Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?

Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?

Yüksek bir EQ'ya sahip olmak, yüksek bir IQ kadar önemlidir. Zeki bir insan ve işinizde başarılı olmak için tüm doğru becerilere sahip olsanız da, duygusal zekâ (EQ) yoksa, işyerinde tam olarak başarılı olmak için mücadele etme durumunuz yüksek olur.

"Duygusal zeka" nin resmi tanımı " farkında olma, kontrol etme ve duygularını ifade etme ve kişilerarası ilişkileri mantıklı ve empatik olarak yönetme kapasitesidir.” Kendinizi nasıl gösterdiğiniz ve başkalarıyla nasıl iletişim kurduğunuz, işteki ve yaşamdaki başarınızı artırabilir veya azaltabilir. Bu, özellikle bir takım üzerinde çalışıyorsanız geçerlidir, çünkü birlikte başarılı olmak başkalarıyla ilişki kurmak, bağlantı kurmak ve ilişki kurmak anlamına gelir. Kendinin farkına varan ve sosyal olarak tanımlarsanız, o zaman yüksek bir EQ için iyi bir şans var.

Bununla birlikte, kaç kişinin bu önemli EQ becerilerinden yoksun olduğunu bilmek sizi şaşırtacaktır. Ortalama EQ puanları 25 puan düşerken, ortalama IQ puanları son yıllarda 25 puan arttı. Bu kağıt üzerinde iyi görünse de, takım arkadaşları mutlu ve birlikte çalıştıkları için çalışanların idaresi, verimlilik artışı ve genel olarak iş karının artması gibi yüksek bir EQ ile bir takım avantajlar ortaya çıkıyor.

İyi bir EQ’nuzun olmadığını düşünüyorsanız, stresinizi daha iyi yönetmenin, tavrınızı değiştirmenin, çatışmayı yapıcı bir şekilde çözmenin ve konuşmadan önce düşünmenin zamanı olabilir. İşyerinde duygusal zekanın önemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki Initiative One'ın grafiğine bakın.

Duygusal Zeka Başarı İçin Neden Önemlidir?

Para ve Duygusallık Arasındaki Denge

Para söz konusu olduğunda, duygularınızın sizin için en iyiyi almasına izin vermeyecektir: genel sıkıntı, kötü bir ruh halindeyken paranızın üstesinden gelemeyeceğiniz bir noktaya gelmek ya da sürekli bağlı olmayan bir sevgiye para vermek...

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.