E-arşiv Nedir? Nasıl Geçiş Yapılır?

E-arşiv faturası özellikle son yıllarda sık sık duyduğumuz bir kavram haline geldi. Bunun ilk sebebi faturalama süreçlerinin dijital ortama taşınması diyebiliriz. E-arşiv, hazırlanmış faturaların alıcının ve göndericinin arasında güvenli bir şekilde ulaşması için geliştirilmiş bir sistemdir. Daha açıklayıcı bir şekilde e-arşiv, gelir idaresi tarafından ortaya konulan kurallar çerçevesinde faturaların elektronik ortam üzerinden düzenlenmesi, faturaların elektronik ortam üzerinden saklanması, ibraz ve raporlamaya ilişkin verileri kapsayan uygulamanın genel adıdır. Peki e-arşivin sağladığı avantajlar nelerdir? E-arşiv uygulaması nasıl kullanılır? E-arşive nasıl geçiş yapılır? Tüm sorularınızın cevaplarını aşağıda sizler için derledik.

E-Arşivin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • E-arşivin en bilindik ilk avantajı basım maliyeti, gönderim maliyeti ve arşiv maliyetinin olmamasıdır.
 • E-arşiv uygulaması sayesinde faturalar elektronik ortamda düzenleyerek belirli süreler içinde elektronik ortamda bu belgeleri rahatlık ve güvenle saklanabilir.
 • Faturaların kaybolma olasılığı söz konusu bile değildir.
 • Faturaya ait bilgilerin kontrolü oldukça kolaydır.
 • Müşteriler faturaları elektronik ortam üzerinden iletme hakkına sahip olurlar.
 • E-Arşiv ile çok sayıda fatura ileten şirketler zamandan, elemandan, maliyetten, arşivleme çalışmalarından ve verim noktasından tasarruf sağlar.
 • Ağaçların kesilmesinin önüne geçtiği için sosyal sorumluluk kapsamına da son derece katkıda bulunur.
 • Olası bir faturanın kaybolmasının önüne geçer.
 • Otomasyona geçen elektronik sistemler sayesinde hata oranı en aza iner.
 • Nakit akışını hızlandırmak amacıyla işletmelere finansal avantaj sağlar.
 • Uluslararası standartlara uyum sağlar.
 • Operasyonel etkinlik ve verimlilik artışı kazandırır.

E-arşiv Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Bilgi işlem sisteminin entegrasyonu ilk yöntem olarak kullanılabilir. Bu yöntem, kendilerine ait bilgi işlem sistemini 7/24 işletebilen, yeterli yazılım ve teknik donanım alt yapısına sahip mükelleflerin, e-Arşiv uygulamasını kendi bilgi işlem sistemleri üzerinden kullanabilmeleri için geliştirilmiştir. Bilgi işlem sistemleri yeterli olan kullanıcılar, gerekli entegrasyonu sağlamaları koşulu ile e-Arşiv uygulamasını doğrudan kendilerine ait bilgi işlem sistemleri aracılığı ile kullanabilirler. Veya Başkanlık’tan özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemi vasıtası ile e-arşiv uygulamasından faydalanmasını sağlayan özel entegrasyon yöntemidir. İzinli mükelleflerden biri olan e-arşiv uygulaması, e-fatura kapsamındaki ve kapsam dışındaki firmalar ile nihai tüketicilere e-Fatura düzenlenmesini, ikinci nüshasının elektronik olarak korunmasını ve ibraz edilmesini sağlıyor.

E-arşive Nasıl Geçiş Yapılır?

Arşiv sistemine geçebilmek için ilk olarak belirtmemiz gereken bir şey var ki; e-fatura uygulamasına da geçmeniz gerekmektedir. GİB tarafından yetki verilmiş, ‘e-Arşiv Özel Entegratörü’ olarak adlandırılan, hizmet sağlayıcı bir şirket aracılığı ile e-Arşiv Fatura uygulamasına geçebilirsiniz. Böylelikle çok kolay ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Siz de hemen şimdi tıklayın ve E-arşiv’e geçiş yapın

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 348 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" E-arşiv Nedir? Nasıl Geçiş Yapılır? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere E-arşiv Nedir? Nasıl Geçiş Yapılır? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-arşiv Nedir? Nasıl Geçiş Yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "