Ogznet.com
Ogznet.com
Image from pixabay.com

Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?

Yüksek bir EQ’ya sahip olmak, yüksek bir IQ kadar önemlidir. Zeki ve işinizde başarılı olmak için tüm doğru becerilere sahip bir insan olsanız da, duygusal zekâ (EQ) yoksa, işyerinde tam olarak başarılı olmak için mücadele etme ruhu olmaz.

"Duygusal zeka" nın resmi tanımı "farkında olma, kontrol etme ve duygularını ifade etme ve insanlarla ilişkileri mantıklı ve empatik olarak yönetme kapasitesidir.” Kendinizi nasıl gösterdiğiniz ve başkalarıyla nasıl iletişim kurduğunuz, işteki ve yaşamdaki başarınızı artırabilir veya azaltabilir. Bu, özellikle bir takım içinde çalışıyorsanız daha önemlidir, çünkü birlikte başarılı olmak, başkalarıyla ilişki kurmak, bağlantı kurmak ve ilişki kurmak anlamına gelir. Kendisinin farkına varan ve sosyal olarak kendini tanımlamış bir bireyin, yüksek bir EQ ya sahip olmak için iyi bir şansı vardır.

Bununla birlikte, kaç kişinin bu önemli EQ becerilerinden yoksun olduğunu bilmek sizi şaşırtacaktır. Ortalama EQ puanları 25 puan düşerken, ortalama IQ puanları son yıllarda 25 puan arttı. Bu kağıt üzerinde iyi görünse de, yüksek bir EQ,  takım arkadaşları ile mutlu ve birlikte çalıştıkları için çalışanların idaresini kolaylaştırır, verimliliği artırır ve genel olarak iş karının artması gibi ile bir takım avantajlar ortaya çıkarır.

İyi bir EQ’nuzun olmadığını düşünüyorsanız, stresinizi daha iyi yönetmenin, tavrınızı değiştirmenin, çatışmayı yapıcı bir şekilde çözmenin ve konuşmadan önce düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz