Ogznet.com
Dünyanın En Güzel 20 Kütüphanesi Paylaş:

Dünyanın En Güzel 20 Kütüphanesi

Dünyanın En Güzel 20 Kütüphanesi

Kütüphaneler özel yerlerdir ve birçok topluluğun önemli bir parçasıdır. Ayrıca bu mekanların bazıları, en iyi mimari tasarımlara sahip alanlardır. Çok sayıda kitapla zenginleştirilen, genellikle zarif tasarımlarının ötesinde, okuyucular için benzersiz alanlar sunarlar. İyi bir kitabın keyfini çıkarmak için hiç kimse muhteşem bir alana ihtiyaç duymasa da, aşağıdaki kütüphaneler yine de yazılı kelimenin ihtişamından zevk almak için dünyanın en güzel yerlerinden bazılarıdır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. Saint Mang Benedictine Manastırı Kütüphanesi, Almanya

Saint Mang Benedictine Manastırı Kütüphanesi - Almanya
Rosenthalenglish [CC BY-SA 3.0]/Wikimedia Commons

Dokuzuncu yüzyıla kadar uzanan Saint Mang Benedictine Manastırı gerçek bir manastırdı. Avrupa genelinde birçok Katolik kilisesinin Protestanlığa dönüştüğünü gören Karşı Reform Hareketi nedeniyle 1700'lerin başında Barok tarzı bir kiliseye dönüştürüldü. Kütüphanenin orijinal kitap ve el yazması koleksiyonu, Oettingen-Wallerstein prenslerinin Napolyon savaşlarından sonra manastırın kontrolünü ele geçirmesinin ardından 1800'lerin başında kaldırıldı. Bu kitaplar ve el yazmaları artık Augsburg Üniversitesi'nde bulunuyor.

2. Tianjin Binhai Library, Çin

Tianjin Binhai Library, Çin - Tianjin'deki Binhai semtinin kültür merkezinde bulunuyor.
Photo by Nolan Monaghan on Unsplash

Tianjin Binhai Kütüphanesi bu listedeki çoğu kütüphaneden çok daha yenidir. Ekim 2017'de açılan mekan, Pekin'in dışında bir kıyı metropolü olan Tianjin'deki Binhai semtinin kültür merkezinde bulunuyor. En göze çarpan özelliği, mimarlık firması MVRDV'den bir basın açıklamasına göre, 1.2 milyon kitap barındırmanın yanı sıra "merdivenlerden oturma yerine kadar her şey gibi davranan" kitap raflarıyla çevrili, merkezdeki büyük küresel bir oditoryum. Rafların hatları, kütüphaneyi dışarıdaki bir parka bağlayan iki cam cephe boyunca da akıyor.

MVRDV'nin kurucu ortağı Winy Maas yaptığı açıklamada, "Kitap rafları oturmak için harika alanlardır ve aynı zamanda üst katlara erişim sağlar" diyor. "Açı ve eğriler, okuma, yürüme, buluşma ve tartışma gibi mekanın farklı kullanımlarına ulaşmayı amaçlıyor."

3. Haeinsa Tapınağı, Güney Kore

Haeinsa Tapınağı, Güney Kore
Photo by Arian Zwegers on Flickr

Burada "Açlık Oyunları" na göz atamayacak olsanız da, Gaya Dağı'ndaki Haeinsa Tapınağı, var olan en eksiksiz Budist metinleri koleksiyonu olan Tripitaka Koreana'yı barındırması nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlendi. 13. yüzyılda 80.000'den fazla tahta bloğa oyulmuş olan metin, 6.568 ciltteki 52 milyondan fazla karakterde bilinen hiçbir hata içermiyor. Tapınağın binaları 15. yüzyılda Tripitaka'yı saklamak için inşa edildi ve UNESCO'ya göre, "bu tahta blokları korumak için kullanılan koruma tekniklerinin icat ve uygulamasında şaşırtıcı bir ustalığı ortaya koyuyor."

4. Malatesta Kütüphanesi, İtalya

Malatesta Kütüphanesi, İtalya
Photo by Luigi Selmi on Flickr

İtalya Cesena'daki Malatesta Kütüphanesi, matbaanın icadından öncesine dayanmaktadır. 15. yüzyılda inşa edilmiş, dünyanın en eski ve bozulmamış halk kütüphanesidir. Erken İtalyan rönesansına özgü geometrik bir tasarıma sahip olan iç mekan, kütüphanenin değerli 341 elle basılmış kodeks koleksiyonunun orijinal demir zincirleriyle güvence altına alındığı 58 sıra benzeri masasıyla sıra dışıdır. Okuyucunun eline gelen kitaplardan ziyade okuyucu kitaplara gider. Toplamda, 287 incunabula (1501'den önce basılmış broşür) ve 3.200 16. yüzyıl baskısı ve Papa Pius VII'nin kişisel kütüphanesi dahil olmak üzere 400.000'den fazla öğe var.

5. Strahov Kütüphanesi, Çek Cumhuriyeti

Strahov Kütüphanesi, Çek Cumhuriyeti
Photo by Hieu Vu Minh on Unsplash

Prag'ın Strahov Manastırı kütüphanesindeki Teolojik Salon (burada resmedilmiştir) 1679'da kurulmuştur ve Barok tasarımın tipik bir görüntüsü ve ihtişamının parlak bir örneği olarak hizmet vermektedir. Koleksiyon, teolojiye odaklanan 18.000 kitabın yanı sıra, kitap kategorilerini gösteren resimlerle oyulmuş ahşap oymalar ve Siard Nosecký tarafından 18. yüzyılda boyanmış inanılmaz tavan freskleri gibi birçok önemli süs detayını içeriyor.

6. Mafra Ulusal Saray Kütüphanesi, Portekiz

Mafra Ulusal Saray Kütüphanesi, Portekiz
Photo by xiquinhosilva on Flickr

Kral João V'nin emriyle 18. yüzyılda inşa edilen Barok bir başyapıt olan Portekiz'in Mafra Ulusal Sarayı'nda yer alan inanılmaz Rokoko kütüphanesi. Muhteşem alan, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar değişen 35.000'den fazla deri ciltli koleksiyona sahiptir. Yine de güzel görünümü ve harika kitaplarının ötesinde, kütüphane başka bir nedenle öne çıkıyor; kütüphanede bir yarasa kolonisinin yaşamasına izin verilir, bu da kitaba zarar veren böceklerin doğal haşere kontrolüne yol açar.

7. Joanina Kütüphanesi, Portekiz

Joanina Kütüphanesi, Portekiz
Photo by Boris Kasimov on Flickr

Yarasaların devriye gezdiği bir başka Portekiz güzelliği olan Coimbra Üniversitesi'ndeki 18. yüzyıldan kalma çarpıcı Barok Joanina Kütüphanesi, çoğunlukla tıp, coğrafya, tarih, insani çalışmalar, bilim, medeni hukuk ve kanon hukuku, felsefe ve teoloji gibi yaklaşık 250.000 cilt içerir. Böcek yiyen yarasalar, en az 200 yıldır koruma planının bir parçası ve bakıcılar, guanodan korumak için her gece mobilyayı kaplıyor (Guano, esasen penguen ya da karabatak gibi deniz kuşlarının dışkılarından oluşan bir madde. 19. yüzyılda tarımda çok popüler olan bir gübredir.).

8. Trinity College Kütüphanesi, İrlanda

Trinity College Kütüphanesi, İrlanda
Photo by seagen on Flickr

1732'de tamamlandığında, Dublin'deki Trinity College'daki kütüphane düz bir alçı tavana sahipti; ama muazzam koleksiyonu büyüdükçe, genişletmeler gerekliydi. 1860 yılında, bugünkü beşik tonozlu tavan ve üst kitaplıkların inşasına izin vermek için çatı yükseltildi. "Book of Kells" ve İrlanda'nın ulusal sembolünün türetildiği bir ortaçağ Galce arpı olan Brian Boru arpının da aralarında bulunduğu binlerce nadir ve çok eski kitap ve eser burada barındırılıyor.

9. Saint Gall Abbey Kütüphanesi, İsviçre

Saint Gall Abbey Kütüphanesi, İsviçre
[CC BY-SA 3.0]/Wikimedia Commons

Dünyanın en önemli manastır kütüphanelerinden biri olarak kabul edilen bu Barok bonanza, 8. yüzyıla kadar uzanan el yazmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphane halka açıkken, 1900'den önce basılan 160.000 kitabından herhangi biri yalnızca okuma salonunda okunabiliyor. 1983'te kütüphane UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi.

10. Codrington Kütüphanesi, İngiltere

Codrington Kütüphanesi, İngiltere
Photo by Arian Zwegers on Flickr

Oxford'daki All Souls of the Faithful Departed Koleji, 1438'de Henry VI ve Canterbury Başpiskoposu tarafından kuruldu, ancak okulun kütüphanesi en önemli bağışını 1710 yılına kadar alamadı: Christopher Codrington'un 10.000 sterlinlik mirası ve 12.000 ciltlik kişisel koleksiyonunu yapıyı yeniden inşa etti. Yeni kütüphane binaları Nicholas Hawksmoor tarafından tasarlandı ve 1752'de tamamlandı. Koleksiyon, yaklaşık üçte biri 1800'den önce basılmış olan yaklaşık 185.000 cilt barındırıyor.

11. Sainte-Genevieve Kütüphanesi, Fransa

Sainte-Genevieve Kütüphanesi, Fransa
Photo by victortsu on Flickr

Place du Pantheon, Paris'teki Sainte-Genevieve Kütüphanesi, 1843'te Henri Labrouste tarafından tasarlandı ve açıkta kalan yapısal demir çerçevenin yeni kullanımıyla dikkat çekiyor. Bu tasarımın uygulandığı ilk kamu binasıydı ve muhteşem odayı tanımlayan dış iskelet dantelli bir demir görüntüsü oluşturuyor. Kütüphane, 6. yüzyılda kurulan eski Abbeye de Sainte-Genevieve'den 2 milyondan fazla belgenin koleksiyonunu miras aldı ve Universites de Paris'e devam eden şanslı öğrenciler için ana araştırma ve referans kütüphanesi olarak hizmet ediyor.

12. George Peabody Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri

George Peabody Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri
Photo by Craig Fildes on Flickr

Maryland'deki George Peabody Kütüphanesi, hayırsever George Peabody'nin "nezaket ve misafirperverliklerini" takdir etmek için enstitüyü Baltimore vatandaşlarına adadığı Peabody Enstitüsü'nün kuruluşuna dayanır. 1878'de açılan bu büyük kütüphane, Edmund G. Lind tarafından, ilk yardımcısı Dr. Nathaniel H. Morison ile birlikte tasarlandı. Bir düğün pastası gibi dramatik bir şekilde yerden 18,5m yüksekliğe kadar yükselen beş katlı dekoratif dökme demir balkonları ile dikkat çekicidir. Kütüphane, çoğu 18. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan 300.000'den fazla kitap içerir.

13. Leipzig Üniversitesi Kütüphanesi, Almanya

Leipzig Üniversitesi Kütüphanesi, Almanya
uni-leipzig.de

Almanya'nın Liepzig kentindeki Üniversite Kütüphanesi 1542'de Rektör Caspar Borner tarafından başlatıldı ve birkaç bin parça içeriyordu; mevcut koleksiyonda yaklaşık 5 milyon cilt, 5.2 milyon medya birimi ve 7.200 güncel süreli yayına ek olarak önemli miktarda özel koleksiyon bulunmaktadır. 1891'de kütüphane, zarif bir neo-Rönesans tasarımı olan mevcut binasına taşındı. Bina, II. Dünya Savaşı'nda neredeyse yıkıldı; sekiz yıllık genişleme ve yenileme çalışmalarının ardından 2002'de yeniden açıldığında nihayet eski ihtişamına geri döndü.

14. New South Wales Eyalet Kütüphanesi, Avustralya

State Library of New South Wales, Avustralya
Photo by Lawrence Wang on Flickr

New South Wales Eyalet Kütüphanesi (NSW), Avustralya'daki en eski kütüphanedir. 1869'da NSW hükümeti, bölgedeki ilk gerçek halk kütüphanesi olan Sidney Özgür Halk Kütüphanesi'ni oluşturmak için 1926 Avustralya Abonelik Kitaplığını satın aldı; daha sonra Devlet Kütüphanesi oldu. Belki de kütüphanenin en ünlü kısmı 1910'da tamamlanan Mitchell Kanadı'dır. Kitaplarını kütüphaneye miras olarak bırakan David Scott Mitchell'in adını taşıyan koleksiyon, James Cook'un orijinal dergilerini içermektedir. Kütüphane şu anda 2 milyon kitap ve 1 milyondan fazla fotoğraf dahil olmak üzere 5 milyondan fazla öğe içeriyor.

15. New York Halk Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri

New York Halk Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri
Photo by Thomas Hawk on Flickr

New York City'nin Fifth Avenue'daki 1911 Beaux-Arts ana şubesi kütüphanesi, şehrin en güzel binalarından biri olabilir ve ortaçağ el yazmaları, eski Japon parşömenleri ve çağdaş eserler dahil olmak üzere 15 milyon öğeden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Görkemli iç mekandaki bireysel koleksiyonlar ve daha küçük kütüphaneler için birçok inanılmaz oda arasında, Rose Ana Okuma Odası göze çarpmaktadır. Mağara oda, iki şehir bloğu uzunluğundadır ve uzun meşe masaları süsleyen avizeler ve lambalarla aydınlatılır. 15,8m yukarıdaki tavan, gökyüzünün canlı duvar resimleriyle dekore edilmiştir; bulutlarda kaybolmak için mükemmel bir yer.

16. Stockholm Halk Kütüphanesi, İsveç

Stockholm Halk Kütüphanesi, İsveç
Photo by Wojtek Gurak on Flickr

İsveçli mimar Gunnar Asplund tarafından 1922'de tasarlanan ve 1928'de tamamlanan Stockholm Halk Kütüphanesi, şehrin en önemli yapılarından biridir ve benzersiz bir silindirik salon sağlayan görkemli bir kubbeyle kaplıdır. Modern işlevsel tasarımın bu anıtı, 2 milyondan fazla basılı cilde ve 2,4 milyon ses kasetine, CD'ye ve sesli kitaba ev sahipliği yapmaktadır.

17. Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri

Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri
Photo by Lauren Manning on Flickr

Yale Üniversitesi'ndeki Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi, tamamen nadir kitaplara ve el yazmalarına ayrılmış dünyanın en büyük kütüphanelerinden biridir. Gordon Bunshaft ve üretken modernist firma Skidmore, Owings ve Merrill tarafından tasarlanan, Vermont mermeri, granit, bronz ve camdan oluşan çarpıcı bina 1963'te tamamlandı. Birçok hazinesi arasından Gutenberg İncil ve Audubon's Birds of America kalıcı sergide yer alıyor.

18. Liyuan Kütüphanesi, Çin

Liyuan Kütüphanesi, Çin
Photo by eager on Flickr

Süslü, üst düzey kütüphanelerin sunduğu tüm güzelliğe rağmen, grubun sessiz küçük kardeşlerini sevmemek zor olsa gerek. Örnek: Pekin'in iki saat kuzeyindeki küçük Huairou köyünde bulunan Liyuan Kütüphanesi. Li Xiaodong tarafından tasarlanan cam dış kabuk, onu çevreleyen doğayla daha iyi uyum sağlamak için yerel kaynaklı çubuklarla kaplanmıştır; içeride, kademeli kutular, koltuklar ve platformlar kitapları barındırır ve sessizce düşünmek için alanlar sağlar.

19. Aberdeen Üniversitesi Yeni Kütüphanesi, İskoçya

Aberdeen Üniversitesi Yeni Kütüphanesi, İskoçya
Photo by Artur Salisz on Flickr

Aberdeen Üniversitesi 1495 yılında kurulmuş olmasına rağmen, yeni kütüphanesi 21. yüzyılda sağlam bir şekilde kök salmıştır. Kütüphanenin minimalist dış cephesi, spiral bir atriyumu ortaya çıkarmak için açılır; binanın sekiz katını birbirine bağlayan dinamik bir girdap. Çarpıcı modern tasarım, Schmidt Hammer Lassen Architects'in eseridir; 1965'te eski kütüphanenin yerini almak üzere yapıldı. Uzay çağı tesisi, 1.200 okuma alanı, arşiv, tarihi koleksiyon ve nadir kitaplar için bir oda ile 14.000 öğrenciyi barındırıyor. Bina aynı zamanda en yüksek sürdürülebilir standartları karşılayacak şekilde tasarlanmış ve BREEAM Excellent sertifikasına sahiptir.

20. Tama Sanat Üniversitesi Kütüphanesi, Japonya

Tama Sanat Üniversitesi Kütüphanesi, Japonya
Photo by Marco Capitanio on Flickr

Ödüllü Japon mimar Ito Toyo tarafından tasarlanan Japonya'daki Tama Sanat Üniversitesi'ndeki Hachioji Kütüphanesi mükemmel bir tasarım çalışmasıdır. 2007 yılında tamamlanan bina, betonarme kemerler ve camdan inşa edilmiş olup, dış mekandaki yuvarlanma konturlarının içerideki baştan çıkarıcı alanla birleşmesine izin vermektedir. Kütüphanenin ikinci katı, 100.000'den fazla kitabın bulunduğu açık erişimli yığınlar sunar; koleksiyonda 77.000'den fazla Japon kitabı, 47.000 yabancı kitap ve 1.500 süreli yayın bulunuyor ve sanat, tasarım ve mimariye vurgu yapıyor.

21. Başakşehir Millet Kıraathanesi

Başakşehir Millet Kıraathanesi
basaksehirmilletkiraathanesi.com

Başakşehir Millet Kıraathanesi, 14 Mart 2019’da resmi açılışı yapılarak aktif bir şekilde hizmet vermeye başlamıştır. Üç bin metrekarelik alana kurulan kıraathane içerisinde 75 bin kitabın yer aldığı okuma salonunun yanı sıra kafe, restoran, dijital kütüphane, mescit, 50 kişilik seminer salonu ve sergi salonu yer alıyor. Kıraathane içinde gençler için hazırlanmış fuaye ve amfi tiyatro alanı da var.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!