Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?

Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?
Image from pixabay.com

Yüksek bir EQ'ya sahip olmak, yüksek bir IQ kadar önemlidir. Zeki bir insan ve işinizde başarılı olmak için tüm doğru becerilere sahip olsanız da, duygusal zekâ (EQ) yoksa, işyerinde tam olarak başarılı olmak için mücadele etme durumunuz yüksek olur.

"Duygusal zeka" nin resmi tanımı " farkında olma, kontrol etme ve duygularını ifade etme ve kişilerarası ilişkileri mantıklı ve empatik olarak yönetme kapasitesidir.” Kendinizi nasıl gösterdiğiniz ve başkalarıyla nasıl iletişim kurduğunuz, işteki ve yaşamdaki başarınızı artırabilir veya azaltabilir. Bu, özellikle bir takım üzerinde çalışıyorsanız geçerlidir, çünkü birlikte başarılı olmak başkalarıyla ilişki kurmak, bağlantı kurmak ve ilişki kurmak anlamına gelir. Kendinin farkına varan ve sosyal olarak tanımlarsanız, o zaman yüksek bir EQ için iyi bir şans var.

Bununla birlikte, kaç kişinin bu önemli EQ becerilerinden yoksun olduğunu bilmek sizi şaşırtacaktır. Ortalama EQ puanları 25 puan düşerken, ortalama IQ puanları son yıllarda 25 puan arttı. Bu kağıt üzerinde iyi görünse de, takım arkadaşları mutlu ve birlikte çalıştıkları için çalışanların idaresi, verimlilik artışı ve genel olarak iş karının artması gibi yüksek bir EQ ile bir takım avantajlar ortaya çıkıyor.

İyi bir EQ’nuzun olmadığını düşünüyorsanız, stresinizi daha iyi yönetmenin, tavrınızı değiştirmenin, çatışmayı yapıcı bir şekilde çözmenin ve konuşmadan önce düşünmenin zamanı olabilir. İşyerinde duygusal zekanın önemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki Initiative One'ın grafiğine bakın.

Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?

Para ve Duygusallık Arasındaki Denge
İlginizi Çekebilir

Para ve Duygusallık Arasındaki Denge

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile