Ogznet.com
Seyahati Bir Maceraya Dönüştüren Dünyanın En İzole 11 Destinasyonu Paylaş:

Seyahati Bir Maceraya Dönüştüren Dünyanın En İzole 11 Destinasyonu

Seyahati Bir Maceraya Dönüştüren Dünyanın En İzole 11 Destinasyonu

Seyahati Bir Maceraya Dönüştüren En İzole Destinasyonlar

Dünyada öyle yerler var ki bu yerlere gitmek bile çok zor ve oldukça izole yerlerdir. Ulaşılması zor bu destinasyonlar sosyal mesafe için de mükemmeldir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

İzolasyon, hoşumuza gitse de gitmese de yeni moda bir kelimedir. Ancak çoğumuz için yeni bir yaklaşım olsa bile, dünyanın bazı yerlerinde izolasyon eski normaldir. Aşağıdaki destinasyonlar seyahati bir maceraya dönüştürerek erişimi zorlaştırıyor ve nihayet oraya vardığınızda çok daha fazla ödüllendirici hale getiriyor. Gelecekteki maceralar için bu izole noktaları aklınızda bulundurun.

Cape York, Avustralya

Cape York, Avustralya
Image by Stefan Schüler from Pixabay

Hangi yönden bakarsanız bakın, Avustralya'nın kendisi dünyanın öbür ucunda görünüyor. Bu muhteşem izolasyon, Avustralya'ya eşsiz flora ve fauna, kültür ve görünüm kazandırmıştır. Ancak Avustralya'da bile, kıtanın kuzeydoğu köşesine yapışan Cape York gibi daha da izole yerler var. Cairns'den 14 saatlik bir yolculukta asfalt ve toprak yol kombinasyonuyla ulaşılan bir 4 çeker ve buraya gelmek için çok sabırlı olmanız gerekecek. Bu noktayı yılda en fazla 60.000 kişi, biraz tuzlu su timsahı ve ufuktaki tuhaf yolcu gemisiyle paylaşacaksınız, ancak biraz düzensiz Wi-Fi bağlantıları nedeniyle Instagram üzerinde online olanların sayısı çok az.

Butan (Bhutan Krallığı)

Butan (Bhutan Krallığı)
Photo by Ameya Sawant on Unsplash

Butan haritada çok izole görünmeyebilir, ancak kitle turizmini uzak tutmak için aktif olarak çalışıyor. Sadece iki havayolunun uçuşları, zorunlu tur rehberi rezervasyonları ve günde yaklaşık $250'lık minimum paket harcaması ve çoğu ülkeden önceden rezerve edilmiş vizelerin gerekliliği ile, spontane veya düşük bütçeli bir seyahat diye bir şey yoktur. Bununla birlikte Brüt Mutluluk Endeksi'ne sahip olan ve vatandaşlarını mutlu etmek için hevesle çalışan ülke, son yıllarda biraz daha açıldı ve ziyaretçilerini ağırlıyor. Hiç şüphe yok ki, bu yaklaşım işe yarıyor, bozulmamış, çarpıcı manzaralar ve dış etkenlerle zar zor bozulmuş geleneklere sahip bir kültürle sonuçlanıyor.

Paskalya Adası, Şili

Paskalya Adası, Şili
Image by María Victoria Alister from Pixabay

Rapa Nui veya Paskalya Adası, Pasifik Okyanusu'nda bir yerde mahsur kalmış hiçliğin ortasında yer alııyor. Oraya gitmenin iki yolu var: Santiago, Şili'den beş buçuk saatlik bir uçuş veya Tahiti'den beş saatlik bir uçuş. Başkent Hanga Roa, Rapa Nui’nin 5.500 sakininin çoğu kasabada veya yakınında yaşasa da küçüktür. İzolasyonuna rağmen, tarihle, vahşi atlarla ve şaşırtıcı derecede harika restoranlarla dolu bu sevimli nokta, hala yıllık yaklaşık 100.000 ziyaretçi çekmektedir.

Milford Pisti, Yeni Zelanda

Milford Pisti, Yeni Zelanda
Photo by Mac Gaither on Unsplash

Bir zamanlar Dünyanın En Güzel Yürüyüşü olarak tanımlanan Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki bu dört günlük yürüyüş, ziyaretçileri fiyortlar, dağlar, buzullar, şelaleler, göller ve her virajın etrafındaki olağanüstü manzaralarla ülkenin en dramatik manzaralarından bazılarına götürür. Parkur uzak ve en iyi zamanlarda izole edilmiş durumda, sadece dünya haritası üzerindeki konumu nedeniyle, önceden rezervasyon yaptırması gereken bağımsız yürüyüşçüler için sınırlı sayıda bilet mevcut. Birçoğu bu destinasyonun çok popüler hale geldiğini söylese de, her yıl sadece yaklaşık 14.000 kişi onu tamamlıyor.

Sokotra Adası, Yemen

Sokotra Adası, Yemen
Image by Rod Waddington from flickr.com

3600 km2 büyüklüğündeki bu ada, Aden Körfezi'ndeki Sokotra Takımadalarının en büyüğüdür. Siyasi olarak Yemen’in bir parçası olan adalar coğrafi olarak Afrika’nın bir parçası ve Somali’nin ucunda yer alıyor. Çeşitli etnik gruplardan, ancak çoğu Soqotris'ten oluşan tahmini 50.000 kişilik bir nüfusa sahip olan adanın izolasyonu, en önemlisi yüzlerce yıllık gerçeküstü Ejderhanın Kanı Ağaçları olmak üzere 700 endemik flora ve fauna türüne neden oldu. Biyoçeşitlilik o kadar belirgindir ki, yalnızca Galapagos Adaları gibi yerlere benzetilir ve adanın tamamı UNESCO tarafından listelenmiştir. Sokotra'nın Yemen'de devam eden savaşta hiçbir rolü olmamasına rağmen, tek uçuş Yemen'den veya Kahire, Mısır'dan geldiğinden, çatışma, adayı bağımsız olarak ziyaret etmeyi zorlaştırıyor.

Siwa Oasis, Mısır

Siwa Oasis, Mısır
Photo by Flo P on Unsplash

Her yönde yüzlerce km kuma sahip olduğunuzda, kesinlikle uzak ve izole bir yerde bulunuyorsunuz denilebilirsiniz. Sahra Çölü'nün batı Mısır kesiminde, Libya sınırından sadece 48 küsur km uzakta bulunan Siwa Vahası, yemyeşil palmiye bahçeleri, eski kaleler, develer, karavanlar ve hatta Yunan tapınaklarıyla tamamlanmış, mükemmel bir görüntü noktasıdır. Çölde 10 km uzunluğundaki yaşam alanı, yaklaşık 200 kaynakla besleniyor ve çoğu Berberi sakinleri olan yaklaşık 25.000'lik bir nüfusu barındırıyor. Yaklaşık 2.500 yaşında olan bu, bir zamanlar Büyük İskender'in danışmak için yolundan çıktığı bir kehanet makamıydı. Kahire'den tren veya otobüsle seyahat etmek için bir gün ayırarak daha hızlı da olsa onun izinden gidebilirsiniz.

Coober Pedy, Avustralya

Coober Pedy, Avustralya
Photo by Seven Roadtrips on Unsplash

Adelaide'nin 850 km kuzeyinde, Alice Springs'ten 595 km uzakta, görünürde zar zor bir ağaç ve 47 derece gibi kaydedilmiş bir yüksek sıcaklıkta, kabaca 3.000 sakininin yarısının burada olması şaşırtıcı olmayabilir. Güney Avustralya Taşra yerleşimi yeraltında yaşıyor. Mesafe, doğa ve tesislerle izole edilen Coober Pedy, esas olarak parlak şeylerle ilgilenen insanları çekiyor. Sadece bir asır önce kurulan kasabanın tek bir nedeni var: opal. Dünyadaki opallerin yüzde yetmişi bu küçük maden yerleşimine bağlanabilir, burada maden arayıcıları, onu zengin etmeyi umarak nispeten yumuşak kayayı kazarlar. Issız görünümüne rağmen, bir banka, bazı (opal) dükkanlar ve ziyaretçilerin yeraltında kalabileceği bir otel var.

Tórshavn, Faroe Adaları

Tórshavn, Faroe Adaları
Photo by dan magatti on Unsplash

İzlanda, Norveç ve İskoçya'dan kabaca eşit uzaklıkta bulunan Faroe Adaları, Kuzey Atlantik Okyanusu'nun yukarısında, herhangi bir yerden çok uzaktadır. Eskiden Keltler ve Vikinglerin yaşadığı adalar bugün Danimarka'ya aittir, ancak kendi kendini yönetmektedir. Birçok volkanik ada ve adacıktan 17'sinde (veya kime sorduğunuza bağlı olarak 18'i) iskân edilmiş ve feribotlar, yol tünelleri, geçitler veya köprülerle birbirine bağlanmıştır. Yaklaşık 50.000 nüfusa sahiptir ve adam başı koyun sayısı ikidir. Vahşi, doğal güzellikler ve soğuk iklim (ortalama yaz sıcaklıkları sadece 12 derece civarındadır), Thor'un Limanı anlamına gelen küçük başkent Tórshavn'ın pitoresk ve çok renkli güzelliği ile dengelenmektedir.

Utqiagvik, Alaska, ABD

Utqiagvik, Alaska, ABD
Photo by Deborah Schildt on Unsplash

Arktik Okyanusu'na uzanan küçük bir yarımada olan Alaska'nın en kuzey noktasını bulun ve eski adıyla Barrow olarak bilinen Utqiagvik'in yerleşimini görebilirsiniz. Kuzey Kutup Dairesi'nin 515 km kuzeyinde, ABD'nin en kuzeyindeki şehirdir. Şu anda 4.500 nüfusu ile, 1.500 yıldan fazla bir süredir yerel Inuit nüfusunun yaşadığı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski kasaba veya yerleşim yeri olduğu bildiriliyor. Yabancılar ona ulaşmakta zorlanabilirler. Kasabayı Alaska'nın geri kalanına bağlayan en yakın yol yaklaşık 320 km uzakta bitiyor. Tek erişim uçak veya ara sıra yolcu gemisidir.

Crescent Gölü, Çin

Crescent Gölü, Çin
Photo by Stan Y on Unsplash

Crescent Gölü, Gobi Çölü'nün ortasında bir vahadır ve yüzyıllar önce ona rastlayan gezginlerin raporlarına göre, gerçek bir serap gibi görünmüş olmalı. Göl hâlâ çölün ortasında ve Moğolistan, Kırgızistan, Çin ve Butan tarafından kuşatılmış dünya haritasındaki devasa boş noktanın hemen hemen ortasında. Ancak pastoral göl, yüksek kum tepeleriyle çevrilidir ve Batı Çin'deki gerçek antik Dunhuang kentine sadece 6,5 km uzaklıktadır. 2000 yıldan fazla bir süredir tanınan göl, çöl kumları tarafından fethedilmeye yakındı, ancak yerel yönetim 2006 yılında onu kurtarmaya karar verdi.

Tristan da Cunha, Britanya Denizaşırı Bölgesi

Tristan da Cunha, Britanya Denizaşırı Bölgesi
Image by Robert Wilson from Pixabay

Tristan da Cunha, gezegendeki en ıssız takımadadır. O kadar uzak ki, Britanya Denizaşırı Bölgesini oluşturan diğer adalar, Saint Helena ve Yükseliş bile şok edici bir şekilde ondan uzak. Napolyon Bonapart'ın meşhur sürgün edildiği Saint Helena, ondan 2436 km ve Yükseliş 3235 km uzaklıkta. En yakın kıta anakara ülkeleri Afrika'da Güney Afrika (3310 km uzaklıkta) ve Namibya (3329 km uzaklıkta) ve Güney Amerika'da Uruguay (3965 km uzakta) ve Arjantin (4450 km uzakta). Toplam 250 nüfusu olan vahşi, volkanik bir ada olan Tristan'ın havaalanı yoktur ve yalnızca önceden onay gerektiren altı günlük bir yolculukla gemi ile ulaşılabilir. Tek hedefleri dünyanın en ücra adasını yapılacaklar listesinden çıkarmak olanlar için bile zorlu bir iş.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!