Duvar Örme İşleminde Takviyelerin Önemi

Duvar Örme İşleminde Takviyelerin Önemi

Duvar Örme İşleminde Uygulanabilecek Takviye Yöntemleri

Gerilme kuvvetlerine maruz kalan duvarların hem yatay hem de dikey yönde takviye edilmesi gereklidir. Duvarlar, depremler sırasında kendilerine uygulanan yatay kesme ve bükülme kuvvetlerinin büyüklüğüne direnemezler. Bu yüzden takviye malzemeleri ile güçlendirilmeleri şarttır.

Bu nedenle, modern takviyeli duvar sistemlerinde, gelen kesme ve çekme gerilmelerine karşı koymak için yukarıdaki görseldeki gibi takviye çeliği kullanılır. Bu duvarlar, üzerlerine etki eden yanal kuvvetlere maruz kaldıklarında, katlar arasında dikey olarak ve yanal duvarlar arasında yatay olarak uzanan eğilme elemanları gibi davranırlar. Bu nedenle burulmaya karşı direnç geliştirmek için hem dikey hem de yatay yönlerde takviye sağlanmalıdır.

Takviyeli Tuğla Duvar

Takviyeli Tuğla Duvar

Yatay takviye her üç veya dördüncü sırada uygulanır. Takviye, çimento harcı üzerine düz olarak yayılmış ve düzgün bir şekilde preslenmiş çelik hasırdan oluşur. Bu çelikler, paslanmaya karşı dirençlerini arttırmak için erimiş katran içine batırılır.

duvar takviyeleri

Bu tip duvar imalatlarına Türkiye'de rastlamadım ancak uygulanırsa deprem kuvvetlerinde hesaba katılmamış olsalar bile bir direnç sağlayacağı kesin.

Ayrıca son görseldeki mantolama straforu ve dış katman tuğla imalatlarında, tuğlanın binadan ayrılmasını önleyecektir.

Bu teknik yabancı bir kaynaktan alınmıştır ve mümkün olduğunca sade bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır.

Ogznet.com