Ogznet.com
Ogznet.com

Durumunuzda Facebook’un Yeni Liste Özelliğini Kullanma

Facebook’tan hoşlanan kullanıcıların artık platformda daha az şey paylaştıklarına şaşmamak gerek. Facebook’ta hayatımızda olan her şeyi paylaştığımız bir zaman vardı. Sonra Facebook algoritmasını değiştirdi ve bizi nefret ettirdi.

Son zamanlarda, Facebook, zaman çizelgelerimize daha fazla kişisel içerik getirmek için algoritmasında değişiklikler yaptığını duyurdu. Ancak, bu çok değişmedi. Kayıp görkemini yeniden canlandırmak için Facebook, kullanıcıları platformu kullanmaları ve yeni içerikler sunarak kişisel içerikleri paylaşmaları için çok çalışıyor.

Sadece bir yıl önce sıkıcı metin durumunun aksine ilginç durumlar oluşturmak için renkli arka planlar eklediler. Şimdi yeni bir liste özelliği başlattılar.

Bu özelliği telefonunuzda veya Facebook sitesinde gördüyseniz, bununla ilgili bazı sorularınız olabileceğinden eminiz.
Yeni Facebook listesi özelliğinin gizemlerini çözerken emniyet kemerinizi bağlayın.

Durumunuzda Yeni Liste Oluşturmak

Facebook durum listesi oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Adım: Facebook sitesini veya uygulamasını açın ve genellikle durumunuzu yüklediğiniz kutuyu tıklayın.

Facebook sitesini veya uygulamasını açın

Adım 2: Diğer durum seçeneklerini görüntülemek için üç noktalı simgeye dokunun. Sonra Liste seçeneğine dokunun.

Liste seçeneğine dokunun

liste uygulaması

3. Adım: Önceden tanımlanmış çok sayıda liste alacaksınız. Size uygun olanı tıklayın. Daha sonra liste öğelerini girmeniz istenecektir. İlk liste öğesini girin ve ardından Başka öğe ekle'yi tıklayın.

facebook liste

facebook liste

4. Adım: Listenizi oluşturmayı tamamladıktan sonra, normal Posta düğmesini tıklayın.

facebook liste

Özel Listeler Oluştur
Yukarıdaki yöntemde, Facebook'un bize verdiği liste başlıklarını kullandık.
Özel başlıklı listeler oluşturmak için yukarıda verilen 1. ve 2. adımları uygulayın. Daha sonra, önceden tanımlanmış listeleri kullanmak yerine, Facebook web sitesinde 'Kendi başlığınızla bir liste oluştur'u tıklayın veya mobil uygulamalarda' Yeni oluştur'a dokunun.

özel listeler oluştur
Daha sonra isteğe bağlı liste başlığını ve liste öğelerini girmeniz istenecektir. Onlara emojiyi bile ekleyebilirsiniz. En sonunda,
Mesaj düğmesine basın.

yeni liste

Liste Formatını Seçin

Varsayılan olarak, Facebook listeleri gönderilir veya numaralandırılır. Bununla birlikte, Facebook size de sırasız biçimde değiştirmek için bir seçenek sunar.

Bunu yapmak için, liste oluşturulurken liste formatı seçeneğine tıklayın ve ardından tercihinize göre listenin altında bulunan sayıları veya madde işaretlerini seçin.
Aralarında istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz. Formatı sadece başlangıçtan itibaren tutmak gerekli değildir.

liste formatını seçin

Liste Arka Planının Değiştirilmesi
Normal durumdaki gibi, liste arka planlarını da özelleştirebilirsiniz. Şu anda seçiminizle ilgili bir arka plan yükleyemezsiniz.
Listelere alakalı bir arka plan ekleyebilirseniz iyi olur. Örneğin, 'Ziyaret etmek istediğim yerler' listesinde, benzer bir duyguya sahip bir arka plan kullanılabilir. Ancak şimdilik, verilen arka planlar ile yaşamak zorunda kalacaksınız.

Liste arka planını değiştirmek için durum seçeneklerinden Listeler öğesine dokunun.
Ardından, listelerin altındaki renkler arasından istediğiniz rengi tıklayın. Bu arka plana yeni bir renk verecektir. Şu anda yapabileceğiniz tek şey bu.

liste arka planı

Bir Liste Öğesini Kaldır
Listeleri oluştururken, bir liste öğesini silmek isterseniz, farenizi liste öğesi üzerinde gezdirin ve sağdaki çapraz düğmeyi tıklayın.

liste öğesini kaldır

Listeni Kaldır

Bu durumda, oluşturduğunuz ve yeni başlamak istediğiniz listeyi beğenmediyseniz, aşağıdaki listeyi kaldır seçeneğini tıklayın. Bir onay penceresi açılır. Listeyi silmek için onaylayın.

NOT: Bir listeyi kaldırmak, tüm liste öğelerini siler.

listeni kaldır

Liste Sonucu
Tabi ki, Facebook'ta yayınladıktan sonra listelerin nasıl göründüğünü merak ediyor olabilirsiniz. İşte, son sonuca bir göz atın.

liste sonucu
Not: Listeyi yayınladıktan sonra, daha fazla düzenleme yapamazsınız. Arka planını, başlığını veya liste öğelerini değiştiremezsiniz.

Facebook Listeleri ve Anketler Arasındaki Farklılık

Açıkça görüldüğü gibi, anketler insanların oy kullanabileceği bir liste oluşturmanıza izin veriyor. Bu listelerde mümkün değildir. Listeler statiktir. Kişiler, bireysel liste öğelerinizle etkileşimde bulunamaz. Tabi ki liste gönderilerini beğenebilir ve yorum yapabilirler.
Ayrıca, anketlerdeki giriş sayısı sınırlıdır. Sadece iki seçenek oluşturabilirsiniz. Öte yandan, birden fazla liste öğesi oluşturmanıza izin verilir. Ayrıca, bir anket başlığı ekleyemezsiniz, oysa listelerde uygun bir liste başlığı tutabilirsiniz.

Anketlerde farklı arka plan renkleri ekleyemezsiniz. Tek tek anket öğelerinde metne ek olarak görüntü ekleyebilirsiniz. Ayrıca, bir GIF öğesini bir anket öğesi olarak da ekleyebilirsiniz. Bunun listelerde mevcut olmadığını tahmin etmiş olabilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz