Dünyanın En Ünlü Hackerları

Dünyanın En Ünlü Hackerları

Bütün hackerlar kötü değil. İyi olanlar “beyaz şapkalı korsanlar” olarak adlandırılır ve bilgisayar güvenliğini artırmak için hack kullanır. Sadece eğleniyor olanlar “gri şapkalı korsanlar” olarak adlandırılıyor. Ama ya diğer tür! Onlar “siyah şapkalı korsanlar” olarak adlandırılıyorlar.  Ve işte tarihin en ünlü bilgisayar korsanları.

1. Kevin Mitnick

ABD Adalet Bakanlığı ona “ABD tarihinde en çok aranan bilgisayar suçlusu” adını vermiştir. Kevin Mitnick'in hikayesi o kadar vahşi ki, Track Down adı verilen bir filmin bile hikayesi oldu.

Ne yaptı? 
Digital Equipment Corporation'ın ağını hacklediği için bir yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra, üç yıllık denetimli serbestlik ile bırakılmasına izin verildi. Ancak, bu sürenin sonuna doğru, kaçtı ve ulusal savunma uyarı sistemini ihlal ve kurumsal sırlarını çalmak dahil 2.5 yıllık hack girişimi oldu.

Şimdi nerede? 
Mitnick sonunda beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ve mahkum edildi. O yıl tam olarak hizmet verdikten sonra, bilgisayar güvenliği için bir danışman ve halka açık konuşmacı oldu. Artık Mitnick Security Consulting, LLC'yi yönetiyor.

2. Jonathan James

“c0mrade” olarak bilinen Jonathan James'in hikayesi trajiktir. Genç yaşta hack yapmaya başlamış, birkaç ticari ve hükümet ağına girmeyi başarmış ve bunun sonunda hapse gönderilmişti.

Ne yaptı? 
James nihayetinde NASA'nın ağına saldırdı ve Uluslararası Uzay İstasyonunun nasıl çalıştığını öğrenmek için yeterli kaynak kodu indirdi. NASA, şebekeyi üç hafta boyunca kapatmak zorunda kaldı.

Şimdi nerede? 
2007 yılında birçok yüksek profilli şirket, çok sayıda kötü niyetli ağ saldırısına kurban gitti. James herhangi bir katılımı reddetmiş olsa da, şüpheli ve araştırılmıştı. 2008'de, James, işlemediği suçlardan mahkum olacağını düşünerek intihar etti.

3. Albert Gonzalez

Albert Gonzalez, ShadowCrew adında bir hacker grubunun lideri olarak başladı. Kredi kartı numaralarının çalınmasına ve satılmasına ek olarak, ShadowCrew ayrıca kimlik hırsızlığı suçları için sahte pasaportlar, sağlık sigortası kartları ve doğum sertifikaları üretmiştir.

Ne yaptı? 
Albert Gonzalez, iki yıl boyunca 170 milyondan fazla kredi kartı ve ATM kartı numarası topladığında, internette şöhret yolculuğuna çıktı. Daha sonra tüm kayıtlı kredi kartı numaralarını çalmak için TJX Şirketleri ve Heartland Ödeme Sistemleri veritabanlarına girmiştir.

Şimdi nerede?
Gonzalez 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 2025 yılında serbest bırakılması planlanıyor.

4. Kevin Poulsen

“Dark Dante” olarak da bilinen Kevin Poulsen, 15 yıllık ününü telefon sistemleri hakkındaki bilgisini kullanarak kazandı. Bir noktada, bir radyo istasyonunun telefon hattını hackledi ve kendisini bir Porsche kazanan talihli olarak sisteme ekledi.

Ne yaptı? 
Poulsen federal sistemlere girdiğinde ve telefon bilgisini çaldığında FBI'ın listesine girdi. Daha sonra bir süpermarkette yakalandı ve 51 ay hapse mahkum edildi ve 56.000 dolarlık bir iadeye mahkum edildi.

Şimdi nerede?
Poulsen 1995 yılında hapisten çıktıktan sonra yolunu değiştirdi. Gazeteci olarak çalışmaya başladı ve şimdi Wired için katkıda bulunan bir editör. 2006 yılında, yasa uygulayıcısına MySpace üzerinde 744 seks suçlusu tespit etmeye bile yardım etti.

5. Gary McKinnon

İnternette “Yalnız” olarak bilinen Gary McKinnon, tüm zamanların en büyük askeri bilgisayar hack işini koordine ettiği iddia edildi.

Ne yaptı? 
Şubat 2001'den Mart 2002'ye kadar 13 aylık bir süre zarfında McKinnon, ABD Silahlı Kuvvetleri ve NASA'ya ait 97 bilgisayara yasadışı olarak erişti. Sadece serbest enerji ve UFO kapsamı hakkında bilgi aradığını iddia etti, ancak ABD makamlarına göre bir dizi kritik dosyayı sildi ve 300'den fazla bilgisayarı devre dışı bırakarak $700.000'lık zararla sonuçlandı.

Şimdi nerede?
İskoç kökenli olması ve Birleşik Krallık'ın dışında faaliyet gösteren McKinnon, iadeyle karşı karşıya kaldığı 2005 yılına kadar Amerikan hükümetini atlatmayı başardı. Bir dizi temyizden sonra, Theresa Mayer'in “ağır hasta” olduğu gerekçesiyle iadesini engelledi ve iadenin “insan haklarıyla bağdaşmaz” olacağını söyledi.

6. Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris, bilgisayar bilimi bilgisini Bell Labs ve daha sonra NSA'da bilgisayar bilimcisi olan Robert Morris'den aldı. Morris, dünyanın ilk bilinen bilgisayar solucanının yaratıcısı olarak kabul edilmektedir.

Ne yaptı? 
1988'de, Cornell Üniversitesi'nde öğrenciyken Morris Solucanını yarattı. Programın internet büyüklüğünü ölçmek için tasarlanmış, ancak bir kusur vardı: bilgisayarlar, birden çok kez enfekte olabilir ve her enfeksiyon, bilgisayarın daha da yavaşlamasına neden olur. 6000'den fazla bilgisayarı kullanılamaz hale getirdi.

Şimdi nerede?
1989 yılında, Robert Tappan Morris'in Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Suistimal Yasası'nı ihlal ettiği belirtildi. Üç yıl süren şartlı tahliye, 400 saat toplumsal hizmet ve 10.050 dolar cezaya çarptırıldı. Sonunda Y Combinator'u kurdu ve şu anda Massachusetts Institute of Technology'de bir profesör.

7. Loyd Blankenship

Hacker çevrelerinde “Mentor” olarak bilinen Loyd Blankenship, 1970'lerden beri aktif bir hackerdı. Geçmişte, özellikle de Legion of Doom (LOD) gibi birtakım bilgisayar gruplarının üyesiydi.

Ne yaptı? 
Blankenship, 1986'da tutuklandıktan sonra yazdığı “Mentor'un Son Sözleri” (aynı zamanda “Bir Hacker ve Hacker Manifestosu” olarak da bilinir) adlı bir makaleyi yazdı. Bu makale, hack kültürü için bir tür köşe taşı olarak görüldü.

Şimdi nerede?
Blankenship, GURPS Cyberpunk üzerinde çalışmak için 1989'da Steve Jackson Games tarafından işe alındı. ABD Gizli Servisi 1990 yılında evine baskın düzenledi ve oyunun kural kitabına el koydu ve “bilgisayar suçları için el kitabı” diyordu. O zamandan beri bilgisayar korsanlıklarından vazgeçmiş ve şu anda McAfee'de ürün araştırması ve tasarımının başı.

8. Julian Assange

Julian Assange, 16 yaşında “Mendax” adı altında hack yapmaya başladı. Dört yıl boyunca, Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank ve Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere çeşitli hükümet, şirket ve eğitim ağlarına girdi.

Ne yaptı? 
Assange 2006'da WikiLeaks'i, anonim kaynaklardan haber sızıntıları ve gizli belgeler yayınlamak için bir platform olarak sürdürdü. ABD, Assange'a karşı, 1917 tarihli Casusluk Yasası uyarınca kendisini suçlamak için 2010 yılında bir soruşturma başlattı.

Şimdi nerede?
Assange, şu anda Ekvador vatandaşıdır ve Birleşik Devletlere iadesinden korkarak Londra'daki Ekvador büyükelçiliğine yerleştirilmiştir.

9. Guccifer 2.0

Guccifer 2.0 kimdir? Kimse kesin olarak bilmiyor. Bir kişi veya bir kişi olarak maskelenen bir grup olabilir. Bu isim, genellikle ABD hükümet yetkililerini ve diğerlerinin siyasi önemini hedef alan bir Romen hacker'ına (“Guccifer” olarak bilinir) benzer.

Onlar ne yaptı? 
2016 ABD Başkanlık Seçimi sırasında, Demokratik Ulusal Konvansiyonun ağı saldırıya uğradı. WikiLeaks ve başka yerlerde binlerce belge sızdırıldı. Birçoğu Guccifer 2.0'ın Rus istihbaratı için bir örtü olduğuna inanıyor, ancak Vice ile yapılan bir röportajda, Guccifer 2.0 onun Romanya'lı olduğunu ve Rus olmadığını iddia etti.

Şimdi nerede?
Guccifer 2.0, 2016 ABD Başkanlık Seçimlerinden hemen önce ortadan kayboldu, daha sonra Ocak 2017'de Rus istihbaratıyla hiçbir bağı olmadığını iddia etmek için yeniden ortaya çıktı.

10. Anonymous

Anonymous tüm zamanların en tanınmış “hacker'ı” ve aynı zamanda en neşesizi olabilir. Anonymous tek bir kişi değil, gerçek bir üyelik ya da hiyerarşi olmayan ademi merkeziyetçi bir hacker grubu. Anonymous adına herkes hareket edebilir.

Onlar ne yaptı? 
2003'teki ilk çıkışlarından bu yana, Anonymous, Amazon, PayPal, Sony, Westboro Baptist Kilisesi, Scientology Kilisesi , karanlık webin parçaları ve Avustralya, Hindistan, Suriye hükümetleri, Amerika Birleşik Devletleri ve onlarca diğerleri de dahil olmak üzere birçok dikkate değer hedefe saldırmaktan dolayı itibar kazanmıştır . .

Şimdi neredeler?
Anonymous, hacktivizmini bu güne kadar sürdürüyor. 2011'den beri, iki bağlantılı bilgisayar grubu Anonymous: LulzSec ve AntiSec'ten doğmuştur.

Günümüzün Hacker'larına Karşı Güvenli Kalmak

Hacker Nasıl Olunur? Rehber Siteler
İlginizi Çekebilir

Hacker Nasıl Olunur? Rehber Siteler

Windows, Linux, ve OS X için En İyi Hack Araçları 2018
İlginizi Çekebilir

Windows, Linux, ve OS X için En İyi Hack Araçları 2018

Yukarıdakilerden birine benzeyen bir hacker tarafından hayatınızın mahvedileceğinden korkuyorsanız, endişelenmeyin. Büyük kurum ve kuruluşlardan sonra daha küçük hedeflerle uğraşmamayı tercih ediyorlar. Ama başka bir korsanın dikkatini çekebilirsiniz: kişisel verilerinizi kendi kazançları için çalmak isteyen biri. Kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak için güvenlik yazılımı kullandığınızdan emin olun  ve çevrimiçi hesaplarınız saldırıya uğradığında ne yapacağınızı öğrenin.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile