Dünyanın Her Yerinden İlginç Tasarımlar

Dünyanın Her Yerinden İlginç Tasarımlar

Dünyanın her yerinden mimari deha tasarımlar listesi. Mimarların yada belki yapan ustaların bazı karmaşık durumlara nasıl çözüm bulduklarına dair 14 örnek tasarım göstereceğiz.

Bazen inşaatçıların geçmişte yaptığı binalara bakarken mantıklı düşünüp düşünmediklerini anlamak zor. İlk bakışta bir anlam ifade tasarımsal detay çözümleri. Bazen her garip mimari tasarımın ardında gerçek bir fikir var ve bu garip şeylerin bazıları faydalı bile duruyor.

1. 20. yüzyılın başlarında Avrupa'da “Mikrodalga fırın”

20. yüzyılın başlarında Avrupa'da “Mikrodalga fırın”

Çift kullanımlı radyatörler, 20. yüzyılın başlarında Avrupa'da popülerdi. Bu radyatörler insanların yiyecekleri ısıtmasını ve ayakkabılarını kurutmasını sağlardı. Bugün, bu 'bölmeler' neredeyse hiçbir yerde kullanılmıyor, çünkü daha modern teknolojiler hayatlarımıza girdi.

2. “Khrushchev'in buzdolabı” SSCB

“Khrushchev'in buzdolabı” SSCB

60'larda inşa edilen Rus evlerinde mevsimlik bir buzdolabı olurdu. Evlerin kalın duvarları, kış mevsiminde evde bozulabilecek gıda maddelerini korumak için özel bir niş tasarlamalarına imkan veriyordu.

3. Duvarla Kapanmış Pencereler, Büyük Britanya

Kapanmış Pencereler, Büyük Britanya

Büyük Britanya'nın eski binalarındaki duvarla kapanmış pencereler, saçma kanunların bir kültürü nasıl etkilediğinin güzel bir örneği. 17. yüzyılda, İngilizler ve İskoçlar evlerinde sahip oldukları pencere sayısı için vergi öderlerdi. O zamanlar, sadece zengin insanlar tüm pencerelerinin cam olmasını sağlayabiliyorlardı. Modern zamanlarda yatlara ve özel jetlere sahip olmakla karşılaştırılabilir. Bunların hepsi gerçekti çünkü cam üretimi oldukça pahalı ve zordu.

İnsanlar vergiyi ödemek istemiyorlarsa, pencereleri tuğla ile kapatmak zorundaydılar. Yoksul insanlar ise, hiç bir pencereye sahip değildi ve nesiller boyu tamamen karanlıkta yaşamak zorunda kaldılar.

4. Anka Kuşu, Stockholm (İsveç)

Stockholm'ün tarihi merkezinde, bazı binaların kapılarına asılı bir Anka kuşunun sembolü var. Bu madalyon, 18. yüzyılda bir servete mal oluyordu. Eski şehirdeki evler birbirine çok yakın inşa edildiği için bu uygulama başladı, yangın çıktığında tüm bloğu ve hatta bölgeyi yok etme potansiyeli vardı. İtfaiyeciler bir yerde yangın çıktığında önce yol boyunca bu özel madalyon olan evleri söndürürken, fakir insanların evleri daha sonraya bırakılırdı.

Anka kuşuyla yapılan madalyon yangın sigortası gibiydi. Ve işte İsveç halkının tutarlılığı ile ilgili ilginç bir gerçek - bu madalyonları o zamanlarda satan yangın sigortası şirketi bugün hala iş başında.

5. Kanalizasyon, Wiesbaden (Almanya)

Almanya'nın Wiesbaden kentindeki bu kuyu kapağı, Yıldız Savaşları'ndan 'Millennium Falcon' uzay gemisini andırıyor. Gerçekte, Salzbach kanalının zindanına giriş kapısı. Başlangıçta, bu yapı bir kanal görevi gördü, ancak şimdi geziler için kullanılıyor.

6. Barlara Girilen Kapılar, Western United States

Vahşi Batı'da saygın bir salonun özelliği her iki tarafa da serbestçe açılabilen menteşeli bir kapıdır. İlk bakışta, tamamen pratik bir yapı gibi görünebilir. Ancak, bu kapının böyle olmasının birkaç amacı vardır.

En belirgin olanı havalandırmadır. İkincisi ise doğal perde, batı kasabalarının dindar sakinlerinin bakışlarını salonun içindeki görüntüden korumaktı. Aynı zamanda, bar müdavimleri içerideki ışığı uzaktan görebiliyordu ve barın açık olduğunu anlıyordu. Üçüncü nedenin daha ticari bir anlamı var, “yarasa kanadı” adı verilen kapıların şekli, salonları bir işaret olmadan bile tanınabilir hale getirdi.

7. Çöp Oluğu, eski SSCB

İnsanlık mucizevi bir fikri nasıl kabusa çevirir? Çok basit - bir çöp oluğu oluşturun. Anında atık imha cihazı ilk kez 1938'de Vladivostok'taki bir ev için tasarlandı . İlk önce, oluk çıkışları dairelerin içine yerleştirildi, ancak daha sonra sıhhi amaçlarla apartman bloğunun her katında merkezi bir konuma taşındılar. Ancak, bu da yardımcı olmadı. Bugün apartman sakinleri, yönetimlerinden yarattıkları sağlıksız koşullar nedeniyle kapalı atık kanallarını kaynaklamalarını istiyor.

8. Pencere pervazlarının olmaması, Karadağ ve Bulgaristan

Bulgaristan ve Karadağ'daki odaların içinde pencere pervazları inşa etmek alışılmış bir şey değil. Alışık olmayan insanlar için pratik olmayabilir, ancak hepsi Bulgaristan ve Karadağ'daki evlerin duvarları yüzünden. İklim nedeniyle zayıflar ve aslında bir pencere için yer kalmaz. Ek olarak, Karadağlı dilinde “pencere kenarı” kelimesi bile yoktur.

9. Banyo ve Mutfak Arasında Bir Pencere, SSCB

Banyo ve mutfak arasındaki pencere, Khrushchev evinin bir tasarım özelliğidir. Bu evlerde yaşayan insanlar, neden böyle tasarıma ihtiyaç duyulduğunu nesiller boyu merak ettiler. Her şeyden önce, bu pencere görsel olarak alanı genişletiyor - bir panel evde standart bir banyo oldukça küçük. İkinci sebep, bu pencerenin ekstra ışık sağlamasıdır. Bu mimari çözüm artık yeni evlerde kullanılmamaktadır.

10. Çek-aç Lamba Anahtarları, Büyük Britanya

Eski İngiliz evlerinde bulunan banyolarda hala ışıklı anahtarlar var. Çünkü nem ve elektrik tehlikeli bir buluşmaya neden olur ve güvenlik nedenleriyle halen kullanılmaktadırlar. Banyolarda standart ışık anahtarları kullanılmamıştır, çünkü insanlar elektrik çarpması tehlikesi olabileceğinden korkuyorlardı. Bu anahtar banyoların hemen dışına yerleştirilmiş olabilirdi, ancak İngilizler bu şekilde çözmeye karar verdiler ve şimdi bu anahtarlar İngiliz evlerinin olağanüstü bir özelliği.

11. Süt Kapıları, ABD ve İngiltere

Modern dünyada süt almak bizim için sorun değil - mağazalarda çok çeşitli süt ürünleri var. Ancak, 20. yüzyılın ortasına kadar sütçüler sütümüzü verirdi. Ve bazı evlerin duvarları bu küçük süt kapılarıyla bunu sağlardı. Sütçüler bu kapıyı açar ve duvarların arasından bir süt şişesi bırakırlardı.

12. Cadı Pencereleri, Vermont

Köşegen pencereler Vermont'un eski evlerinin bir özelliğidir. Ama neden onlara “cadı” penceresi deniyor? Eski bir efsane, bilinmeyen sebeplerden dolayı cadıların uçan süpürgelerin üstündeki diyagonal pencerelere giremediğini söylüyor .

Ancak, daha gerçekçi bir açıklama da var - tavan arasında normal bir pencerenin nereye kurulacağını bulmak zor. Bu yüzden, pencereleri 45º döndürerek bir çıkış yolu bulmak zorunda kaldılar. Tavan arasında bulunan pencereler daha iyi aydınlatma ve çok ihtiyaç duyulan havalandırma sağlar.

13. Kuyu Bahçeleri, Sankt Peterburg (Rusya)

Avlular (veya bahçeler), Rusya'nın Kuzey başkentinin bir simgesidir. Ama bu şekilde evler inşa etmeye başlamak kimin fikriydi? Efsanelerden birine göre, Büyük Peter, Hollanda tarzındaki binaların inşasını emretti, böylece eski binalar her yönden güzel görünüyordu.

Başka bir söylentiye göre, hepsi yeraltı suyu yüzünden. Toprağı inşaat için hazırlamak oldukça pahalıydı ve bu nedenle arazinin her ayağı inşaat için kullanılacaktı. Bir başka neden de mülkün fiyatı ile ilgiliydi - ülkenin her yerinden birçok insan Kuzey başkentine gelirdi ve her bir kişinin yaşayacağı bir yere ihtiyacı vardı. Belki de bu çok katlı avluların ortaya çıkmasının nedeni budur.

Saint Petersburg'daki tüm bu bahçelerin adreslerini ve fotoğraflarını burada bulabilirsiniz .

14. Amerikan Tuvaleti

Amerikan tuvaletlerindeki drenaj sistemi bir Avrupalıyı korkutabilir. Tuvaletin suyla doldurulması, kanalizasyonun tıkalı olduğu izlenimini vermektedir. Ancak, bu doğru değil. Yüksek su seviyesi haznenin duvarlarını kirlenmekten korur. Amerikalıların tuvalet fırçalarını sık sık kullanmalarını gerektirmeyen bir tasarım sağlar.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.