmak için yeterince uzun olmayan sinemalarda (modern bir süper kahraman klasik olmak için birçok taraftar tarafından düşünülmüş olmasına rağmen) çıkmamış olsa da, 21. yüzyıldaki izleyicilerin bile bazen ana akımları görmekten sakındığını gösteriyor.

2017'nin Wonder Woman dünya çapında 800 milyon doları aştı ve yılın en başarılı filmlerinden biriydi. Ancak, Lübnan, Katar ve Tunus'taki seyirciler o devasa postaneye katkıda bulunmadı çünkü Wonder Woman bu ülkelerde yasaklandı.

Bu ülkelerdeki yasağın temel nedeni politikti.
Wonder Woman yıldızı Gal Gadot İsrailli ve film kariyeri öncesinde İsrail Savunma Kuvvetleri'nde görev yaptı. Bu üç ülke ve İsrail arasındaki önemli siyasi farklılıklar nedeniyle yetkililer, İsrail'le bu kadar yakından özdeşleşmiş birini içeren bir filmi tanıtmak istemiyorlardı.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 446 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Dünyada Yasaklanmış 6 Klasik Film konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Dünyada Yasaklanmış 6 Klasik Film ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyada Yasaklanmış 6 Klasik Film ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.