Ogznet.com
Ogznet.com
Image by Free-Photos from Pixabay

Dünyanın En Güzel 7 Yeri

Bir sonraki gerçek ya da hayali yurtdışı tatiliniz için biraz ilhama mı ihtiyacınız var? Her kıtadan birçok farklı ülkeyi gezen insanlar dünyanın dört bir yanından en güzel yerleri gördüler ve işte bu yerler arasından dünyanın en güzel yerleri ilan ettikleri noktalar.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. Antarktika Yarımadası, Antarktika

Antarktika Yarımadası, Antarktika
Image by Angie Agostino from Pixabay

Antarktika, insanı başka bir dünyaya aitmiş gibi hissettiriyor. İnsan yaşamından yoksun, neredeyse ürkütücü bir boşluk var. İnsan yapımı binalar, elektrik hatları, tepeden uçan uçaklar ve ışıklar yok. Bununla birlikte, eşlerini çağıran penguen seslerinden, bir sonraki öğünleri için yüzeyin altına gizlenen kürklü foklara kadar doğal yaşamla doludur. Tüm bunlar, yükselen dağlar, parlak mavi buzullar ve tertemiz bir gökyüzü fonunda sizi karşılıyor.

2. Granada, İspanya

Granada, İspanya
Image by WikiImages from Pixabay

Endülüs'teki tüm kasabalar gibi, Granada da özel bir yer. Mimari, yemekler ve insanlar sizin için burayı unutulmaz bir seyahat yeri yapar. Ancak Granada'daki gerçek cevher Elhamra'dır. Albayzin mahallesinin dik, dar sokaklarından Mirador de San Nicolás'a tırmanın ve Elhamra üzerinde güneşin batışını izleyin. Bu "dünyanın en güzel gün batımı" olarak adlandırılıyor ve sonsuza dek sizinle kalacak o büyülü deneyimlerden biridir.

3. Güney Adası, Yeni Zelanda

South Island, Yeni Zelanda
Image by Julius Silver from Pixabay

Güney Adası, Yeni Zelanda'nın, 35 kilometre genişliğindeki Cook Boğazı ile yoğun yerleşimi olan Kuzey Adası'ndan ayrılan adasıdır. Ada üzerinde, Yeni Zelanda'nın en yüksek dağı olan, Yeni Zelanda Alpleri'nin Cook Dağı bulunur. Günün geç saatlerinde güneş batarken, karla kaplı devasa dağlara pembe bir ışıltı verir ve görüntü sizi büyüler. Buzullar, fiyortlar, plajlar ile Güney Adası her şeye sahiptir ve hepsi büyüleyicidir.

4. Krka Milli Parkı, Hırvatistan

Krka Milli Parkı, Hırvatistan
Image by Ivan Ivankovic from Pixabay

Krka Milli Parkı, ormanda yüksek patikalarda dolaşırken nehirler ve dereler altınızdaki zeminde kesişiyor. Yolculuğun tamamında derin bir durgunluk var, sadece kendi ayak sesleriniz ve araya giren su ve kuş sesleri geliyor. Yürüyüşün sonunda, güzel şelalelerle çevrili bir piknik alanı tarafından karşılanıyorsunuz. Manzara çarpıcıdır ve muhtemelen şimdiye kadarki en güzel gezi gününüz olabilir.

5. Büyük Ayı Yağmur Ormanı, British Columbia, Kanada

Büyük Ayı Yağmur Ormanı, British Columbia, Kanada
Image by James Wheeler from Pixabay

British Columbia'daki Büyük Ayı Yağmur Ormanı, hayallerinizdeki gibi büyülü bir ortam sunuyor. Yoğun ılıman yağmur ormanı yürüyüşleri, kürek çekme koyları o kadar hareketsizdir ki kano bulutların üzerinde süzülüyor gibidir ve yağmur ormanını denize doğru soluyan şelalelerin sarhoş edici bir görüntüsü vardır.

6. Haputale Tea Country, Sri Lanka

Haputale Tea Country, Sri Lanka
Alex Azabache adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Muson mevsiminde yağmurlar altında kalan Haputale'ye, yemyeşil yamaçlarda ve çiseleyen yağmurların rüya gibi yaptığı sisli geçitlerde kıvrılan cılız bir tren yolculuğu yapın. Yol boyunca kartpostal benzeri viyadükler ve Dokuz Kemer yeterli değilmiş gibi, Haputale’nin yerel çay toplayıcılarıyla deniz seviyesinden 7.000 fit yükseklikte tehlikeli bir şekilde tünemiş bir bulut ormanında buluşmak kesinlikle hayal ötesi. Agarapatana Ovası'nın eteklerinden, zirveye çıktığınızda, roti ve tatlılarla servis edilen, ara sıra ortaya çıkan bulut örtüsüne bakan, birçok taze çayın tadını çıkarmak için zirveye çıktıkça daha da rüya gibi büyüyen manzaralar sizi hayrete düşürecek.

7. Tayrona Ulusal Parkı, Kolombiya

Tayrona Ulusal Parkı, Kolombiya
Image by teetasse from Pixabay

Dünyanın en güzel yerlerinin birçoğu turist kalabalığıyla ve beklemeniz gereken kuyruklarla akla gelir. O gerçek bozulmamış güzellik duygusunu bulmak zordur. Ancak, ulaşılması zor olsada, Kolombiya'daki Tayrona Ulusal Parkı için durum tam olarak budur. Hareketli Cartagena şehrine saatler kala, Sierra Nevada eteklerinin Karayip kıyılarını sardığı sahil şeridi kilometrelerce uzanır. Gözlerden uzak koylarda ve lagünlerde rahatlayın veya yağmur ormanlarında antik Taryonan harabelerine doğru yürüyüş yapın. Buraya ulaşmak için sahil kenti Santa Marta'yı bulun ve ardından otobüsle ormana doğru ilerleyin. Rüzgarda sizi bekleyen davetkar hamakların salındığı pek çok gizli inziva yeri ve konaklayacak ağaç evler var. Yağmur ormanlarında aniden altın rengi kum ve açık okyanusla biten dolambaçlı bir yolu izlemek gibisi yoktur.

Kaynak : https://www.smartertravel.com/most-beautiful-places-in-the-world/

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz